Alergia wziewna czyli co? Co najczęściej uczula?

Można ją pomylić z przeziębieniem - objawy są podobne: drapie przecież w gardle, pojawia się katar, kichanie, łzawią oczy. To, co najprościej pozwoli odróżnić przeziębienie od alergii, to sezonowe występowanie tej drugiej - w bardzo określonych miesiącach i okolicznościach przyrody.

Mowa tu przede wszystkim o alergii sezonowej związanej z kwitnieniem traw - eksperci wyliczają, że za 70 procent alergii wziewnych odpowiadają pyłki traw, kwiatów, chwastów, zbóż oraz drzew. A wiatropylnych traw jest aż 800 rodzajów i 10 tysięcy gatunków - są bardzo ważne dla ludzi i zwierząt, bo stanowią podstawę ich wyżywienia. Trawy uprawne to m.in.: pszenica, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydza, ryż i sorgo. Trawy porastają tereny na całym świecie - w zależności od szerokości geograficznej są to stepy, prerie, puszty czy pampy.

W przypadku alergii wziewnych mowa o przenikaniu alergenów do błony śluzowej nosa, spojówek czy oskrzeli. Efektem są przykre dolegliwości, które pojawiają się w sezonie pylenia roślin. Wziewne alergie niesezonowe mają związek z alergenami obecnymi w naszym otoczeniu stale - np. roztoczami kurzu domowego. Oprócz alergii wziewnych, możemy mieć do czynienia z alergiami pokarmowymi i kontaktowymi. Najostrzejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny i zapaść (w niektórych skrajnych przypadkach wystarczy odrobina alergenu), których skutkiem może być śmierć.

Choroba cywilizacyjna

Alergie określa się mianem chorób cywilizacyjnych XX i XXI wieku, chociaż pierwsze objawy zostały opisane już w XVII wieku - zaobserwowano wtedy zależność między wdychaniem powietrza z drobinkami siana, a katarem. Współcześnie jako alergię określa się nadmierną reakcję organizmu na kontakt z alergenem, reakcję, której zupełnie brak u osób zdrowych wystawionych na działanie tego samego czynnika.  

Mówi się, że alergikiem można zostać w każdym wieku i w każdym momencie. A uczulić mogą - oprócz pyłków roślin i pokarmów - także zwierzęta, leki, barwniki służące do farbowania, metale, a nawet… pole elektromagnetyczne emitowane przez sprzęty domowe.

Alergii nabawiają się np. badacze pracujący nad substancjami chemicznymi w laboratoriach (zwłaszcza gdy mają do czynienia z metalami, w tym z niklem), specjalistki przedłużające rzęsy (alergia na klej), czy manikiurzystki (reakcje alergiczne na chemię zawartą w lakierach do paznokci).

Warto wiedzieć, że u uczulonych na pyłki roślin często występują krzyżowe reakcje alergiczne po zjedzeniu niektórych świeżych warzyw i owoców (gotowanie, mrożenie i konserwowanie osłabia aktywność alergenów).

AlergieAlergie Fot. Shutterstock

I tak uczuleni na pyłki brzozy powinni unikać orzechów laskowych i włoskich, migdałów, jabłek, bananów, brzoskwini, czereśni, gruszek, śliwek, kiwi, pomidorów i marchwi. Osoby uczulone na pyłki traw muszą zachować czujność w przypadku fasoli, soczewicy, zielonego groszku, a uczuleni na pyłki bylicy: na seler, pietruszkę, szczypiorek, banany, melony.

Coraz więcej i więcej

Lista alergenów jest długa i wciąż się powiększa. Alergie występują u coraz młodszych dzieci, chociaż kiedyś twierdzono, że do 7. roku życia alergie wziewne nie dotykają najmłodszych. Objawy - zwłaszcza w ciężkich przypadkach - odbierają radość życia, bo oprócz kataru, łzawiących oczu, napadów kaszlu i kichania, dochodzą jeszcze wypryski atopowe, obrzęki, duszności, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej.

Nierówna walka

Każdy, kto ma w domu małego alergika, wie, że walka z przyczyną całorocznej alergii na kurz i drobnoustroje to trudna sprawa. Rodzice codziennie starają się zmniejszyć ryzyko alergii. Dorośli doskonale wiedzą, że dla dobra małego alergika najlepiej pozbyć się dywanów, wykładzin czy dużych mebli tapicerowanych. W zamian wybierają wykładziny z dedykowaną powłoką antyalergiczną. W dziecięcym pokoju chodzi przede wszystkim o eliminację drobnoustrojów i bakterii z otaczającego nas kurzu.

I tu pomóc może innowacyjne rozwiązanie: grzejnik z jonami srebra. Taki nietypowy grzejnik jest w stanie realnie wpłynąć na stan powietrza w całym domu czy mieszkaniu, bo znajduje się w każdym pomieszczeniu i ma stosunkowo dużą powierzchnię. Jednak nawet wymiana tylko w pokoju dziecka, też przyniesie pozytywny efekt.

Jak to działa? Srebro przyciąga bakterie: naładowane dodatnio jony srebra na zasadzie elektrostatycznej przyciągają ujemne komórki. Następnie aktywny jon Ag+ wnika w ściany komórki bakterii, łączy się z białkami i po prostu ją niszczy - wyjaśnia naukowo Mariusz Ozga. Komórka rozpada się na zasadzie mechanicznej. Srebro zabójczo oddziałuje nie tylko na bakterie, ale również na grzyby oraz wirusy. W tym przypadku jony mają wpływ na DNA i RNA komórki. I właśnie dlatego jonami srebra warto pokrywać różne przedmioty czy urządzenia.

Nierówna walka

Alergie wziewne to ciężki temat, bo pokarmowe czy kontaktowe łatwiej ograniczyć poprzez kontrolowanie otoczenia. Naukowcy dowodzą, że 20 ziaren na metr sześciennych powietrza u 25 procent alergików nasila objawy kliniczne. Różnice w stężeniu alergenu widoczne są na poziomie dzielnic czy regionów w mieście. Dobrze, żeby alergicy lub ich rodzice znali w swojej najbliższej okolicy miejsca wyjątkowo im niesprzyjające, brali leki łagodzące objawy, stosowali krople, próbowali odczulania. Aby poprawić sobie komfort należy unikać wietrzenia mieszkań, często przemywać śluzówkę, systematycznie kosić trawę, aby unikać kwitnienia trawy. Pocieszające jest to, że w podobno w Polsce największe stężenie pyłków traw występuje między Dniem Matki, a Dniem Dziecka. W praktyce można niestety wraz z wegetacją roślin przechodzić z fazy kwitnienia jednego gatunku traw, wpadać w kwitnienie kolejnej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.