Wakacje za granicą z dzieckiem? Wybierz Tunezję - sprawdzamy, dlaczego warto

Zastanawiasz się, jak przygotować się na wakacje za granicą z dzieckiem? Nasz wzrok padł na Tunezję. Podpowiadamy też, co spakować na wyjazd i jakie dokumenty są wymagane dla dziecka, jeśli wyjeżdża np. z jednym z rodziców lub dziadkami.

Gdzie pojechać na wakacje za granicę z dzieckiem?

Planując wakacje z dzieckiem za granicą warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wiek. Dla najmłodszych dzieci czy niemowląt długa podróż czy wakacje w krajach, gdzie temperatury są naprawdę wysokie mogą być bardzo męczące. Warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli wybieramy się w miesiącach wakacyjnych.  

Tunezja dla całej rodzinyTunezja dla całej rodziny fot. materiały partnera

Wśród popularnych kierunków warto zwrócić uwagę na Tunezję. Kraj ten jest coraz częściej wybierana przez rodziny z dziećmi, również tymi najmłodszymi. Zyskuje na popularności ze względu na atrakcyjne ceny także w sezonie oraz dużą ofertą hoteli przystosowanych do urlopu z dziećmi. Nie brakuje w nich atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców. Dodatkowym plusem, jeśli wybieramy się na urlop w Tunezji, jest także krótki czas trwania lotu (około 2,5 - 3 godzin). To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli wybieramy się na wakacje z małym dzieckiem.  

Hotele klubowe z polskimi animacjami 

Jeśli planujemy wakacje z dzieckiem za granicą, warto zapoznać się z ofertą hoteli klubowych np. Orange Family Club oraz Ori Kids Klub. Są to starannie wyselekcjonowane hotele doskonale przygotowane do przyjęcia rodzin z dziećmi. Ich atutami są duże pokoje, bezpośrednie sąsiedztwo plaży, formuła all inclusive, liczne baseny lub aquaparki. W takich miejscach dorośli odpoczną, a dzieci będą mogły bawić się pod opieką animatorów.

Atrakcje w hotelach klubowych dla dzieci i dorosłychAtrakcje w hotelach klubowych dla dzieci i dorosłych fot. materiały partnera

Kluby z animacjami w języku polskim znajdziemy przede wszystkim w hotelach w Tunezji. Orange Family Club oferuje atrakcje dla całej rodziny - zarówno sportowe, jak i rekreacyjne czy artystyczne. Dla dorosłych będą to m.in. joga, poranna gimnastyka, zumba czy wieczorne show. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Codziennie przewidziane są inne zabawy tematyczne, wszystkie w języku polskim. Z kolei hotele klubowe Ori Kids Club kierują swoją ofertę przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 12 lat. Na najmłodszych turystów czeka Dzień Kosmiczny, Dzień Olimpijski, Dzień Indiański czy mini disco. Dzięki hotelom klubowym Tunezja zdaje się mieć przewagę nad innymi popularnymi krajami, do których chętnie wybierają się rodzice z dziećmi. 

Jak się przygotować na wakacje z dzieckiem za granicą?Jak się przygotować na wakacje z dzieckiem za granicą? fot. materiały partnera

Co spakować na wakacje z dzieckiem?

Przygotowaliśmy dla was krótką listę, najpotrzebniejszych rzeczy. 

  • ważne dokumenty (paszport lub dowód osobisty, wiza, książeczka zdrowia)
  • apteczka ze stale przyjmowanymi lekami lub niezbędnymi w razie pierwszej potrzeby (leki "na wszelki wypadek" możecie kupić również za granicą, jeśli będzie konieczność)
  • środki higieniczne 
  • kosmetyki do pielęgnacji oraz przeciwsłoneczne i po kąpielach słonecznych
  • nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne
  • namiot plażowy
  • odpowiednia ilość ubranek na różną pogodę
  • odpowiednie obuwie (warto się zorientować, czy nie będą konieczne specjalne buty w razie jakby dno lub plaża miały być kamieniste)
  • zabawki (np. maska do nurkowania, zabawki na plażę, ulubione gry, książka)
  • inne praktyczne rzeczy w zależności od wieku dziecka, np. nocnik, nosidło, chustę, wózek - parasolkę, łóżeczko turystyczne, jeśli hotel go nie zapewnia

Ważne dokumenty niezbędne za granicą

Jeśli planujemy wyjazd z dzieckiem za granicę należy pamiętać, że dziecku trzeba wyrobić dowód osobisty lub paszport (w zależności od kraju, do którego się wybieramy). W niektórych krajach (np. Tunezja) będzie wymagana również wiza. Dziecko musi mieć własną wizę, ale na szczęście otrzymuje się automatycznie przy kontroli paszportowej, dzięki czemu nie trzeba wyrabiać jej wcześniej. 

W przypadku jeśli dziecko wyjeżdża na wakacje tylko z jednym z rodziców, z dziadkami lub innymi osobami, powinni oni mieć pisemną zgodę opiekunów prawnych dziecka potwierdzoną notarialnie. Do niej należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. W razie kontroli dokumenty te potwierdzą, że dziecko nie zostało uprowadzone. Dobrze, jeśli dokumenty te są przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język angielski lub język kraju, do którego wyjeżdżamy. 

Rodzinne wakacje w TunezjiRodzinne wakacje w Tunezji fot. Fotolia

Artykuł powstał we współpracy z Sun&Fun i Tunezyjskim Urzędem ds. Turystyki

Więcej o: