Dzień Dziecka ma stałą datę - świętujemy 1 czerwca. W 2018 roku ten dzień wypada w piątek i jest częścią długiego weekendu. Dzień wcześniej, 31 maja, jest Boże Ciało - jeśli zdecydowaliśmy się wziąć wolne w piątek, mamy cztery dni przerwy od pracy.
Dzień Dziecka jest świętem ustanowionym to przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1954 roku, a pierwsze obchody odbyły się w 1955 roku. W krajach członkowskich ONZ Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych terminach, nie ma jednej stałej daty, ani wspólnej nazwy (np. we Francji dzieci świętują 6 stycznia w Święto Rodziny).
Jeśli dopiero teraz zacząłeś myśleć o prezentach na Dzień Dziecka, możesz mieć problem. W czwartek wypada Boże Ciało, sklepy będą zamknięte - na zakupy zostało niewiele czasu. Mimo wielu promocji i tak większość rzeczy taniej kupimy w sklepach internetowych, niestety przesyłka może nie dojść na czas. Chyba że uda ci się znaleźć sklep z odbiorem osobistym - tylko upewnij się, czy mają produkt na stanie, czy musi zostać dostarczony z magazynu, wtedy odbiór może nie być "od ręki".
Prezentem, który sprawdzi się niezależnie od wieku są... książki. Najmłodszym podarujmy książeczki kontrastowe lub materiałowe książeczki z "interaktywnymi" stronami (szeleszczące, z ukrytą piszczałką, z bezpiecznym lusterkiem), małym dzieciom spodobają się różnego rodzaju kartonowe książki, w których będą musiały wyszukiwać różne rzeczy. Jaka książka dla przedszkolaka? Z bohaterem w ich wieku, którzy przeżywa podobne przygody, ma podobne problemy. Dla wszystkich dobre będą ponadczasowe książki, np. "Kubuś Puchatek", "Pamiętnik Czarnego Noska" czy "Dzieci z Bullerbyn".
Fajne prezenty na Dzień Dziecka to także różnego rodzaju gry i układanki. W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów, nie bójmy się sięgać po te, w które sami graliśmy w dzieciństwie. Chińczyk, Na jagody, domino to gry, które dzieci uwielbiają. Młodszym spodobają się dziecięce wersji gry w kółko i krzyżyk czy gry w których głównym zadaniem jest łącznie części w zbiory, segregowanie od najmniejszego do największego itp. Doskonałym pomysłem są także puzzle - dla maluchów są wersje złożone z kilku elementów.
Klocki to coś, o czym nie możemy zapominać. W sklepach jest olbrzymi wybór, na pewno znajdziemy coś, co przypadnie nam do gustu. Drewniane, plastikowe, w różnych kształtach i wielkościach - możesz zacząć od jednego zestawu, a później - przy kolejnych okazjach - kupować kolejne.
Innym pomysłem na prezenty na Dzień Dziecka są różnego rodzaju akcesoria sportowe - skakanki, gumy do skakania, kolorowe piłki. Możemy także - składając się z innymi - kupić coś większego, np. wrotki czy rowerek.
Oczywiście są też zabawki. To coś, o czym najczęściej myślimy w pierwszej kolejności. Są i takie z bohaterami popularnych bajek, na które aktualnie np. w przedszkolu panuje moda, są wielkie pluszaki, lalki, samochody... Dla młodszych dzieci mamy różnego rodzaju zabawki interaktywne, które świecą, wydają dźwięki. Jeśli decydujesz się na taką zabawkę pamiętaj, aby sprawdzić, czy dźwięk można przyciszyć i czy zabawkę można wyłączyć w dowolnym momencie, czy jedynym wyjściem jest wyjęcie baterii.
A może zdecydujesz się na zabawki na plac zabaw? Wiaderka, łopatki i foremki to coś, co zawsze się przyda, a w piaskownicy lubią bawić się i starsze dzieci. Tego typu akcesoriów jest naprawdę dużo, możesz wybierać spośród tych standardowych, jak i wielofunkcyjnych, składanych czy o nietypowych kształtach. Jeśli dziecko mieszka w domku z ogródkiem masz jeszcze większe pole do popisu - możesz wybrać namioty, które będą "bazą" w ciepłe dni (wybieraj te z naturalnych materiałów, aby były przewiewne), sprzęt ogrodniczy (małe wersje konewek, łopatek itp.), baseniki itp.
O zabawkach dla dzieci przeczytasz tutaj:
Na Dzień Dziecka nie musisz podarować niczego materialnego. Chociaż prezent najczęściej kojarzy nam się z czymś namacalnym, nie musi tak być. Wspólne spędzenie czasu także jest w cenie, może zostać docenione bardziej niż to, co kupimy w sklepie. Okazja jest idealna - długi weekend i piątek, który możemy wziąć wolny. Jeśli tylko możemy skorzystajmy z tego, nie idźmy do pracy, nie posyłajmy dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły. Spędźmy ten Dzień Dziecka bez pośpiechu, razem. Co robić? To, na co zazwyczaj brakuje czasu np.:
Nie ważne, na którą aktywność się zdecydujecie, najważniejsze jest to, aby spędzić Dzień Dziecka razem, bez zaglądania w telefon i komputer, bez pospieszania.
Warto śledzić lokalne strony, tam znajdziesz spis wydarzeń w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. W okolicach Dnia Dziecka organizowanych jest wiele pikników, festynów rodzinnych itp. Dzieci mogą bezpłatnie skorzystać z różnych atrakcji (niestety, często wiąże się to ze staniem w długiej kolejce).
Dzień Dziecka to nie tylko wydarzenia na świeżym powietrzu. Muzea, galerie, teatry także przygotowują specjalną ofertę dla najmłodszych. W większości miejsc dzieci mają darmowy wstęp, przygotowane są także specjalne programy dla najmłodszych.
Atrakcje na Dzień Dziecka znajdziemy także... w centrach handlowych. Będzie można pomalować buzię, spotkać bohaterów ulubionych bajek, wziąć udział w konkursach itp. Najbliższa niedziela jest handlowa, także obchody Dnia Dziecka potrwają cały weekend.
W dniu ich święta dzieciom życzymy tego, aby... jeszcze długo zostały dziećmi. Żeby towarzyszyła im dziecięca szczerość, radość i beztroska. Oczywiście nie zapominamy także o "standardowych" słowach, dotyczących zdrowia czy spełnienia marzeń. Czego jeszcze życzyć dzieciom? Przeczytaj tutaj: życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych (i nie tylko)
To także może cię zainteresować: