Domowe metody przy walce z kaszlem u dziecka

Kaszel bywa dla dziecka bardzo uciążliwy. Leczy się go m.in. syropem homeopatycznym na kaszel suchy dla dzieci od 1. roku życia, ale oprócz zastosowania leków, warto wspomóc leczenie domowymi sposobami. Jak to zrobić?

Inhalacje. Od lat sprawdzoną formą na walkę z kaszlem są inhalacje. Rozrzedzają one zalegającą wydzielinę i ułatwiają odkrztuszanie. U najmłodszych dzieci, także niemowląt, można używać specjalnych nebulizatorów (inhalatorów) i preparatów do inhalacji, np. soli fizjologicznej. U starszych dzieci sprawdzi się gorąca woda z solą morską, np. z dodatkiem kwiatu rumianku czy kropli olejku z drzewa herbacianego.

Nawilżanie śluzówki. W przypadku suchego kaszlu, należy pamiętać o dostarczaniu dużej ilości płynów do organizmu. Pomogą one złagodzić nieprzyjemne objawy i szybciej uporać się z infekcją. Przy kaszlu najlepiej sprawdzą się ciepłe, ziołowe herbatki, woda i mleko. Dzieciom nie należy podawać gorących napojów oraz kwaśnych i ostrych potraw.

Jakość powietrza w mieszkaniu. W pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko z kaszlem, powinna panować optymalna temperatura, czyli 18-20 stopni. Na kaloryferach warto rozwiesić mokre ręczniki lub zainwestować w nawilżacz powietrza.

Spanie w odpowiedniej pozycji. Suchy kaszel powoduje często problemy ze snem. Aby ułatwić dziecku zasypianie, gdy ma kaszel, należy ułożyć je z lekko uniesionym tułowiem (15-20 cm ponad resztą ciała).

Syrop z rzodkwi. Syrop z rzodkwi działa antyseptycznie i wykrztuśnie. Aby go przygotować, potrzebujemy jednej czarnej lub białej rzodkwi oraz brązowego cukru. Warzywo należy zetrzeć na tarce, przełożyć do słoika lub innego naczynia, posypać podobną ilością cukru i zostawić na około 12 godzin. Przecedzony syrop podajemy dziecku trzy razy dziennie (po łyżce stołowej). Mikstury nie wolno trzymać w lodówce dłużej niż dwa dni i podawać niemowlętom. Przed podaniem najlepiej skonsultować się z pediatrą

Miód. Miód łagodzi kaszel. Warto podać go dziecku. Badania naukowe potwierdziły jego skuteczność. Stwierdzono, że dzięki spożyciu miodu podczas infekcji, którym towarzyszy kaszel, dziecko rzadziej budzi się w nocy i może się wyspać. Przy okazji, miód łagodzi również bóle gardła i podnosi odporność. Jak twierdzą eksperci, nie należy jednak podawać miodu maluchom, które nie skończyły jeszcze pierwszego roku życia i nie stosować zbyt długo.

Syrop z cebuli. Syrop z cebuli rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Działa antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwzapalnie, dzięki zawartości m.in. kwercetyny. Syrop z cebuli jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Wystarczy pokroić cebulę w drobną kostkę i zasypać w słoiku podobną ilością cukru, a następnie zostawić na 12 godzin. Po upływie tego czasu należy odcedzić cebulę, a uzyskany sok podawać dziecku trzy razy dziennie po łyżce stołowej. Taki domowy syrop przechowujemy w lodówce w zamkniętym naczyniu do trzech dni.

Czosnek. Czosnek to naturalny antybiotyk. Zawiera m.in. allicynę - związek o właściwościach bakteriobójczych. Warto dodać go do dania przygotowanego dla dziecka. Jego wszechstronne właściwości powinny pomóc w leczeniu infekcji i tym samym zmniejszyć kaszel.

Copyright © Agora SA