Przeziębieniem nazywamy zwykle łagodnie przebiegające infekcje wirusowe. Zwykle łapiemy od dwóch do czterech przeziębień rocznie. Objawy trwają najczęściej do kilku dni. Obejmują katar, kaszel, ból gardła, kichanie, łzawienie oczu. Często pojawia się również ból głowy, zmęczenie i podwyższona temperatura ciała.
Kiedy pojawią się powyższe objawy, warto jak najszybciej zareagować i sięgnąć po sprawdzone sposoby walki z chorobą (często ulgę przyniosą środki homeopatyczne). Jak jeszcze sobie z nim poradzić? Pomóc może dużo odpoczynku, odpowiednia podaż płynów, a także znane domowe środki, które od lat stosowały nasze mamy i babcie.
Domowe sposoby na przeziębienie
Domowych sposobów na przeziębienie jest całkiem sporo. Poniżej zebraliśmy je w listę. Na pewno wiele z nich dobrze znacie.
- Rosół z kury - dla wielu osób rosół jest sposobem na chorobę. Parująca, gorąca zupa, pomaga udrożnić kanały nosowe. Popijając bulion, utrzymujemy energię i nie jesteśmy narażeni na odwodnienie organizmu, co jest istotne zwłaszcza w przypadku nieżytu nosa.
- Gorąca herbata - kiedy czujesz się chory, powinieneś wypić gorącą herbatę. Korzyści z wypicia jej są bardzo podobne do tych, które płyną z picia rosołu - także i w tym przypadku gorący, parujący napar sprawia, że lżej nam oddychać. Dodatkowo zawarte w czarnej i zielonej herbacie pomagają w lepszej odpowiedzi organizmu na zakażenie wirusowe.
- Czosnek - jest jednym z bardziej popularnych domowych lekarstw na przeziębienie. Wiele osób dodaje go do np. do mleka albo miesza z cebulą i miodem w domowym syropie na przeziębienie. W czosnku występuje allicyna, która ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zmniejsza ryzyko przeziębienia i skraca regenerację organizmu po przeziębieniu.
- Woda z miodem i cytryną - jest popularnym lekarstwem domowym na kaszel i przeziębienie. Miód - zwłaszcza lipowy czy spadziowy - pomaga złagodzić kaszel i ból gardła oraz ma działanie przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.
- Imbir - korzeń imbiru to kolejny domowy lek na przeziębienie. Podawany zwykle w postaci gorącego naparu, skutecznie łagodzi zwłaszcza kaszel i ból gardła, a przy tym przyjemnie rozgrzewa, gdy jesteśmy zziębnięci.
- Czarny bez - to zioło od lat uważane za skuteczny środek na przeziębienia, infekcję zatok i grypę. Jak dowodzą eksperci, wyciągi z owoców czarnego bzu pomagają m.in. zwalczać wirusy. Występujące w nim antocyjany są aktywnym składnikiem, który wzmacnia układ odpornościowy i blokuje rozwijanie się wirusa grypy. Owoce bzu zawierają także sporą dawkę witaminy C, która jest jednym z silnych przeciwutleniaczy.
- Syrop z cebuli - podobnie jak czosnek oczyszcza drogi oddechowe, dzięki czemu pomaga podczas przeziębienia i grypy. Cebulę należy drobno posiekać i dodać do miodu, a następnie odstawić na dobę i odcedzić. Cebula, podobnie jak czarny bez, jest bogata w substancje bakteriobójcze i witaminę C.
Inne domowe sposoby na walkę z przeziębieniem
Wśród domowych sposobów na przeziębienie i grypę popularne jest również stosowanie naturalnych inhalacji. Można je przeprowadzać zarówno za pomocą inhalatora/nebulizatora (do tego celu wykorzystuje się zwykle sól fizjologiczną), jak i - jeśli nie posiadacie odpowiedniego urządzenia - po prostu nachylając się nad miską z ziołowym naparem lub olejkami eterycznymi.
Jeśli dokucza nam ból gardła, możemy skorzystać z domowych płukanek. Można je płukać na przykład letnim naparem z rumianku lub szałwii. Płukanie warto powtarzać od dwóch do trzech razy dziennie.
Przeziębienie, pomimo tego, że zwykle szybko przechodzi, potrafi dać się we znaki. Najważniejsze, by odpowiednio zadbać o siebie w tym czasie, zapewniając sobie odpowiednią ilość snu czy też wietrząc pomieszczenia, w których przebywamy.