Jak radzić sobie z kaszlem u dziecka?

Kaszel u dziecka bywa uciążliwy i występuje pod wieloma postaciami. W zależności od tego, czy jest mokry, suchy, czy szczekający może wymagać innego leczenia. Jak sobie radzić w sytuacji, gdy dziecko ma kaszel?

Dziecko może mieć kaszel suchy, przy którym nie ma odrywającej się wydzieliny. Mokry, który powoduje odkrztuszanie jej, a także krtaniowy, przy którym słychać charakterystyczny dźwięk przypominający szczekanie psa. Każdy z nich może wskazywać na stan zagrażający zdrowiu dziecka, a nawet jego życiu, dlatego nie można bagatelizować kaszlu. Co robić, gdy słyszymy, że nasza pociecha ma kaszel?

Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?

Kaszel u dziecka może występować z wielu powodów. Jedną z nich jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, która wymaga leczenia farmaceutykami. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdy kaszel u dziecka utrzymuje się ok. 2-3 dni, towarzyszy mu gorączka i jest coraz silniejszy, a także wtedy gdy jest napadowy, duszący i utrudnia dziecku swobodne oddychanie. Jeśli nasza pociecha jest blada i nie ma ochoty jeść, również trzeba skontaktować się ze specjalistą. Noworodka, u którego wystąpił kaszel, należy niezwłocznie zabrać do lekarza.

Sposoby na kaszel

Specjalista stwierdzi, co może być przyczyną kaszlu u dziecka i co mu pomoże. Jedną z metod leczenia jest zastosowanie syropu homeopatycznego na kaszel dla dzieci od 1. roku życia.. W przypadku męczącego, suchego kaszlu dziecku podaje się leki, które hamują odruch kaszlowy. Z kolei w przypadku mokrego kaszlu podaje się leki ułatwiające odkrztuszanie. Leki wykrztuśne upłynniają wydzieliny z dróg oddechowych. Bardzo ważne jest, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko było odpowiednio nawilżone, wolne od zanieczyszczeń i miało optymalną temperaturę – około 20 stopni..

Warto dodatkowo nawilżać śluzówkę dziecku, np. zakraplać mu do nosa sól fizjologiczną, a także robić częste inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Należy jak najczęściej podawać dziecku płyny: wodę lub np. herbaty owocowe. Warto także powiesić mokry ręcznik na rozgrzanym kaloryferze lub użyć specjalnego nawilżacza powietrza.

Co jeśli kaszel nie ustępuje? Kaszel towarzyszący infekcji nie jest powodem do niepokoju. Zazwyczaj szybko ustępuje. Jednak, gdy utrzymuje się dłużej niż osiem tygodni, to określany jest jako kaszel przewlekły, który wymaga dokładnej diagnostyki. Wówczas lekarz może zlecić wykonanie takich badań jak: RTG lub tomografia komputerowa klatki piersiowej, spirometria czy testy alergiczne. Często niezbędna jest diagnostyka laryngologiczna (by ocenić migdałek gardłowy oraz stan zatok przynosowych) czy gastroskopia.

Leczenie kaszlu przewlekłego zależy od tego, co go powoduje. Stosuje się leczenie choroby, która powoduje tę dolegliwość. Kaszel zostaje wyeliminowany w efekcie leczenia alergii, astmy oskrzelowej, zapalenia zatok przynosowych, przerostu migdałka gardłowego czy też refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeśli jego przyczyną są wady wrodzone, często konieczne jest leczenie operacyjne.

Copyright © Agora SA