Lista rzeczy potrzebnych do przedszkola zapewne zostanie na jednym z pierwszych spotkań z rodzicami - czy to na dniu otwartym, czy podczas zajęć adaptacyjnych. To, co się na niej znajdzie zależy od wielu czynników, m.in. czy jest to przedszkole prywatne czy państwowe czy jakie zasady panują w danej placówce. Niekiedy jest tak, że rodzice do przedszkola przynoszą wszystko - od ubranek na zmianę, przez artykuły plastyczne po mokry papier toaletowy, w innym miejscu właściwie wszystko jest zapewniane przez przedszkole. Są jednak rzeczy, które w wyprawce muszą się znaleźć.
W wyprawce przedszkolaka nie może zabraknąć:
Wszystkie rzeczy muszą być podpisane. Można zrobić to na wiele sposobów: wykorzystując gotowe miejsca na ubrankach, korzystając z naprasowanek, czy - po prostu - podpisując rzeczy markerem, np. na metkach. Dobrze jest, aby dziecko uczestniczyło w procesie kompletowania wyprawki. Wybierało rzeczy, które się w niej znajdą, wiedziało, jak wyglądało jego rzeczy - podpisy mają pomóc dorosłym, dziecko powinno wiedzieć, co ma w przedszkolnym worku. Wspólne kompletowanie wyprawki może być też częścią przedszkolnej adaptacji - już samo wybieranie rzeczy czyni przedszkole czymś ważnym, dzieci nie będą mogły doczekać się, aby do niego pójść i wykorzystać rzeczy, które same wybrały.
Co potrzebne do przedszkola dla 3 latka? Przede wszystkim ubrania na zmianę. Maluchom mogą zdarzać się różne "wpadki", często też zalewają się - czy to podczas obiadu, czy podczas malowania farbami.
Oprócz "standardowych" elementów, takich jak ubrania czy kapcie na zmianę, przyda się też teczka lub segregator na prace dziecka (w przedszkolu na pewno powiedzą, która forma jest preferowana).
Jeśli dziecko ma problem z pozostawaniem w przedszkolu lub nie może zasnąć podczas leżakowania, dobrym rozwiązaniem jest dodanie do wyprawki maskotki, która pomoże dziecku. Tylko najpierw zapytajmy, czy tego typu rozwiązanie w ogóle jest możliwe. W niektórych placówkach zabawki można przynosić tylko w jeden wyznaczony dzień w tygodniu i nawet jeśli dana rzecz będzie miała zadanie terapeutyczne, dziecko będzie musiało zostawiać ją w szatni.
Nie ulega wątpliwości, że do publicznych przedszkoli przynosimy więcej, niż do tych prywatnych (chociaż wciąż bardzo dużo zależy od konkretnej placówki). Często we wrześniu musimy także przynieść pościel (pokrycie wraz z wypełnieniem lub same poszewki), ręczniki i artykuły plastyczne.
Do przedszkolnej zerówki chodzą starszaki, które spędzają dni nie tylko na zabawie, ale i na nauce. Uzupełniają ćwiczenie, ale także uczą się dbania o swoje rzeczy, pilnowania ich, odkładania na miejsce. Dlatego też najczęściej nie korzystają ze wspólnych rzeczy (kredek, flamastrów itp,), ale z własnych. Sześciolatki potrzebują materiałów plastycznych takich jak:
Wyprawka przedszkolaka standardowo finansowana jest przez rodziców, jej elementy (np. materiały plastyczne) finansowana jest ze środków przedszkola lub Rady Rodziców. Wyjątkiem jest wyprawka sześciolatka do przedszkola - edukacja sześciolatków w przedszkolach jest obecnie bezpłatna. Oznacza to, że rodzice sześciolatków nie mają obowiązku kupowania za własne pieniądze materiałów plastycznych czy higienicznych.
Ma to związek z subwencją oświatową, jaką od 2017 roku zostały objęte dzieci sześcioletnie. Rodzice sześciolatków zobowiązani są do opłacania wyżywienia, w pozostałych aspektach edukacja jest bezpłatna.
Oczywiście mowa o przedszkolach państwowych.
To także może cię zainteresować: