Domowa apteczka

Dzieci mają zwyczaj chorować (lub ząbkować) w porach, w których wszystkie najbliższe apteki są zamknięte.

Dla bezpieczeństwa dziecka i własnego spokoju powinnaś mieć więc zawsze pod ręką najpotrzebniejsze leki i preparaty, które pomogą przy najczęściej występujących dolegliwościach.

Lek przeciwgorączkowy w czopkach lub syropie to podstawa apteczki.

Najmłodszym niemowlętom podaje się paracetamol, starszym można zamiast niego dać lek na bazie ibuprofenu. Niezbędny jest termometr - najlepiej elektroniczny, z krótkim czasem pomiaru.

Przy katarze trzeba delikatnie oczyszczać nosek niemowlęcia. Pomoże w tym roztwór soli fizjologicznej lub roztwór wody morskiej oraz aspirator wydzieliny. Na podrażnioną skórę nosa łagodząco wpłynie maść majerankowa.

Do przemywania skaleczeń , ranek przydadzą się gotowe nasączane spirytusem gaziki Leko lub dezynfekujący płyn Cha-ha, który nie szczypie i nie podrażnia skóry. W domu warto mieć kompresy z gazy jałowej (nie tylko do opatrunków, ale także np. przemywania oczu roztworem soli fizjologicznej).

Do mycia uszu posłuży bezpieczny dla niemowląt preparat A-cerumen, który rozpuszcza woskowinę. Do tego celu nie wolno stosować wacików na patyczkach!

Do znieczulania dziąseł kup żel, który przyniesie ulgę przy ząbkowaniu.

Na wszelki wypadek warto mieć herbatkę z rumianku. Podziała łagodząco, rozkurczowo, delikatnie uspokajająco, można ją także stosować do kojących okładów.

Zobacz wideo
Więcej o: