Co pamiętamy z dzieciństwa? Smaki, ważne wydarzenia, ale i... ulubionych bohaterów

Pamięć dzieci pracuje bez wytchnienia. Zapamiętują twarze, kształty i gesty. Jednak dopiero kilkuletnie dziecko zaczyna tworzyć prawdziwe wspomnienia, skupiając się na konkretnych przeżyciach, obrazach czy zdarzeniach. Co najczęściej pamiętamy z dzieciństwa?

Dziecko około 2. i 3. roku życia nabywa zdolności do zapamiętywania konkretnych, uporządkowanych informacji. W okolicach 3. roku życia dziecko zaczyna przyswajać coraz więcej. Przy okazji uczy się opowiadać o tym co widziało, co usłyszało. To etap, na którym pamięć dziecka jest już bardzo sprawna. 

Na ogół pierwsze trwałe ślady pamięciowe pochodzą z okresu między 2,5 a 3 rokiem życia dziecka, a ich ilość i dokładność jest bardzo indywidualna dla każdego człowieka. Uważa się, że ma to związek z umiejętnością werbalizacji myśli i spostrzeżeń, a w tym okresie mowa dziecka rozwija się intensywnie

- powiedziała psycholożka Dorota Krupska. Dodała, że zapamiętywanie zdarzeń z dzieciństwa jest bardzo silnie związane z przeżywanymi wówczas emocjami. Najtrwalej zapamiętywane są zdarzenia bardzo przyjemne oraz te silnie negatywne. 

Długo pozostają w naszej pamięci cudowne przyjęcia urodzinowe, radosne wakacje nad morzem, ale niestety też te przykre wspomnienia ze szkolnych porażek, czy traumy po wypadkach, których czasem trudno się pozbyć

- wyjaśniła Krupska.

Co dzieci zapamiętują najczęściej? 

Piosenki. W okresie przedszkolnym dzieci uczą się cyfr, liczb, prostych operacji matematycznych, ale także melodii oraz piosenek. One wprowadzają trening dziecięcej pamięci na inny poziom. Dziecko najżywiej opowiada o tym, co robiło chętnie, w atmosferze zabawy. Piosenki może pamiętać nawet w dorosłych latach. 

Zabawy. Dzieciństwo to czas beztroski i radości. Dlatego dzieci zapamiętują chwile spędzone wspólnie z rodzeństwem, kolegami i koleżankami z przedszkola i szkoły, czy z podwórka. Najlepsze zabawy i najbliżsi przyjaciele pozostają w pamięci na zawsze. Większość wspomina także w przyszłości swoje ulubione maskotki i zabawki. 

Ważne wydarzenia. Tak jak powiedziała psycholożka Dorota Krupska, dzieci zapamiętują wydarzenia, które wywołały u nich bardzo przyjemne emocje albo negatywne. Niebywale wspomina się najlepiej spędzone przyjęcia urodzinowe, szkolne bale, ale także wypadki, traumy, kłótnie rodziców, czy nieprzyjemną wizytę u dentysty. 

 

Superbohaterowie. Dzieci identyfikują się z superbohaterami. Każdy ma jakiegoś ulubionego. W obecnych czasach jest wiele bajek, filmów animowanych i portali, na których dziecko ma okazję poznać różne postacie. W bajkowym świecie na portalu Lulitulisie, dzieci zaprzyjaźnią się z czterema animowanymi superbohaterkami: Misią, Belą, Konfą i Celą, które posiadają supermoce. 

Niezwykły świat Lulitulisiów wspierany jest merytorycznie przez psychologa, trenera fitness, dietetyka, ekologa i fizjoterapeutę dziecięcego. Projekt jest w pełni autorski i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, aby spełnić oczekiwania zarówno dzieci, jak i rodziców.

Smaki. Każde dziecko ma swoje ulubione danie, które zostaje w pamięci na zawsze. Niektórzy rodzice mają tendencję do karmienia dziecka "na siłę", wówczas nielubiane potrawy stale kojarzą mu się negatywnie. Takie smaki także zapamiętują na długie lata. 

Już niedługo będą dostępne książeczki edukacyjne z przygodami Lulitulisiów, a w Warszawie na Scenie Relax dzieci będą mogły przeżyć niesamowitą przygodę, uczestnicząc w multimedialnym spektaklu, który łączy w sobie misję edukacyjną i rozrywkę na światowym poziomie

Copyright © Agora SA