Dziecko cię naśladuje i po tobie powtarza? Jak to wykorzystać do nauki higieny, a na co uważać?

Chociaż prędzej czy później każde dziecko będzie musiało się usamodzielnić, we wczesnych latach rozwoju, to właśnie rodzice są dla niego wzorem wpajającym różne nawyki. Podpowiadamy, jak już od najmłodszych lat wpoić mu nawyk mycia zębów i regularnego dbania o higienę jamy ustnej.

Należy pamiętać, że w momencie, w którym zostajemy rodzicami, równocześnie stajemy się modelami dla naszych dzieci. Nasze zachowanie ma gigantyczny wpływ na to, jak one same będą postępować w przyszłości. Dzieci są doskonałym obserwatorami, które uczą się przez naśladowanie. Wszystko, co robimy, jak i kiedy mówimy, jest automatycznie zapisywane w ich pamięci. Podpowiadamy, jak warto wykorzystać ten fakt, aby wpoić maluchom odpowiednie nawyki w kwestii dbania o higienę oraz na co należy uważać. 

Wyposaż dziecko w odpowiednie akcesoria

Na twojej półce stoją ulubione kosmetyki i akcesoria, które z pewnością nie uszły uwadze małego obserwatora. Dziecko może zapragnąć, mieć swoje własne przybory, podobnie jak jego rodzice. Właśnie dlatego, warto sięgnąć po dobrej jakości pasty do zębów przeznaczone dla najmłodszych, które można nabyć w aptece. Przekonaj pociechę, że dobór takich prepartów jest niezwykle istotny i przykłada się na nasze zdrowie. Do pasty pozwól dziecku dobrać kolorowy kubeczek i szczoteczkę do zębów. Niech taki zestaw stanie obok twoich kosmetyków. W ten sposób dasz dziecku do zrozumienia, że jego codzienna rutyna dbania o higienę jest równie istotna, co twoja.

Pokaż, że masz rytuały

Szorowanie ząbków po wstaniu z łóżka, mycie rączek po powrocie do domu i przed posiłkiem, wieczorna kąpiel i ponownie szczotkowanie zębów przed zaśnięciem powinny być codziennymi rytuałami każdego malucha. Przestrzegaj godzin, w których wykonujesz te czynności i zadbaj o to, by robić je przy dziecku. Jeśli maluch cię naśladuje, z pewnością chętnie zacznie wykonywać je po tobie. Towarzyszenie mu w codziennych pielęgnacyjnych rytuałach odniesie lepszy skutek od krótkiego polecenia “umyj ząbki”. Wykonując te czynności wraz z dzieckiem, będziesz dla niego przykładem i udowodnisz, że dbanie o higienę jest dla ciebie naprawdę ważne.

Nie tylko pokazuj, ale również tłumacz

Żeby dziecko faktycznie chciało dbać o higienę, warto wytłumaczyć mu, dlaczego jest to tak istotne. W procesie nauki naszego dziecka powinniśmy unikać nieporozumień. Maluch ma bujną wyobraźnię, ale bez wyjaśnienia, może mieć problem ze zrozumieniem niektórych pojęć. Ważne jest, aby rodzic nie tylko dokładnie mył przy nim ręce, po przyjściu do domu oraz zęby po posiłku, ale również wyjaśnił, dlaczego to robi. Warto uświadomić dziecku, że pobieżne mycie nie wystarczy, a by pozbyć się drobnoustrojów czy resztek jedzenia potrzeba cierpliwości. W tym celu niezwykle przydatne mogą być różne książeczki z obrazkami, ilustrujące np. proces mycia rąk czy zębów.

Bądź konsekwentny

Mówi się, że dziecko jest odbiciem rodzica i jest w tym sporo prawdy. Jeżeli oczekujesz od malucha przestrzegania zasad higieny, oczekuj ich również od siebie. Często zapominamy o tym, że dzieci biorą z nas przykład. To bystrzy obserwatorzy, którzy szybko przyswajają nasze zachowanie i niestety, nie tylko te pozytywne. Jeżeli dziecko zwróci nam uwagę, że np. zapomnieliśmy umyć ręce - przyznajmy mu rację i dokładnie to zróbmy, najlepiej na jego oczach.

Rozbudzaj kreatywność i nagradzaj dziecko

Na pierwszym etapie nauki ważne jest również zachęcenie dziecka do dbania o higienę, wzbudzając w nim pozytywne skojarzenia. Nigdy nie pokazuj, że wykonywanie tego typu czynności to dla ciebie przykry obowiązek, ale wręcz przeciwnie, chętnie wykonywana rzecz. Warto rozbudzić kreatywność dziecka i pytać go o jego pomysły, dotyczące dbania o zdrowie i czystość. Możesz też organizować małe konkursy z nagrodami za przestrzeganie zasad higieny. Najlepiej przydatnymi, takie jak np. mydełko o zabawnym kształcie, czy smakowa pasta do zębów.