Poduszka dla niemowlaka - potrzebna czy niebezpieczna?

Poduszka dla niemowlaka jest tematem wielu gorących dyskusji. Czy dziecku jest rzeczywiście potrzebna? Kiedy można jej używać?
Zobacz wideo

Poduszka dla niemowlaka - czy jest dziecku potrzebna?

Dorosłym często wydaje się, że bez poduszki niemowlęciu będzie niewygodnie. To błędny wniosek, ponieważ zapominamy o tym, że noworodek czy niemowlę różni się od dorosłego. Maluch ma inne proporcje ciała, napięcie mięśniowe, koordynację nerwowo-mięśniowa, siłę mięśni (mniejszą) i kontrolę własnego ciała (znikomą). To dlatego kołdra i poduszka dla niemowlaka, które są sprzedawane najczęściej w komplecie, nie są artykułami niezbędnymi w wyprawce dla noworodka.

Poduszka dla niemowlaka może być niebezpieczna

Specjaliści zalecają, by ciało maluszka było utrzymane w linii prostej - obecność poduszki pod głową zaburza więc jego ułożenie, może prowadzić do pojawienia się asymetrii napięcia mięśniowego w szyi, a i być przyczyną odkształcenia główki.

Inne zagrożenia wynikające ze stosowania poduszek u niemowląt to ryzyko zaburzeń:

  • w budowaniu właściwej siły mięśniowej,
  • w prawidłowym rozkładzie napięcia mięśni,
  • w kształtowaniu się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa,
  • rozwoju prawidłowej postawy ciała.

Ale to nie wszystko. Obecność poduszki w niemowlęcym łóżeczku sprawia, że wzrasta ryzyko wystąpienia SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). Badania potwierdzają, że 1/4 zgonów z powodu SIDS dotyczy dzieci, które spały na poduszce.

Kiedy poduszka dla niemowlaka może się przydać?

Istnieją sytuacje, kiedy obecność poduszki może być usprawiedliwiona. Są to między innymi infekcje, którym towarzyszy katar oraz trudności w oddychaniu. Wówczas poduszka może ułatwiać oddychanie i spływanie wydzieliny. Inną okolicznością jest ulewanie, wiążące się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Wówczas poduszka ma zapobiegać zachłyśnięciu się treściami żołądkowymi. Tym samym, jeżeli istnieją wskazania medyczne, by niemowlę spało i leżało na poduszce, warto kupić taką, która będzie dbała o jego prawidłowy rozwój oraz posiadała stosowne atesty i certyfikaty.

Poduszka z klinem dla niemowlaka

Na poduszce z klinem mogą spać niemowlęta, które ulewają. Dzięki niej główka dziecka znajduje się w pozycji pochyłej, a klin zapewnia bezpieczne ułożenia malucha na plecach, zapobiegając zadławieniu się podczas ulewania. Poduszka z klinem dla niemowlaka jest rozwiązaniem stosowanym również w sytuacji, gdy dziecko ma infekcję kataralną - poduszka ma ułatwić oddychanie i spływanie wydzieliny z nosa. Wielu rodziców w takich sytuacjach decyduje się na inne rozwiązanie - podkłada książki pod nogi u wezgłowia łóżeczka.

Co na to specjaliści? Zdania są podzielone. O ile jedni dostrzegają słuszność i zasadność używania poduszki z klinem w przypadku niemowląt ze wskazań medycznych, o tyle inni twierdzą, że mogą one mieć niekorzystny wpływ na rozwój motoryczny dziecka (maluch próbuje nie zsunąć się z niej podczas snu), a stosowanie jej nie przynosi spodziewanych rezultatów.

Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka

Wielu rodziców, w trosce o komfort i prawidłowy rozwój dziecka decyduje się na poduszki ortopedyczne. Ich stosowanie ma być sposobem normalizacji deformacji ułożeniowych głowy. Poduszka ortopedyczna w przypadku niemowlaka ma również działać profilaktycznie - zapobiegać zniekształceniom głowy i asymetrii oraz chronić jej naturalny kształt.

Przeciwnicy są zdania, że taka poduszka nie dość, że nie zapewnia idealnego kształtu główki dziecka, to i może sprawić, że niemowlęciu trudniej będzie wykonywać ruchy głową na podłożu miękkim i zapadającym się, co może wywołać... utrwalenie asymetrii czaszki.

Od kiedy dziecko może używać poduszki?

Pediatrzy zalecają, aby niemowlęta i małe dzieci - do ukończenia co najmniej 18. miesiąca życia - spały i leżały w łóżeczku na płaskim materacu, bez poduszki. Na poduszce można położyć dziecko, które sprawnie się porusza i bez trudu zmienia pozycje. Ważne, by poduszka dla dziecka była płaska.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.