Brzuszkowe dolegliwości - wzdęcia, gazy i spółka. Jak im zaradzić

Każdy z rodziców tego doświadczył lub jeszcze ma to przed sobą. Kiedy dziecko płacze z bólu i napina brzuszek, stajemy się jednak często bezsilni. Co robić, gdy dziecku dokuczają gazy, wzdęcia, kolka lub biegunka. Przyczyn występowania jest kilka, ale istnieją sposoby, aby im zapobiec.

Kolki

Główną i najczęściej spotykaną dolegliwością noworodków są kolki. Zazwyczaj wynikają z niedojrzałości przewodu pokarmowego, ale na ich wystąpienie mają wpływ także inne czynniki. Wśród tych przyczyn można wyróżnić zarówno to, że dziecko połyka w trakcie jedzenia za dużo powietrza, jak i zaburzenia flory jelitowej. Pediatrzy spotykają się także z kolkami występującymi w wyniku nietolerancji laktozy lub alergii na białko mleka krowiego.

Co robić? Lekarze zalecają przede wszystkim, by zachować spokój. Są to objawy przejściowe, ponieważ najczęściej kolki ustają w 4. miesiącu życia. Zaleca się także stosowanie probiotyków, aby wzmocnić florę bakteryjną jelit. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zaleca się zmianę mieszanki, np. na modyfikowane mleko kozie, które ma właściwości najbardziej zbliżone do mleka kobiecego. Może być lepiej trawione i zapobiega występowaniu dolegliwości żołądkowych.

Pamiętajcie jednak, że jeśli kolka ma nasilony przebieg, a zastosowane metody nie przynoszą skutku, sposób postępowania warto zawsze skonsultować z pediatrą. Lekarz doradzi, jakie kroki podjąć, żeby znaleźć i wyeliminować problem.

Wzdęcia i gazy

Te objawy również nie są zwykle niczym niepokojącym, bo występują u każdego z nas. Pojawiają się na skutek połykania powietrza podczas jedzenia. Prawdą jest, że u dzieci zdarza się to znacznie częściej, ponieważ one dopiero się wszystkiego uczą, a ich ciało (w tym układ nerwowy czy trwienny) nie jest jeszcze w pełni sprawne. Martwić należy się w przypadku, kiedy gazy występują bardzo często i towarzyszy im silny ból brzucha. Może to bowiem oznaczać, że mamy do czynienia z celiakią, alergią na mleko krowie bądź nietolerancją laktozy.

Produkcji gazów nie tak łatwo zapobiec, ale są na to sposoby. Przedy wszystkim możecie spróbować podawać dziecku herbatkę z kopru włoskiego albo uciec się do masażu brzuszka. Jeśli to nie pomoże, być może lekarz pediatra poleci wam specjalistyczny apteczny preparat?

W przypadku, gdy te metody są nieskuteczne, warto pójść o krok dalej i sprawdzić, czy w przypadku naszego dziecka nie mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który zadecyduje o testach alergicznych lub takich, które dotyczą celiakii (pamiętaj jednak, że w przypadku małego dziecka diagnoza bywa trudna do przeprowadzenia, a wyniki mogą być niemiarodajne). Podpowie on także, jaką dietę należy zastosować oraz zadecyduje o ewentualnej farmakoterapii.

Biegunki i zaparcia

Rzadziej występują u dzieci, które są karmione mlekiem matki. Jeżeli natomiast dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym i cierpi na zaparcia, należy zastanowić się nad zmianą mieszanki. Można także stosować herbatki ziołowe i probiotyki. W przypadku małych dzieci istotna jest ilość spożywanych pokarmów oraz ilość przyjmowanych płynów. Jeżeli maluch przyjmuje za mało płynów, będzie mu ciężej oddać stolec. W niektórych przypadkach stosuje się środki farmakologiczne, które zaleca lekarz.

Biegunki mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Głównymi winnymi są infekcje wirusowe, a także może choroby infekcyjne, np. infekcje dróg moczowych lub zapalenie ucha. Mogą pojawiać się również, jeżeli organizm jest osłabiony po terapii antybiotykowej. Bywa, że towarzyszą również takim jak schorzeniom, jak nietolerancja lub alergia na dany produkt.

W trakcie biegunek ważne jest dostarczanie dziecku odpowiedniej ilości wody, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, szczególnie groźnego dla najmłodszych. W sprzedaży dostępne są również elektrolity, które pomogą zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia - podawaj je jednak pod kontrolą lekarza.

Refluks

Jest to schorzenie, które dotyka wielu ludzi. Nie jest to nic innego jak cofanie się treści żołądkowej wraz z kwasem wytwarzanym w żołądku. W przypadku dzieci do 6. miesiąca życia mówi się, że refluks ma podłoże fizjologiczne. Biorąc pod uwagę niedojrzałość układu pokarmowego i ciągłe rozwijanie się całego organizmu małego człowieka, objawy powinny ustąpić mniej więcej po okresie, kiedy dziecko zaczyna siadać.

Jeżeli objawy utrzymują się dłużej, powinniśmy udać się do lekarza, który najpewniej zaleci badanie USG lub gastroskopię. Maluchom może również pomóc zmiana mleka na gęstsze. Ich zadaniem jest zwiększenie gęstości pokarmu, aby został dłużej w żołądku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.