Kaszel u dziecka. Co może oznaczać?

Kaszel u dziecka może występować w różnych postaciach, które wskazują na inne problemy i wymagają innego sposobu leczenia. Jak rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka?

Kaszel to odruch obronny organizmu, mający na celu oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru śluzu, śliny, pyłów czy ciał obcych. To czynność, która polega na odruchowym, niezależnym od woli, zaczerpnięciu głębokiego wdechu, a następnie silnym skurczu mięśni krtani i klatki piersiowej. Powoduje gwałtowne wyrzucenie powietrza z dróg oddechowych. Kaszlu u dziecka nie należy lekceważyć, ponieważ może być zwiastunem poważnej infekcji lub zakrztuszenia się.

Kaszel suchy to taki, który nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Występuje często w infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, a szczególnie na początku jej trwania. Przy infekcji zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości: katar, gorączka, osłabienie, mniejszy apetyt, niechęć do zabawy. Wirusy nie powodują powstawania ropnej wydzieliny w drogach oddechowych, ale namnażają się w nabłonku oskrzeli i prowadzą do jego uszkodzenia. To sprawia, że chore dziecko może mieć napady suchego, męczącego kaszlu. Wraz z rozwojem infekcji kaszel suchy u dziecka może przekształcić się w kaszel mokry, a następnie znowu w kaszel suchy. W leczeniu kaszlu stosuje się m.in. syrop homeopatyczny na kaszel suchy dla dzieci od 1 roku życia.

Suchy kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet do sześciu tygodni po infekcji, to tzw. poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli. Występuje w efekcie podrażnienia i regeneracji błony śluzowej dróg oddechowych.

Suchy kaszel może być również wywołany podrażnieniem dróg oddechowych przez pył, kurz, dym lub wiatr. Inną przyczyną suchego kaszlu u dziecka może być krztusiec. Taki rodzaj kaszlu u dziecka pojawia się także w przypadku astmy. Problem dotyczy szczególnie dzieci ze schorzeniami o podłożu alergicznym.

Kaszel mokry pojawia się u dzieci w trakcie infekcji dróg oddechowych: przeziębienia, zwykłego nieżytu nosa (czyli kataru), w zapaleniu oskrzeli lub płuc. Często poprzedza go kaszel suchy. Cechą, po której można rozpoznać kaszel mokry jest odrywająca się wydzielina. U małych dzieci może występować wówczas odruch wymiotny. Jeśli dziecko odkrztusza wydzielinę podbarwioną na różowo, może to świadczyć o poważnej chorobie płuc. Wówczas konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.

Kaszel krtaniowy (szczekający) występuje u dzieci bardzo często, ponieważ w przebiegu infekcji u najmłodszych dość szybko dochodzi do ograniczenia światła dróg oddechowych, czyli tchawicy i krtani. Taki rodzaj kaszlu pojawia się zwykle w nocy, a jego najbardziej charakterystyczny objaw to przypominający szczekanie psa odgłos wydawany podczas kasłania. Takiemu kaszlowi towarzyszy chrypka, duszność wdechowa oraz wyraźnie słyszalny świst podczas wydychania powietrza. Kaszel krtaniowy może wskazywać na zapalenie krtani. Gdy kaszel krtaniowy dotknie noworodka lub małe dziecko, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ trudności przy oddychaniu u małych dzieci zawsze są niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych powikłań.

UWAGA! Kaszel u dzieci może być także spowodowany przedostaniem się do dróg oddechowych ciała obcego, np. orzeszka czy elementu zabawki. Jest wtedy zwykle napadowy, męczący i uporczywy.

Copyright © Agora SA