Jaki wózek dla niemowlaka? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem

Wybór wózka dla niemowlaka nigdy nie jest łatwy dla przyszłych rodziców. Na rynku mamy modele w każdym niemal przedziale cenowym oraz możemy wybierać spośród różnych rodzajów wózków. Podpowiadamy, na co przede wszystkim podczas zakupów.

Jaki wózek dla niemowlaka wybrać?

Przede wszystkim warto się zastanowić, czy chcemy zainwestować w gondolę czy wózek wielofunkcyjny. Ten drugi potrafi kosztować znacznie więcej niż gondola, jednak posłuży nam dłużej. Gondolę będziemy zaś musieli wymienić na spacerówkę, kiedy dziecko podrośnie. Dokładniej każdy z typów wózków omówimy poniżej, ale najpierw podpowiemy, jakie ogólne cechy powinien spełniać dobry wózek dla niemowlaka.

  1. Wózek trójkołowy czy tradycyjny? Wózki trójkołowe są zdecydowanie lżejsze i zwrotniejsze, jednak nie sprawdzają się tak dobrze w trudniejszych warunkach. Będą dobre do spacerów po mieście, ale już na leśnej ścieżce mogą sobie tak dobrze nie poradzić. Rodzice często zwracają też uwagę na problemy ze stabilnością takiego wózka, np. podczas wsiadania do tramwaju.
  2. Koła duże czy małe? Duże koła będą sprawdzały się w niemal każdym terenie, dlatego niemal zawsze lepiej jest wybrać wózek dla niemowlaka z większymi kołami. Małe koła radzą sobie na dobrych drogach i parkowych alejkach, ale już nie na zaśnieżonych czy dziurawych chodnikach. 
  3. Możliwość regulacji rączki - poza regulacją wysokości, która przydaje się dla osób o różnym wzroście, warto zwrócić uwagę także na możliwość regulacji położenia rączki wózka. Dzięki temu możemy przestawić ją, dopasowując do warunków na zewnątrz, np. możemy prowadzić wózek tak, by dziecko nie leżało pod słońce lub pod wiatr. 
  4. Rodzaj stelaża wózka - wyróżniamy stelaże krzyżakowe i teleskopowe. Te pierwsze są bardziej "miękkie", dzięki czemu możemy kołysać dziecko podczas spacery, jednak po złożeniu zajmują znacznie więcej miejsca. Stelaże teleskopowe po złożeniu zajmują mniej miejsca i można je stawiać pionowo
  5. Waga wózka - nie mniej ważna jest waga wózka. Nim mniejsza tym lepiej, zwłaszcza, jeśli rodzic będzie zmuszony nosić wózek po schodach. Warto pamiętać, by doliczyć do wózka dodatkowe obciążenie. Niemowlak po urodzeniu może ważyć około 4 kg, do tego ubranka, pieluszki i inne akcesoria przydatne na spacerze, które dodatkowo zwiększą wagę wózka.

Wózek dla niemowlaka 3w1 lub 2w1

Wózek wielofunkcyjny to coraz popularniejsze rozwiązanie, ponieważ posłuży dziecku znacznie dłużej niż jednofunkcyjny. Składa się ze stelaża oraz zamiennie montowanych: gondoli i siedziska, czasami również fotelika samochodowego. Taki wózek może posłużyć dziecku nawet przed 3 lata, dlatego jest dobrą inwestycją, jeśli masz, gdzie przechowywać poszczególne jego elementy. Niestety minusem jest to, że jeśli nasz zakup okaże się nietrafiony, będziemy musieli długo męczyć się z niewygodnym wózkiem lub zakupić kolejny model. 

Wózek dla niemowlaka wielofunkcyjnyWózek dla niemowlaka wielofunkcyjny kolaż redakcja, materiały partnera

Gondola dla niemowlaka

Wózek typu gondola posłuży dziecku do czasu aż zacznie samodzielnie siadać. Musi być przy tym głęboka i odpowiednio duża, aby dziecku było w niej wygodnie. Dobra gondola może służyć także jako łóżeczko dla dziecka, np. podczas urlopu. Dużym plusem jest to, że tego typu wózek jest zdecydowanie tańszy od modelu wielofunkcyjnego.

Gondola dla niemowlaka - wózek głębokiGondola dla niemowlaka - wózek głęboki kolaż redakcja, materiały partnera

Wózek spacerowy - spacerówka 

Spacerówka to wózek, który najdłużej posłuży dziecku, ponieważ możemy go używać od momentu aż maluch zacznie siadać aż do skończenia 3-4 lat. Ważne jednak, by siedzisko było odpowiednio wyprofilowane i głębokie, by dziecko mogło wygodnie w nim siedzieć. Dobrze również, gdy rozkłada się do pozycji leżącej lub półleżącej, ponieważ maluchy często na spacerze zasypiają. Warto też zwrócić uwagę na pasy bezpieczeństwa - najlepszym wyborem będzie wózek z pięciopunktowymi pasami. 

SpacerówkaSpacerówka kolaż redakcja, materiały partnera

Więcej o: