Miffy jest znana na całym świecie. W 1964 roku z Holandii przywędrowała do Japonii, następnie do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Historyjki o króliczku sprzedały się w ponad 85 milionach egzemplarzy; przetłumaczono je na 46 języków (w tym na japoński, angielski, arabski, włoski, niemiecki, francuski, hiszpański, grecki, szwedzki, turecki, zulu, surinamski, Braille'a, łaciński i wiele innych).
Patronat nad wydaniem Miffy , Miffy w zoo i Urodziny Miffy objęła Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce.
Skąd się wzięła Miffy?
Miffy - mała, biała królicza dziewczynka, owoc wyobraźni Dicka Bruny, urodziła się w 1955 roku. Bruna spędzał wówczas wakacje na holenderskim wybrzeżu, w Egmond aan Zee. Wieczorami opowiadał swojemu najstarszemu synowi historyjki. Bohaterem jego opowieści był biały króliczek, który mieszkał w ogrodzie ich nadmorskiego domu. Ponieważ pasją autora było rysowanie, mały zwierzak z wieczornych opowieści został niebawem przeniesiony na papier. Tak powstała mała Miffy.
Dick Bruna postanowił, że jego królik będzie dziewczynką - rysownie sukienki sprawiało mu bowiem większą przyjemność niż rysowanie spodenek. Na początku Miffy miała klapnięte, miękkie uszy i wyglądem przypominała nieco królika-przytulankę. Po 1963 roku Bruna unowocześnił króliczka, dając mu parę uroczych, dziarskich uszu i dwie małe czarne oczy-kropki, pełne radości.
Miffy ma ujmującą osobowość, jest prostolinijna, niewinna, energiczna i pozytywnie nastawiona do nowych sytuacji. Mimo dość zaawansowanego wieku, wciąż pozostaje dzieckiem i tak jest postrzegana przez czytelników. Zaprasza ich do swojego świata, pozwala uczestniczyć w codziennych zdarzeniach, zatem mały czytelnik szybko zaczyna puszczać wodze swojej fantazji. W świecie Miffy każdy dzień jest przygodą.
Dick Bruna urodził się 23 sierpnia 1927 roku w Utrechcie w Holandii, gdzie mieszka do tej pory i nadal pracuje jako grafik, autor i ilustrator. Swoją pracą wspomaga wiele organizacji pomocy humanitarnej, w tym UNICEF, Terre des Hommes i Czerwony Krzyż. O randze dorobku artystycznego Dicka Bruny świadczy fakt otwarcia w 2000 roku w Centraal Museum w Utrechcie stałej wystawy jego prac.
Artysta ma troje dzieci i pięcioro wnucząt. Jego żona Irene, którą poślubił w 1953 roku, pełni istotną rolę w tworzeniu książeczek o Miffy. Każda historyjka, zanim trafi do rąk czytelników, poddawana jest bowiem jej wnikliwej ocenie.
Styl Dicka Bruny, poczynając od pierwszej jego książki "Jabłko" (1953), aż po jedną z ostatnich "Kłapouch" (2006), wyznaczają przede wszystkim niezmienny minimalizm i uniwersalna szczerość. Prostota jego twórczości pozostawia wiele miejsca dziecięcej wyobraźni. Na rysunki Bruny składa się czarny kontur i intensywne, żywe kolory. Z jednej strony mamy mocną, odręczną kreskę, która oddaje ciepło i zdecydowanie, z drugiej strony -niespotykaną delikatność.
"W moich książkach unikam pouczania dzieci. W zamian staram się dzielić tym wielkim cudem, jakim jest świat", powiada autor.
Więcej na stronach: www.wformat.com , www.miffy.com