Internet może być zagrożeniem i źródłem przydatnych informacji. Jak nauczyć korzystać dziecko z sieci

Internet to przestrzeń w której mieści się wiele różnorodnych treści. Warto zadbać, aby nasze dzieci trafiały tylko na te wartościowe i bezpieczne.
Dziecko w sieci
shutterstock - Matryoha

Internet jest idealnym miejscem do spędzania czasu. Można tam znaleźć nie tylko różnorodne informacje i odpowiedzi na nurtujące pytania, ale jest to również świetny sposób na pozostanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną. Niestety pośród wielu plusów korzystania z Internetu, możemy wyodrębnić również minusy. Jest to niebezpieczne miejsce do spędzania czasu - szczególnie dla dzieci. Bardzo szybko zyskuje zaufanie najmłodszych i wszystko, co zamieszczone jest w sieci, jest dla nich rzetelne i wiarygodne. Za pomocą Internetu dzieci mają teraz dostęp do niekończących się informacji. Niestety istnieje bardzo duże ryzyko i niebezpieczeństwo dla dzieci, jeżeli pozostaną bez nadzoru rodzica lub opiekuna.

Bezpieczne dziecko

Od najmłodszych lat dzieci uczone są, żeby nie rozmawiać z obcymi. Rodzice wpajają im, co jest bezpieczne, a co nie. Nie pozwalają otwierać drzwi obcym, nadzorują, jakie bajki i programy oglądają ich dzieci. A jak jest z nadzorem, podczas serfowania w Internecie? To bardzo częsty problem w kontrolowaniu dzieci. Rodzice nie mogą z góry zakładać, że ich dziecko jest bezpieczne w sieci. Większość serwisów społecznościowych pozbawiona jest jakiegokolwiek nadzoru. Na wielu czatach użytkownik potrzebuje jedynie nazwy użytkownika, którą może sam wybrać i podać. Dzieci, które komunikują się z innymi osobami, nigdy nie wiedzą, kto jest po drugie stronie. Czy jest to ich rówieśnik, czy starsza od nich osoba, udająca rówieśnika, mająca na celu skrzywdzenie ich.

Niebezpieczeństwo dla dziecka w Internecie

Każdego niebezpieczeństwa, jakie może spotkać dziecko w Internecie nie można przewidzieć. Bardzo często mają miejsce następujące wydarzenia:

  • Dostęp do nieodpowiednich treści,
  • wprowadzanie w błąd,
  • dostęp do informacji online promujących nienawiść, przemoc i pornografię,
  • zaproszenie do zarejestrowania się w konkursach, gdzie należy podać swoje dane osobowe,
  • ujawnianie zbyt dużej ilości danych osobowych w serwisach społecznościowych,
  • prześladowanie w serwisach społecznościowych.

Zwiększenie bezpieczeństwa dziecka

Każdy rodzic powinien regularnie kontrolować swoje dziecko, pod kątem tego, co w sieci robi jego podopieczny. Ważne jest, żeby pamiętać o:

  • Nauczeniu dziecka, że rozmawianie z nieznajomymi ludźmi, z Internetu, jest tak samo niebezpieczne, jak rozmowa z nieznajomymi na ulicy,
  • nauczeniu dziecka, aby nigdy nie przekazywało obcym swoich danych osobistych (danych członków rodziny),
  • przypominaniu dziecku, że nie wszystko, co widzą lub czytają w Internecie, jest prawdą,
  • nauczeniu dziecka, żeby nie zgadzało się na spotkania z obcymi na żywo, kogo poznało online,
  • ograniczeniu czas, jaki dziecko spędza w Internecie,
  • poinformowaniu, żeby dziecko nie podawało numerów kart kredytowych oraz haseł,
  • warto skorzystać z dodatkowych blokad stron, aby ograniczyć dostęp do nieodpowiednich treści, 
  • należy monitorować aktywności online dziecka,
  • dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny używać urządzeń elektronicznych,
  • spędzanie czasu i granie w gry razem z dziećmi.

Warto pamiętać również, że spędzanie czasu w siedzi powinno być dodatkiem, a nie wypełnianiem czasu dziecka. Maksymalny czas w czasie doby  "przed ekranem" powinien trwać do dwóch godzin dziennie. Dotyczy to smartfonów, telewizji , jak i komputerów. Podczas wspólnych posiłków i rozmów warto zadbać, aby telewizor i komputer były wyłączone, a podczas snu smartfony nie znajdowały się w sypialni.

 

Bezpieczne dziecko

Jednym z idealnych sposobów na bezpieczne spędzenie czasu "przed ekranem" dla dzieci jest projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 3 do 9 lat pod nazwą Lulitulisie. Jest on skierowany dla rodziców poszukujących pomysł na mądrą zabawę dla swoich dzieci. Głównym celem jest kreatywne i nowoczesne podejście do nauczania. Należy pamiętać, że Internet może być bezpiecznym miejscem, o ile świadomie wybieramy wartościowe i bezpieczne dla treści dla najmłodszych. 

Lulitulisie to cztery animowane superbohaterki Misia, Bela, Konfa, Cela, występujące w zabawnych filmach wideo dostępnych na YouTube: "Lulitulisie". Przewodniczką po magicznym świecie Lulitulisiów jest wróżka Lulisia, która czyta autorskie opowiadania i rymowanki, a także pokazuje ćwiczenia i zabawy edukacyjne. Dobrana forma i oryginalna oprawa wizualna pobudzają wyobraźnię najmłodszych. Dzieci z Lulisią i Lulitulisiami uczą się:

  • Jak szaleć, kiedy smog za oknem
  • jak zrobić dzieło sztuki
  • jak ekstra jest czytanie
  • jak pyszne jest zdrowe jedzenie 
  • jak dbać o naszą planetę.

Niezwykły świat Lulitulisiów wspierany jest merytorycznie przez psychologa, trenera fitness, dietetyka, ekologa i fizjoterapeutę dziecięcego. Projekt jest w pełni autorski i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, aby spełnić oczekiwania zarówno dzieci, jak i rodziców.

Już niedługo będą dostępne książeczki edukacyjne z przygodami Lulitulisiów, a w Warszawie na Scenie Relax dzieci będą mogły przeżyć niesamowitą przygodę, uczestnicząc w multimedialnym spektaklu, który łączy w sobie misję edukacyjną i rozrywkę na światowym poziomie.