Czy wychodzić z niemowlakiem, gdy jest mróz? O czym warto wtedy pamiętać

Kiedy za oknem jest mróz i śnieg, spacery z małym dzieckiem wciąż mogą być przyjemne. Podpowiadamy, jak się przygotować, wychodząc na spacer z niemowlakiem.

Zimowe spacery mają wiele zalet i ją jednym z najlepszych sposobów na wspieranie odporności dziecka. Noworodki urodzone zimą, można już w 4 tygodniu życia wyprowadzać na spacer. Z wychodzenia na dwór z takim maluszkiem warto zrezygnować dopiero gdy temperatura spada poniżej -10 stopni. Jednak już 6-miesięczne dzieci mogą wychodzić przy niemal każdej pogodzie. Oczywiście bardzo ważne jest jednak, by dobrze przygotować malucha na taki spacer. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.

Jak ubrać dziecko na spacer zimą?

Warto pamiętać, że noworodki i niemowlaki mają problem z odpowiednią termoregulacją, dlatego będą szybciej marzły i się przegrzewały. Z tego powodu należy bardzo rozsądnie wybierać ubranka na zimowe spacery.

  • Dziecku leżącemu w wózku zakładamy o jedną warstwę ubranek niż dla siebie; z kolei maluchom, które biegają czy bawią się na placu zabaw - jedną warstwę mniej.
  • Dobrym zestawem dla niemowlaka będzie: body z długim rękawem, rajstopki, bluza z polaru lub sweterek oraz spodenki (dresy będą lepiej grzały niż jeans, który bardzo szybko się wychładza i są wygodniejsze). 
  • Malutkie dziecko w wózku powinno być także przykryte kocykiem.
  • Kombinezon dla noworodków - najbardziej praktyczny będzie model jednoczęściowy z doszytymi rękawiczkami i stópkami; starszym dzieciom może być wygodniej w dwuczęściowym kombinezonie.
  • Jeśli kombinezon nie ma doszytych rękawiczek, należy dokupić takie z polaru lub grubo tkanej wełny; jeżeli wybieramy model na sznurku - nie zakładajmy go dziecku na plecy, ponieważ może go uwierać.
  • Czapeczka powinna mieć nauszniki i wiązanie pod szyją, aby nie zsunęła się ani z uszu ani z karku maluszka.
  • W zimowym zestawie nie powinno zabraknąć także szaliczka - często sprzedawane są w komplecie z czapeczkę.
  • Idąc na spacer nie zapomnijcie także o kremie dla niemowląt, który chroni przed wiatrem i mrozem. Zadaniem takiego kremu jest zapobieganie odmrożeniom. Warto również, by zawierał filtr przeciwsłoneczny. Kupując krem dla dziecka, koniecznie sprawdźmy oznaczenie wiekowe - niektóre z nich nadają się dopiero od 6-miesiąca, inne od 1 roku, ale są także te odpowiednie dla dzieci od 1 dnia życia. 

Będą na dworze może sprawdzić, czy dziecku nie jest ani za zimno, ani za ciepło, poprzez przyłożenie dłoni do jego karku. Jeśli jest suchy, to znaczy, że maluch ma odpowiednią temperaturę. Gdy jest wilgotny - maluszkowi jest prawdopodobnie za ciepło. Poniżej znajdziecie więcej przydatnych kosmetyków i akcesoriów na spacery z maluchem podczas mrozów. 

Więcej o: