Dbasz o prawidłowy rozwój dziecka? Tego produktu nie może zabraknąć w jego diecie

Od jakiegoś czasu kozie mleko jest produktem bardzo modnym. Wielu z nas zastanawia się więc nad zastąpieniem nim mleka krowiego. Dowiedz się, dlaczego warto pić mleko od kozy i kiedy można bezpiecznie wprowadzić je do diety dziecka.

Mleko to jeden z najcenniejszych pokarmów. Każdy rodzic, któremu zależy na prawidłowym wzroście dziecka, powinien więc pamiętać o tym produkcie w trakcie planowania posiłków swojej pociechy. Mleko dostarcza wielu składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. Gdy kończymy karmienie piersią, nie powinniśmy eliminować go z diety dziecka.

Spożywanie mleka koziego gwarantuje liczne korzyści prozdrowotne. Ostatnio z jego cennych właściwości mogą skorzystać także niemowlęta, gdyż mleko kozie jest także dostępne w formie modyfikowanej. Czym dokładnie różni się ono od mleka krowiego. Przedstawiamy najważniejsze zalety tego produktu?

Mleko kozie - 10 korzyści

Oto najważniejsze powody, dla których warto włączyć mleko kozie do diety naszych pociech:

1.Jedną z najważniejszych cech koziego mleka jest jego duże podobieństwo do pokarmu kobiecego. Podobnie jak mleko mamy, wydzielane jest ono przez gruczoły apokrynowe. Dzięki temu odrywa się ono od komórki razem z jej fragmentem. Przez to jest ono bogate w składniki bioaktywne.

2. Mleko kozie jest znacznie bogatsze w aminokwasy siarkowe niż mleko krowie. To istotne, gdyż wpływają one bardzo pozytywnie na nasz metabolizm.

3. Pokarm ten zawiera także większe ilości tauryny niż mleko od krowy, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

4. Mleko kozie jest bogate w laktozę, która sprzyja wchłanianiu magnezu, fosforu i wapnia. Dodatkowo dzięki niej organizm lepiej wykorzystuje witaminę D.

5. Pokarm ten zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, które obniżają poziom złego cholesterolu.

6. Zawiera ono więcej składników mineralnych niż mleko krowie - m.in. wapnia, cynku, fosforu, potasu i miedzi.

7. W jego składzie nie znajdziemy metali ciężkich. Wynika to z tego, że koza jest jedynym przeżuwaczem, który izoluje i filtruje takie zanieczyszczenia.

8. Mleko kozie trawi się znacznie łatwiej niż mleko krowie. Co ciekawe, potrzebuje na to zaledwie 20 minut. To dlatego, że zawiera średnie i krótkie enzymy kwasów tłuszczowych (w mleku krowim są to tłuszcze długie, które są trawione dłużej). Dzięki tej cesze działanie enzymów staje się sprawniejsze. Ponadto, zmniejsza to ryzyko wystąpienia kolek, zaparć czy ulewania.

9. Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego produkowane jest z pełnego mleka koziego, a nie z serwatki. Dzięki temu jest ono mniej przetworzone i zawierają nawet 50% tłuszczów z mleka. To istotne, gdyż w krowim mleku modyfikowanym prawie wszystkie tłuszcze to tłuszcze roślinne, w tym olej palmowy.

10. W składzie koziego mleka znajdują się oligosacharydy. Są to prebiotyki, które wpływają na prawidłowy rozwój flory bakteryjnej jelit. To z kolei korzystnie wpływa na naszego ogólne zdrowie.

Mleko kozie - od kiedy?

Przed wprowadzeniem mleka koziego do diety dziecka musimy jednak pamiętać o kilku zasadach. Nie powinniśmy robić tego poniżej 13 miesiąca życia pociechy. Tak jak w przypadku innych rodzajów mleka, nie podaje się go w czystej postaci niemowlakom. Jeśli chcemy wcześniej wprowadzić do diety dziecka mleko kozie, wybieramy produkt w formie zmodyfikowanej.

Ostrożność muszą zachować także rodzice alergików. To nieprawda, że jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie, to możemy spokojnie je zastąpić mlekiem kozim lub owczym. Ich białka mają bardzo podobne cząsteczki do białka mleka krowiego, przez co możemy spodziewać się podobnej reakcji organizmu na ten pokarm.

Warto jednak dodać, że mleko kozie zawiera dużo mniej alfa s-1 kazeiny, a to właśnie alfa s-1 kazeina jest uznawana za białko alergenne w mleku. Dlatego, mimo że modyfikowane mleko kozie nie może być uznawane za alternatywę dla alergików, to jest ono stosowane w profilaktyce alergii. Wg literatury medycznej ok. 20% dzieci z alergią na białko mleka krowiego nie będzie uczulone na biało z mleka koziego, dlatego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, warto podawać dziecku modyfikowane mleko kozie już od początku karmienia sztucznego.

Copyright © Agora SA