Twoje dziecko nie chce myć zębów? Triki rodziców, jak je do tego przekonać

Czasami nakłonienie dziecka do szczotkowania zębów wydaje się równie trudne, jak przekonanie go do odłożenia zabawek. Wielu rodziców przekonało się, że jest to nie lada wyzwanie. Czasem trzeba wykazać się kreatywnością, aby pomóc dziecku wyrobić nawyk systematycznego szczotkowania. Jak sposoby na to mają rodzice?

Nie jest prawdą, że próchnica grozi wyłącznie zębom stałym. O higienę jamy ustnej dziecka trzeba zacząć dbać, gdy tylko pojawi się u niego pierwszy ząb. Na początku jest to obowiązek rodziców. Zęby maluchowi należy myć co najmniej dwa razy dziennie - rano (przed śniadaniem) i wieczorem (po kolacji). Warto wybrać do tego specjalnie stworzone dla dzieci w określonym wieku pasty i szczoteczki (np. silikonową dla niemowląt). 

Kiedy pociecha osiągnie wiek, w którym jest w stanie nauczyć się samodzielnie myć zęby (zwykle to ok. 6-7 r. życia), warto zachęcić ją do tego, aby szczotkowała je regularnie.

Zachęć dziecko do regularnego mycia zębów poprzez zabawę

Każde dziecko lubi zabawę. Rodzice często wykorzystują ten fakt, aby wyrobić nawyk dbania o higienę jamy ustnej u swojej pociechy. Jak sprawić, by polubiła myć zęby? Zasugeruj wspólną zabawę przed lustrem. W miłej atmosferze zaproponuj, że pokażesz najlepsze techniki szczotkowania zębów. Najpierw umyjcie samodzielnie zęby, potem sobie nawzajem, a na końcu oceńcie efekty. Zdziwisz się, ile radości może przynieść wam ta czynność.

Poczytaj bajki o myciu zębów

Wiele książek dla najmłodszych dotyczy kreowania zdrowych nawyków jak zasypianie o odpowiedniej porze, czy dbanie o higienę, także jamy ustnej. Warto poczytać swojemu dziecku o bohaterach, którzy systematycznie myją zęby. To dobry sposób, aby poinformować pociechę o tym, jakie są np. skutki niewystarczającego dbania o zęby. Dla większości małych dzieci bardziej przekonujące są wzorce zachowań przedstawione w ulubionych lekturach niż pouczanie rodziców

Szczotkujcie "do rytmu"

Spróbuj połączyć technikę szczotkowania z czymś, co jest dziecku znane i przez niego lubiane, np. muzyką. Włączenie melodii podczas mycia zębów to doskonały sposób na zainteresowanie dziecka higieną jamy ustnej. Warto wybrać piosenkę, która będzie o tym, dlaczego warto regularnie myć zęby. Pociecha zrozumie, jak ważna jest ta czynność. Ponadto melodia sprawi, że ta chwila będzie się kojarzyła dziecku z czymś pozytywnym. Może pomóc także w odliczaniu czasu, potrzebnego do efektywnego szczotkowania.

Daj dziecku wybór

Im bardziej zmuszasz do jakiejś czynności pociechę, tym bardziej zaczyna traktować ją jako przykry obowiązek, dlatego według rodziców skuteczne jest dawanie dziecku poczucia, że samo decyduje o tym, jak chce dbać o zęby. Może je uzyskać np. podczas wyboru akcesoriów do łazienki. W trakcie zakupów pokaż najciekawsze szczoteczki - niech dziecko wybierze spośród nich tę, która mu się spodoba. Możesz także pozwolić mu zdecydować o tym, czy chciałoby mieć akcesoria przydatne podczas szczotkowania, np. czasomierz czy klepsydrę. Możliwe, że poczuje się wtedy odpowiedzialne za dbanie o higienę jamy ustnej i samodzielnie postara się o regularne szczotkowanie.

Jeśli od najmłodszych lat będziesz zachęcać dziecko do systematycznego mycia zębów, nawyk ten pozostanie z nim na zawsze.

Copyright © Agora SA