TOP 5: gry planszowe i towarzyskie dla całej rodziny [Wybór redakcji]

Późna jesień i zima to czas, w którym większość wieczorów spędzamy w domu. Jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy przy grach planszowych i towarzystkich. Wybraliśmy 5 tytułów, które naszym zdaniem sprawdzą się świetnie i spodobają się osobom w różnym wieku.

Orbis - gra o kreowaniu świataOrbis - gra o kreowaniu świata fot. materiały producenta

Orbis - gra o kreowaniu świata

  • Wiek: od 10 lat
  • Liczba graczy: 2-4

Pięknie wydana gra familijna, w której każdy z graczy wciela się w kreatora światów. Jego zadaniem będzie z porozrzucanych, pozornie niezwiązanych ze sobą elementów stworzył zupełnie nową, sprawnie działającą krainę. Ta gra przyciąga nie tylko piękną oprawą graficzną, ale również prostymi zasadami, które dają wiele możliwości. Biorąc pod uwagę ilość elementów, trudno o dwie identyczna partie gry w Orbis, dzięki temu nie ma również jednej drogi do zwycięstwa. 

Monopoly Junior - klasyka w wersji dla najmłodszychMonopoly Junior - klasyka w wersji dla najmłodszych fot. materiały producenta

Monopoly Juniors - klasyka w wersji dla najmłodszych

  • Wiek: od 5 lat
  • Liczba graczy: 2-4

Monopoly to kultowa gra ekonomiczna, ale wersja Junior została specjalnie dopasowana do najmłodszych graczy, dzięki czemu wspólnie z rodzicami mogą rozwijać zdolności liczenia oraz planowania. Plansza jest mniejsza i bardziej kolorowa niż w klasycznej wersji gry, ale dzięki temu przyciągnie młodszych graczy. Również klasyczne pionki zostały specjalnie dopasowane do młodszych odbiorców. W tej wersji kupujemy miasta.

Domek - gra dla całej rodzinyDomek - gra dla całej rodziny fot. materiały producenta

Domek - zbuduj wymarzoną posiadłość

  • Wiek: od 7 lat
  • Liczba graczy: 2-4

Kolejna gra familijna, która przyciąga piękną oprawą graficzną i prostymi zasadami. Podczas gry w "Domek" gracze muszą z rozwagą zaplanować i urządzić swoją wymarzoną przestrzeń. Na koniec gracze porównują swoje dzieła i zliczają punkty za funkcjonalność, dobry projekt, jakość dachu i wykończenie całości. Pozornie proste zasady dają sporo możliwości, zachęcają do odpowiedniego planowania i przewidywania kolejnych punktów projektu domu. Świetna zabawa dla dzieci, a i dorośli na pewno nie będą się nudzić.

Łowcy Kryształów - dynamiczna gra strategicznaŁowcy Kryształów - dynamiczna gra strategiczna fot. materiały producenta

Łowcy Kryształów - dynamiczna gra strategiczna

  • Wiek: od 12 lat
  • Liczba graczy: 2-4

Gracze wcielają się w rolę górniczych magnatów, których zadaniem jest zdobycie jak najwięcej kryształów Hexis zanim kopalnia się zawali. Mamy możliwość m.in. rekrutowania najemników, wykorzystywania ich umiejętności i zbierania unikalnych artefaktów. Jednak nie można tracić czujności, gdyż pozostali gracze mogą przekupić naszych własnych najemników! Bardzo dynamiczna gra, która zmusza do myślenia i odpowiedniego planowania zasobów oraz kolejnych ruchów. 

Dobble Kids - dynamiczna gra w wersji dla najmłodszychDobble Kids - dynamiczna gra w wersji dla najmłodszych fot. materiały producenta

Dobble Kids - świetna zabawa dla najmłodszych i nie tylko

  • Wiek: od 4 lat
  • Liczba graczy: 2-5

Gra Dobble  kilka wersji, ale naszą uwagę przykuła ta skierowana do najmłodszych dzieci. Dzięki elastyczności będzie też świetną zabawą dla całej rodziny, jednak jej dużym plusem jest to, że dzieci mogą bawić się również we własnym gronie. Każdy z graczy otrzymuje od 4 do 6 kart (w zależności od wieku i umiejętności), dodatkowo jedna karta trafia na środek stołu. Wszyscy gracze grają równocześnie i na dany znak każdy stara się jak najszybciej znaleźć zwierzątko wspólne dla jednej ze swoich kart i karty ze środka stołu. To gra, która rozwija spostrzegawczość, a jednocześnie świetnie działa na przełamanie lodów na imprezach. 

Więcej o: