Jeśli nie zadbasz o ząbki dziecka, to w przyszłości może mieć duże problemy zdrowotne

Niewiele osób wie, że stan zębów mlecznych wpływa na zęby stałe, a jeżeli dojdzie do zaniedbań w pierwszych latach życia, dziecko może mieć spore problemy w przyszłości. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto dbać nawet o jego pierwsze zęby.

Zęby mleczne pojawiają się około szóstego miesiąca życia, a przed ukończeniem trzeciego roku życia dziecko powinno mieć już pełne mleczne uzębienie, które będzie mu służyć przez kilka następnych lat. Mleczaki wypadają dzieciom w wieku od sześciu do dwunastu lat, a świadomi tego faktu rodzice, często traktują je jako uzębienie przejściowe, nie przykładając tak dużej uwagi do ich stanu. Okazuje się, że jest to duży błąd.

Dlaczego warto dbać o ząbki dziecka?

Czyste, białe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale również gwarancja dobrego samopoczucia i oznaka zdrowia. Niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy z faktu, że zepsute, zaniedbane zęby sprzyjają przenikaniu bakterii i wirusów nie tylko do jamy ustnej, ale również dalszych struktur organizmu. Poniżej wyjaśniliśmy, do jakich problemów zdrowotnych może doprowadzić zaniedbanie zębów za młodu.

Szybsze wypadanie zaniedbanych zębów

Należy zaznaczyć, że mleczaki w pewien sposób zajmują miejsce niezbędne dla zębów stałych. W momencie, gdy będą zaniedbane, wypadną szybciej, co może doprowadzić do nieprawidłowości w rozwoju stałego uzębienia. Zbyt szybkie wypadanie zębów przyczynia się, chociażby do powstawania wad zgryzu, niekorzystnie wypływa na rozwój kości oraz mięśni twarzy. Jego konsekwencjami są również wady umowy.

Sprzyjające warunki do rozwoju próchnicy

Mleczne zęby są mniejsze od zębów stałych, mają cieńsze korzenie i są słabiej zmineralizowane, przez co próchnica rozwija się w nich niezwykle szybko. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest szczególnie duże, gdy dziecko sięga po słodycze, za którymi maluchy wręcz przepadają. Rodzice powinni mieć jednak na względzie, że bakterie próchnicowe nie znikną z jamy ustnej wraz z zębami mlecznymi, ale będą mogły zaatakować także zęby stałe, której pojawią się na ich miejscu.

Zaniedbane zęby przyczyną wielu chorób

Okazuje się, że nieleczone zęby mogą prowadzić do rozwoju wielu schorzeń ogólnoustrojowych. Należą do nich nadciśnienie, stany zapalne zatok, oczu, uszu, cukrzyca, a także sepsa i nowotwory. Wpajając dziecku nawyk dbania o zęby od najmłodszych lat, zmniejszymy ryzyko, zachorowania na którąś z tych chorób w przyszłości.

Brzydkie zęby źródłem kompleksów

Nieprawidłowo uformowane lub zniszczone przez próchnicę zębów mogą mieć katastrofalny wpływ na sferę emocjonalną dziecka i jego poczucie własnej wartości. Dzieci są szczere do bólu. Maluch, który będzie wyróżniał się na tle rówieśników wyjątkowo brzydkim uzębieniem, może być narażony na dokuczanie i nieprzyjemne uwagi z ich strony, przez które poczuje się wykluczony. Takie doświadczenia od najmłodszych lat, mogą negatywnie wpłynąć na jego psychikę, a co za tym idzie, dalszy rozwój.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.