Wyprawka do żłobka: co kupić? Jaka pościel do żłobka?
Wyprawka do żłobka: co powinno się w niej znaleźć?
Oczywiście wiele zależy od tego, czy dziecko będzie chodziło do żłobka państwowego czy prywatnego, jakie zasady w danej placówce panują (są takie, które zapewniają właściwie wszystko), w jakim wieku jest dziecko itp. Wyprawka nie powinna jednak spędzać ci snu z powiek. Nie jest tak, że jeśli dziecko przesiusia ostatnie spodenki, będzie chodziło w samych majtkach lub w pieluszce - żłobki najczęściej mają na stanie zapasowe ubranka i inne akcesoria.
Gdy dziecko dostanie się do żłobka na pewno otrzymasz listę z dokładnymi wytycznymi, co ma się znaleźć w wyprawce. Niektóre elementy mogą różnić się w zależności od typu placówki, ale są rzeczy, które powinny być w każdej wyprawce:
- ubranka - najlepiej takie, które nie krępują ruchów. Zapakuj wszystkie elementy stroju, nie zapomnij o majtkach (jeśli dziecko już je nosi) i skarpetkach
- piżama - w niej dziecko będzie leżakować. Pamiętaj, że panie mają pod opieką kilkoro lub kilkanaście dzieci i pajacyk nie będzie najlepszym pomysłem - przewijanie albo bieg do toalety może być problemem. Najlepiej wybierać dwuczęściowe, bawełniane, piżamki. Możesz zapakować dodatkową parę skarpetek, jeśli twoje dziecko jest zmarzluchem lub nie lubi spać z odkrytymi stopami
- pieluchy jednorazowe - w zależności od żłobka albo całą paczkę, albo zapas np. na tydzień
- szczoteczka, pasta i kubeczek do zębów
- kapcie
- grzebień/szczotka
Wyprawka do żłobka państwowego
W wyprawce do żłobka państwowego często znajdują się rzeczy, które żłobki prywatne zapewniają. Np.:
- nawilżane chusteczki pielęgnacyjne
- chusteczki higieniczne w kartonie
- pościel
- mały ręcznik do wycierania rąk
Oczywiście wiele zależy od placówki, lista, według której należy kompletować wyprawkę to ta, którą dostaniemy z żłobku do którego zostało przyjęte dziecko.
Kompletując wyprawkę do żłobka nie możemy zapomnieć o workach. Najlepiej, aby były bawełniane. Ma to znaczenie biorąc pod uwagę chociażby piżamkę, która może być wilgotna, gdy dziecko się spoci - nie zawsze jest możliwość jej wysuszenia, a lepiej, aby nie była schowana w worku, który nie przepuszcza powietrza (lub - co gorsza - w reklamówce). Jakiej wielkości powinny być worki? Jeśli do żłobka zanosisz pościel - jeden z worków musi być zdecydowanie większy, aby ją pomieścił (około 50x70 cm). Pozostałe, mniejsze worki mogą być w tym samym rozmiarze (około 30x40 cm) - będziesz potrzebować ich na piżamę, ubranka na zmianę i kapcie.
Gdzie kupić worek do żłobka?
Bogatą ofertę znajdziesz np. w internecie, w sezonie jest jeszcze większy wybór. Możesz także poszukać krawca, który uszyje worki z materiałów, które wybierzesz. W ostatnim czasie popularne są worki z tzw. dresówki, która odrobinę się rozciąga, przez co mieści się w niej więcej rzeczy (np. ubranek).
Pościel do żłobka
W prywatnych żłobkach pościel często jest zapewniona, nie musisz martwić się ani o jej kupno, ani o pranie. Jeśli musisz przynieść pościel, dokładnie przeczytaj, co to może być, ponieważ zasady mogą być różne. Np.
- Możesz przynieść poszewkę w standardowym, dziecięcym wymiarze z włożonym do środka kocykiem oraz prześcieradło z gumką (najczęściej o wymiarach zbliżonych do dziecięcego łóżeczka ze szczebelkami)
- Będziesz musiał przynieść poszewkę na "dorosłą" kołdrę - 160x200 (z wypełnieniem lub jedynie samą poszewkę) - będzie ona złożona na pół i dziecko będzie na niej zarówno leżało, jak i było nią przykryte
Co do żłobka? Te rzeczy mogą się przydać
Do żłobka przynosimy także rzeczy, które nie znajdują się w listach wyprawkowych, a naszemu dziecku będzie dzięki nim lepiej. To np.:
- zabawka lub kocyk, który pomaga zasnąć
- informacje dla wychowawców o nawykach dziecka, o tym co lubi, co pomaga go uspokoić
- ulubiony kubek do picia
- śliniaki w preferowanych przez nasz kształtach, np. nie te zapinane na szyi, a zakładane jak kaftanik
Przyda się też teczka lub segregator na prace plastyczne - będzie ich na pewno dużo!
Nie zapomnij o podpisaniu rzeczy
Maluch nie będzie pilnował swoich rzeczy, a może zdarzyć się i tak, że dzieci będą miały podobne lub identyczne ubranka czy akcesoria. Konieczne jest więc podpisanie wszystkich przynoszonych do żłobka rzeczy - ubranek, kapci czy pieluszek. Możesz to zrobić na wiele sposobów, wpisując dane wodoodpornym flamastrem, używając naprasowanek lub naklejek z nadrukowanym imieniem i nazwiskiem, czy wyszywając dane.
To także może cię zainteresować:
-
Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Pasterka spędza pandemię z dziewięciorgiem dzieci. "Standard życia bardzo się pogorszył"
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód