Książki do nauki czytania - wybraliśmy kilka najciekawszych tytułów dla dzieci

Nauka czytania to proces długofalowy, a do dyspozycji rodziców pozostaje kilka różnych technik mających zachęcić dziecko do czytania. Wybraliśmy kilka książek, które w tym pomogą.

Metod nauki czytania jest wiele i żadnej z nich nie można określić mianem najlepszej. Każde dziecko ma również nieco inne predyspozycje i inaczej radzi sobie z poszczególnymi zadaniami, dlatego tak ważne jest by nie zniechęcić dziecka. Wybierając książkę do nauki czytania warto zwrócić uwagę zarówno na jej zawartość jak i estetykę - kolorowe, z ładnymi obrazkami książki częściej przyciągają dzieci. Należy pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy wykorzystując do nauki zabawę. Takim sposobem czytanie będzie dla dziecka przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. Nauka przez zabawę daje najlepsze efekty a dodatkowo nie trzeba za bardzo dziecka do niej zachęcać. 

Książki do nauki czytaniaKsiążki do nauki czytania fot. shutterstock

Jaką książkę do nauki czytania wybrać?

Na początku warto sięgnąć po książki, w którym jest mało tekstu, zadania są proste, a omawiane słowa są dobrze dziecku znane. W wielu książkach początki czytania najczęściej zaczynają się od ćwiczeń zgłoskowych oraz sylabizowania. W niektórych książkach głoski w słowach podzielone są kolorami lub oddzielane myślnikami, co ma ułatwić dziecku ich czytanie. Warto zwrócić uwagę również na to, że książki do czytania są oznaczone specjalnymi kategoriami, które określają poziom trudności. Poniżej wybraliśmy kilka solidnych, dobrze ocenianych przez rodziców tytułów, które chcielibyśmy wam polecić. Te książki przeznaczone są zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych dzieci, zarówno tych, które potrzebują ćwiczyć wymawianie głosek, jak i tych, które doskonalą swoje umiejętności. 

Należy pamiętać, że nauka czytania nie należy do prostych i trzeba podejść do dziecka z cierpliwością i wyrozumiałością. 

Więcej o: