Najlepsze książki dla dzieci - co warto przeczytać w dzieciństwie?

Czytanie książek to niezawodny sposób na naukę poprawnej polszczyzny, bogaty zasób słów i rozwijanie wyobraźni. Dlatego, już od najmłodszych lat warto zachęcać dzieci do czytania. Jak to zrobić? Najlepiej proponować im takie pozycje, które będą poszerzały ich horyzonty a przy okazji będą świetną formą spędzania czasu. Oto lista książek, które warto przeczytać w dzieciństwie.

O zaletach czytania książek nie trzeba nikogo przekonywać. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, dlatego już od pierwszych lat życia warto zachęcać dzieci do czytania. W ten sposób nasze pociechy nie tylko nauczą się poprawnej polszczyzny, ale także poszerzą horyzonty, zdobędą wiedzę na wiele tematów i rozwiną wyobraźnię. Aby tak się stało, należy wybierać książki, które są dostosowane do wieku dziecka i jego zainteresowań. 

Książki dla dzieci 3-5 lat

Najlepsze książki dla dzieci w wieku 3-5 latNajlepsze książki dla dzieci w wieku 3-5 lat fot. empik

Aby zachęcić dzieci do czytania książek, należy wybrać takie pozycje, aby w przyszłości czytanie książek nie kojarzyło się z przykrym obowiązkiem, ale było przyjemnością. W czytaniu książek dużą rolę odgrywa wyobraźnia. To ona przenosi nas w fikcyjny świat pełen barwnych krajobrazów i fascynujących bohaterów. Świetną propozycją są interaktywne książki "Naciśnij mnie" i "Och" autorstwa Tullet Herve. Dzięki tej pozycji mali czytelnicy nie tylko poznają różne dźwięki, ale także nauczą się rytmu, nut, a  nawet piosenek. Do świetnej zabawy potrzeba tylko jednego - wyobraźni. 

Dużym zainteresowaniem cieszy się także obrazkowa książka "Uratuj mnie", którą pokochają wszyscy przyjaciele zwierząt.To świetna pozycja dla dla tych, którzy chcą nauczyć swoje dzieci miłości i empatii do wszystkich istot żywych, przy skłaniając do refleksji nad prawami zwierząt.

Inna, warta uwagi lektura to "Dziwolągi", czyli historia o tym, co dzieje się ze zwierzętami, kiedy ludzie wycinają lasy. Prosta, skłaniająca do refleksji książka uczy szacunku do zwierząt i przyrody. Świetnym wyborem jest także "Baltazar Wielki", czyli opowieść o niedźwiedziu, który opuszcza cyrk i rusza w podróż po świecie. Ta pozycja to dowód na to, że książki dla dzieci mogą poruszać nawet te z pozoru zarezerwowane dla dorosłych, trudne tematy. "Baltazar Wielki" to opowieść o wolności i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, opowiedziana prostym, dziecięcym językiem. 

Książki dla dzieci 6-8 lat

Książki, które warto przeczytać w dzieciństwieKsiążki, które warto przeczytać w dzieciństwie fot. empik

Wśród pozycji obowiązkowych dla małych czytelników, nie może zabraknąć takich pozycji jak " Kubuś Puchatek" czy "Bolek i Lolek", które od znajdują się na liście najchętniej kupowanych książek dla dzieci. Godne polecenia są również takie lektury, jak "O czym szumią wierzby" czy "Psierociniec".Ta pierwsza, opowiada historię zwierząt obdarzonych dobrocią, której często brakuje ludziom. "Psierociniec" to poruszająca historia samotności psa, który istnieje naprawdę. Podczas gdy inne zwierzęta znajdują swoje domy, pies o imieniu Remik wciąż czeka aż pokocha go jakiś człowiek. Warte polecenia są również takie książki jak 'Pierwsze przygody Mikołajka" czy "Ilustrowany inwentarz ptaków". Obie pozycje zasłużenie cieszą się zainteresowaniem i sympatią zarówno starszych, jak i młodszych czytelników. 

Książki dla dzieci 9-12 lat

Najlepsze książki dla dzieci - co warto przeczytać w dzieciństwie?Najlepsze książki dla dzieci - co warto przeczytać w dzieciństwie? fot. empik

Na liście lektur obowiązkowych dla dzieci, powinny znaleźć pozycje, które cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Na wielu z nich wychowały się całe pokolenia, zafascynowane zaczarowanym światem z "Alicji z krainy czarów", "Akademii Pana Kleksa" czy absolutnie kultowych "Muminków". Wśród książek, które warto polecić dzieciom powinny się znaleźć takie pozycje jak "Dziewczynka, która wypiła księżyc", która okazała się bestsellerem "New York Timesa" a recenzenci określili ją klasykiem na miarę "Piotrusia Pana" czy "Czarnoksiężnika z Krainy Oz".

Na szczególną uwagę zasługuje książka "Wszystkie moje mamy", która prostym, dziecięcym językiem opowiada historię... wojny. Jedną z bohaterek książki jest Irena Sendlerowa, której heroizm i odwaga pozwolił na uratowanie dwa i pół tysiąca dzieci. Porusza także przesłanie tej książki - niezależnie od czasów w jakich żyjemy, wszyscy mamy jedno zadanie - pomagać sobie nawzajem. 

Więcej o: