Jak wybrać pierwsze buty dla niemowlaka?

Wybór pierwszych butów dla dziecka jest dla rodziców często poważnym problemem, a ortopedzi nie są całkiem zgodni w tym temacie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Buciki czy skarpetki?

Ortopedzi nie są jednomyślni w tej kwestii - część z nich zaleca, by maluszek uczył się chodzić w zwykłych, miękkich kapciach. Inni sugerują, że o wiele lepsze będą skarpetki antypoślizgowe, ponieważ dają dziecku większą stabilność i wyczuwalność podłoża. Na pewno nie jest to łatwa decyzja, ale ponieważ lekarze nie są jednomyślni, to wybór pozostaje dla rodziców. Jeżeli zdecydujecie się na zakup bucików, to musicie pamiętać, że od dobrego wyboru zależy prawidłowy rozwój stopy dziecka. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

Buciki czy skarpetki?Buciki czy skarpetki? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. artsymphony.blogspot.gr

Jak zmierzyć dziecku stopę?

Na szczęście większość sklepów oferuje już specjalistyczne miarki, a nawet skanery, które pomogą dobrać właściwy rozmiar obuwia dziecięcego. Jeżeli jednak nie masz możliwości skorzystać z nich, możesz wypróbować domowy, niezawodny sposób. Do stopy maluszka przykładamy patyczek i zaznaczany w miejscu, w którym kończy się stópka. Następnie ucinamy patyczek w tym miejscu. Patyczek zabieramy ze sobą na zakupy i wkładamy do wybranego obuwia. Tym prostym sposobem sprawdzimy, czy bucik nie będzie ani za mały, ani za duży. Warto pamiętać o tym, że wkładając but dziecku, nie powie nam ono czy coś go uwiera lub czy rozmiar jest zbyt duży. 

Jak zmierzyć dziecku stopę?Jak zmierzyć dziecku stopę? kolaż redakcja, materiały partnera, fot. sparkleinpink.com

Jakie buty do raczkowania wybrać?

Przede wszystkim, wybierając buty dla niemowlaka weź pod uwagę, by:

  • buciki był stabilne, ale niezbyt sztywne 
  • zapiętek powinien dobrze trzymać, ale być elastyczny
  • podeszwa powinna być giętka i dobrze się "łamać"
  • zaokrąglone noski zapewnią większą swobodę ruchu stopy
  • buciki powinny być dłuższe o mniej więcej 1 cm od stopy dziecka
  • buciki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, miękko wyściełane oraz przewiewne.

Jakie wybrać pierwsze buty?Jakie wybrać pierwsze buty? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. dealsfortots.net

Pamiętaj również, by reglanie sprawdzać, czy maluszek nie wyrósł z bucików. Warto to robić mniej więcej raz na 1-2 miesiące. Dziecko może sygnalizować, że buty stały się niewygodne, poprzez niechęć do ich wkładania, ale możesz też zauważyć na to po przetarciach na rajstopach i skarpetkach. 

Więcej o: