Jak wybierać wózek

Wybór dobrego, wielofunkcyjnego wózka to prawdziwe wyzwanie. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę, kupując pierwszy pojazd dla dziecka.

Niestety, do tej pory nie stworzono modelu wózka, który sprostałby wymaganiom wszystkich rodziców. Wystarczy poszperać nieco na forach internetowych, by się przekonać, jak różne opinie dotyczą tego samego modelu wózka. Oferta w sklepach jest ogromna, za to doświadczenie młodych rodziców skromne. Nic dziwnego zatem, że planując zakup pierwszego pojazdu, czujecie się zagubieni. Zwłaszcza jeśli to ma być wózek trójfunkcyjny, z którego będziecie korzystać przez długi czas i którego zakup wiąże się z poważnym wydatkiem.

Co to właściwie znaczy, że wózek jest "trójfunkcyjny"? To wózek z gondolą, w której wygodnie podróżuje noworodek i młodsze niemowlę. Do stelaża takiego wózka można wpiąć fotelik samochodowy (tzw. kołyskę) - otrzymamy praktyczny pojazd na krótki wypad z dzieckiem, na przykład do sklepu. Gdy dziecko już pewnie siedzi, wózek trójfunkcyjny można przerobić na lżejszą wersję, odpowiednią dla starszego niemowlęcia - spacerówkę.

Lista pytań

Odpowiedzcie sobie na kilka pytań, które sprecyzują wasze potrzeby:

Czy mieszkacie w domu z windą, czy też będziecie wnosić wózek po schodach? Jeśli trzeba będzie pokonywać schody, wózek nie może być za ciężki.

Po jakim terenie najczęściej będziecie się wózkiem poruszać - po ulicach czy w plenerze? Na wycieczki do lasu najlepszy będzie wózek terenowy, na dużych pompowanych kołach.

Czy będziecie przewozić wózek samochodem? Jeśli tak, koniecznie sprawdźcie, czy po złożeniu zmieści się do bagażnika samochodu.

Czy dziecko urodzi się wiosną, czy jesienią? Gondola na chłodniejsze pory roku musi być obszerniejsza, by zmieściło się w niej dziecko ubrane w kombinezon i śpiworek.

Określcie też mnie więcej, jaką sumę możecie przeznaczyć na wózek. Jeśli wasze finanse są skromne, rozważcie kupno wózka używanego. Przejdźcie się po komisach, przejrzyjcie ogłoszenia i oferty na aukcjach internetowych. Na tych ostatnich bierzcie pod uwagę przede wszystkim oferty osób, które mieszkają na tyle blisko, byście mogli obejrzeć wózek przed kupnem. Pamiętajcie jednak, że nowy wózek dobrej firmy będzie łatwiej sprzedać, gdy przestanie być potrzebny.

Potem zajrzyjcie do internetu, poszperajcie w sklepach internetowych i na forach (np. "Wózki dziecięce" na gazeta.pl czy "Zakupy" na edziecko.pl), by wytypować modele, które obejrzycie w sklepie.

Manewry w sklepie

W wybranym sklepie, który ma dużą ofertę wózków niemowlęcych, poświęćcie trochę czasu na wypróbowanie każdego modelu, który wam się podoba. Zróbcie kilka zakrętów, pokonajcie próg, zobaczcie, czy wózek jest stabilny i czy gondola nie trzęsie się na każdej nierówności. Poproście sprzedawcę, by pokazał wam, jak wpina się do stelaża gondolę i fotelik samochodowy oraz jak składa się wózek. Zapytajcie też, jakie foteliki samochodowe pasują do wózka, który chcecie kupić, i co jest w cenie wózka, a za co trzeba zapłacić dodatkowo.

Wózek głęboki

Rączka

Regulowana wysokość rączki po- zwala na swobodne prowadzenie wózka osobom różnego wzrostu. Przekładana rączka daje możliwość wiezienia dziecka przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Gondola

Obszerna na tyle, aby położone w niej dziecko miało swobodę ruchów. Plusy: wygodny materacyk, miękka tapicerka wyściełająca wnętrze i podnoszone "plecki".

Amortyzacja

Zbyt twarde zawieszenie powoduje wstrząsy na każdej nierówności, za miękkie wprawia wózek w nadmierne kołysanie, co utrudnia prowadzenie i może być nieprzyjemne dla dziecka.

Hamulce

Centralny hamulec tylnych kół i blokada skrętności przednich kółek zwiększają bezpieczeństwo dziecka w wózku.

Akcesoria dodatkowe

Folia przeciwdeszczowa ochroni przed deszczem, parasolka przed słońcem, a ciepły śpiworek przed chłodem.

Koła

Duże pompowane koła lepiej sprawują się w terenie (wpływają jednak znacznie na wagę wózka). Małe skrętne koła pozwalają na lepsze manewrowanie na ulicy (ale z kolei zbyt małe kółka mogą się blokować na nierównościach terenu).

Kosz na zakupy

Pojemny daje możliwość przewiezienia nawet większych zakupów. Powinien być zdejmowany do prania, gdyż łatwo się brudzi.

Stelaż

Lekki, najlepiej aluminiowy, ale solidny. A do tego dający się łatwo złożyć.

Tapicerka

Przewiewna, ale z impregnowanej tkaniny odpornej na zabrudzenia. Dobrze, żeby można ją było zdjąć do prania.

Budka

Głęboka lepiej chroni przed deszczem i wiatrem. Specjalne otwory i przewiewna tkanina zapewniają dobrą wentylację. Ważne, by rozkładała się i składała jak najciszej.

Wózek spacerowy

Budka

Okienka z plastiku pozwalają rodzicom obserwować śpiące dziecko.

Pałąk

Dodatkowo zabezpiecza dziecko przed wypadnięciem z wózka. Naj-lepiej, by można go było bez trudu zdjąć

Podnóżek

Gdy jest odpowiednio głęboki i dobrze wyprofilowany, nóżki dziecka nie zsuwają się.

Pasy

Pięciopunktowe pasy zapewnią dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Akcesoria dodatkowe

Niektóre są wliczone w cenę, inne trzeba dokupić. Warto sprawdzić, co poszczególni producenci oferują w zestawie.

Stelaż z fotelikiem

Fotelik

"Kołyskę", czyli fotelik dla młodszych niemowląt (ważących do 13 kg), wpina się do stelaża dzięki specjalnym uchwytom.

Stelaż

Składany na płasko stelaż i zdejmowane kółka ułatwiają transport wózka np. w bagażniku samochodu.

 

Opinie Internautek: Ten wózek sprawdza się w każdej sytuacji

dane dostarcza:

Więcej o: