Codzienna pielęgnacja skóry dziecka - kosmetyki do kąpieli, nawilżające oraz przeciwsłoneczne

Skóra dziecka, szczególnie niemowlęcia, jest bardzo delikatna, dlatego wymaga specjalnej ochrony. W sklepach znajdziemy wiele kosmetyków, które przeznaczone są dla najmłodszych. Sprawdź, jakie wybrać kosmetyki nawilżające, przeciwsłoneczne oraz do kąpieli.

Szampony i płyny do kąpieli dla dzieci

Płyn do kąpieli dla dzieciPłyn do kąpieli dla dzieci fot. www.shutterstock.com

Skóra małych dzieci jest cienka, delikatna i wymaga specjalnych kosmetyków do kąpieli. Powinny być hipoalergiczne i najlepiej wykonane z naturalnych składników. W sklepach znajdziemy specjalne kosmetyki dla niemowląt, a także takie, które mogą być stosowane przez dzieci powyżej 3. roku życia. 

Dla najmłodszych przeznaczone są zazwyczaj płyny do kąpieli i szampony 2 w 1. Zadaniem tych preparatów myjących jest nie tylko pozostawić skórę czystą i pachnącą, ale także ją nawilżyć, ukoić i chronić przed podrażnieniami. Wiele z nich tworzy pianę co ułatwia mycie i jest przyjemne dla dziecka. Są także bezpieczne dla oczu - nie powodują szczypania ani podrażnienia. 

Od  3-4 roku życia skóra dzieci ma już strukturę podobną do skóry dojrzałej, dlatego mogą one zacząć używać innych kosmetyków do mycia. Na ich etykiecie znajdziemy informację, że są przeznaczone dla dzieci od 3. roku życia. W sklepach jest wiele płynów do kąpieli, które wlane do wanny w czasie jej napełniania stworzą wielką pianę, którą dzieci uwielbiają. Płyny i szampony dla dzieci powyżej 3 lat nie powinny dostać się do oczu, ponieważ mogą wywołać ich szczypanie. Z tego powodu lepiej pomóc dziecku przy myciu włosów i to zresztą jest zalecane na etykietach produktów. Producenci często umieszczają takie kosmetyki w niebanalnych, kolorowych opakowaniach, które Twoje dziecko na pewno polubi!

Kremy nawilżające i na odparzenia dla dzieci

Krem nawilżający dla dzieciKrem nawilżający dla dzieci fot. www.shutterstock.com

Nawilżanie skóry niemowlęcia jest niezwykle istotne. Dziecko do 4. roku życia wytwarza bardzo mało potu, a to sprawia, że skóra nie jest nawilżona naturalnie i łatwo się przesusza. W dodatku gruczoły łojowe intensywnie pracujące w łonie matki, po narodzinach nie są już tak aktywne i to także prowadzi do wysuszenia i problemów skórnych. To wszystko powoduje, że skóra jest wrażliwa na działanie wiatru, temperatury, a podrażnić mogą ją nawet ubranie i pieluszka. 

W trosce o odpowiednio nawilżoną skórę dziecka marki kosmetyczne oferują wiele kremów ochronnych, mleczek nawilżających, olejków pielęgnacyjnych, które powinny być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka. Takie kosmetyki skutecznie chronią skórę najmłodszych, zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych oraz łagodzą podrażnienia. W sklepach znajdziemy też wiele kosmetyków na odparzenia i otarcia, które powstały z powodu noszenia pieluszki. 

Kremy przeciwsłoneczne dla dzieci

Krem przeciwsłoneczny dla dzieciKrem przeciwsłoneczny dla dzieci fot. www.shutterstock.com

A jak chronić dziecko przed działaniem promieni słonecznych? Trzeba pamiętać, że dziecko do 3. roku życia nie powinno być w ogóle wystawione na działanie promieni słonecznych. W czasie wiosennych i letnich dni najlepsze dla niego będą miejsca zacienione. Wynika to z wcześniej wspomnianej wrażliwości skóry na czynniki zewnętrzne. Jeśli całkowite uchronienie dziecka przed słońcem nie jest możliwe to bezwzględnie trzeba zastosować specjalny krem dla najmłodszych i zakryć jak najwięcej powierzchni ciała. 

Dzieci starsze mogą już przebywać na słońcu, ale nadal ze specjalną ochroną. Wskazane jest wybieranie kremów przeciwsłonecznych z bardzo wysoką ochroną SPF 50 lub 50+ przeznaczonych dla dzieci. Należy nakremować dziecko przynajmniej pół godziny przed wyjściem na słońce, a także co jakiś czas nakładać krem od nowa. Ważne jest także, aby pamiętać o nakryciu głowy oraz aby unikać słońca między godzinami 11 a 15. 

Więcej o: