Smoczek dla noworodka - czy warto i który wybrać?

Smoczek dla noworodka potrafi zaspokoić naturalną potrzebę ssania. Z jego pomocą dziecko może się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze smoczka dla noworodka?

Dawanie noworodkowi smoczka jest częstą praktyką w wielu domach. Na pewno ma ono swoje zalety, ponieważ pomoże dziecku znaleźć spokój, a rodzicom da chwilę wytchnienia. Smoczek dla noworodka musi być jednak odpowiednio dobrany i użytkowany jedynie do pewnego czasu, by nie miał niekorzystnego wpływu na dziecko oraz jego dalszy rozwój. Opiekunowie muszą też wiedzieć o jego wadach, by podjąć decyzję, czy w ogóle wprowadzać go w swoim przypadku.

Zobacz też: Nocne pobudki - dlaczego dzieci nie śpią w nocy?

Czy dawać dziecku smoczek? Wady i zalety smoczków

Czy dawać dziecku smoczek? Nad tą kwestią mogą się zastanawiać wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Smoczek jest nierozerwalnie związany z odruchem ssania, jakie mają noworodki. Dzieje się tak, ponieważ małe ssaki w ten sposób zdobywają pierwsze pożywienie, a zarazem jest to dla nich sposób zaspokajania podstawowych potrzeb emocjonalnych, takich jak bliskość z matką i bezpieczeństwo. Smoczek można podawać wówczas, gdy chce się dziecko uspokoić, jednak nie należałoby go traktować jako jedynej i wiodącej metody uciszania.

Rodzice muszą mieć świadomość tego, że smoczek będzie im później trudno odstawić, a jednocześnie zbyt długie ssanie go przez dziecko może prowadzić do nieprawidłowego kształtowania się uzębienia i wad zgryzu w przyszłości. Jeśli jednak dziecko przestanie go używać nim rozpocznie się wyrzynanie mleczaków, nie powinno dojść do tego powikłania. Nie należy dawać smoczka zbyt często, by noworodek nie ssał go zbyt długo i tym samym nie uzależnił się od niego.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią

Smoczek dla noworodka karmionego piersią musi mieć specjalny, anatomiczny kształt. To sprawi, że mięśnie żuchwy oraz języka dziecka będą wykonywały tę samą pracę, co wówczas, gdy noworodek będzie przystawiony do piersi. Tego rodzaju smoczek u noworodka zapewni stymulację poprawnego, a zarazem naturalnego odruchu ssania. Dzięki temu dziecko będzie mogło nadal bez przeszkód pobierać pokarm w sposób naturalny. Należy jednak pamiętać, by smoczek wprowadzać dopiero po czwartym tygodniu życia noworodka. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że niemowlę nie nauczy się prawidłowej techniki wyciągania mleka.

Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszy? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego kształt, który powinien przypominać brodawkę kobiecej piersi razem z otoczką. Musi być też spłaszczony od dołu, od strony języka. Podczas czynności ssania smoczek będzie się rozciągał na podobieństwo brodawki i w ten sposób zmusi dziecko do właściwego układania języka. Ważną kwestią okazuje się także rozmiar smoczka, który powinno się dobierać odpowiednio do wieku. Za duży smoczek może doprowadzić do tego, że dziecko będzie się dławiło podczas ssania, z kolei zbyt mały zadziała nieodpowiednio na funkcjonowanie mięśni, co z kolei wpłynie negatywnie na rozwój szczęk, a przy okazji może spowodować wadę wymowy lub zgryzu.

Smoczki są wykonywane głównie z silikonu i lateksu. Wcześniej robiono je także z kauczuku, jednak teraz ten materiał spotyka się zdecydowanie rzadko. Najbezpieczniejszą propozycją dla niemowlęcia będzie wersja silikonowa. Lateks, choć przyjemny w dotyku i łatwo dopasowujący się do ułożenia warg oraz policzków, może wywoływać uczulenie.

Tarcza smoczka musi być większa niż buzia noworodka i posiadać szereg otworów wentylacyjnych. W ten sposób zmniejszy się ryzyko odparzeń, jakie mogłaby spowodować zalegająca pod nią ślina i zapewni właściwy dopływ powietrza. Tak zbudowana tarcza zapobiegnie też wysypce. Dobrze, jeśli rodzice sięgną po któryś z atestowanych smoczków. Warto zwrócić uwagę na to, czy konkretny model posiada atest bezpieczeństwa oraz czy rekomenduje go Polskie Towarzystwo Ortodontyczne.

Jaka butelka dla noworodka będzie odpowiednia?

Jaka butelka dla noworodka okaże się najlepsza? Butelka to także ważne wyposażenie do karmienia dziecka. Rodzice mogą wybierać spośród modeli plastikowych lub szklanych. Niektóre z nich posiadają dodatkowy czujnik ciepła. Podczas pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka najlepsze, a zarazem zapewniające największą wygodę będą butelki o możliwie prostym kształcie. Muszą charakteryzować się ponadto dostatecznie szerokim otworem oraz właściwą wielkością. Taka budowa ma umożliwić proste mycie oraz regularne wsypywanie mieszanki mlecznej do środka.

Do butelki należy też dobrać odpowiedni smoczek. Do wyboru są modele okrągłe, szeroko odpływowe i anatomiczne. Dla niemowląt polecany jest ten ostatni. Należy zwrócić uwagę na ilość dziurki w smoczku. Smoczki o wolnym przepływie będą wyposażone w malutkie dziurki – od jednej do trzech. Powinno się je wykorzystywać, nim dziecko ukończy czwarty miesiąc życia (jego nauka ssania wciąż trwa). Dla starszych niemowląt, które nauczyły się już ssać i przyjmują kaszki, można wybrać smoczek o trzech dziurkach zapewniających szybki przepływ pokarmu.

Zobacz też: Chusty do noszenia dzieci: jakie są największe zalety chustonoszenia?

Więcej o: