Pierwsze Święta z niemowlakiem - jak mądrze je zorganizować?

Pierwsze Święta Bożego Narodzenia z niemowlakiem to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Jak się na nie przygotować, by wszystko przebiegło spokojnie, a dziecko czuło się dobrze? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Pierwsze świętaPierwsze święta Pierwsze święta (fot.. Getty Images/Fpm) Pierwsze święta (fot.. Getty Images/Fpm)

W domu czy u rodziny?

Maluszek najbezpieczniej i najbardziej komfortowo będzie czuł się w domu, dlatego warto pomyśleć nad tym, by Święta zorganizować właśnie tutaj. Warto pamiętać, że niemowlęta bardzo silnie reagują na bodźce, dlatego też nie zawsze mogą dobrze przyjąć wspólne kolędowanie czy zabawy. Warto więc zapewnić mu spokój, a w tym pomoże znajome otoczenie.

Nie oznacza to jednak, że nie możecie pojechać z niemowlakiem do rodziny, jednak taki wyjazd odpowiednio zaplanować. Nie ma sensu umawiać się na wigilijną kolację na 19, jeżeli maluch zwykle o 20 chodzi spać. Spróbujcie dopasować czas odwiedzin do rytmu dziecka, np. aby odwiedziny odbył się pomiędzy jego drzemkami. 

Zaplanowane przygotowania

Nie starajcie się zostawiać sprzątania i gotowania na ostatnią chwilę. Pamiętajcie, że atmosfera nie zależy od wyszorowanych podłóg czy wypucowanych okien, a przy małym dziecku na wiele domowych czynności po prostu nie ma czasu. Nie stresujcie się tym i zróbcie tylko tyle, na ile macie siły. Wiele świątecznych potraw można przygotować wcześniej - uszka, pierogi czy kapusta wigilijna świetnie się przechowują. Poza tradycyjnymi potrawami warto również pomyśleć nad menu dla maluszka. Jeżeli rozszerzacie dietę niemowlaka, to mimo wszystko większość wigilijnych potraw może być dla niego nieodpowiednia. Warto jednak przygotować coś, co dziecko na pewno lubi, np. ulubioną kaszkę. 

Bezpieczne ozdoby choinkoweBezpieczne ozdoby choinkowe Bezpieczne ozdoby choinkowe (fot. pexels.com) Bezpieczne ozdoby choinkowe (fot. pexels.com)

Choinka

Choinka zdecydowanie będzie przyciągać uwagę niemowlaka - błyszcząca, świecąca i kolorowa oraz... idealna do wspinaczki. Dlatego postawcie świąteczne drzewko odpowiednio wysoko, by maluszek nie mógł do niej dosięgnąć. W razie czego warto jednak, by na choince nie znalazły się łatwo tłukące bombki. Obecnie w sklepie możemy kupić piękne ozdoby z papieru, ratanu czy plastiku, które nie kosztują dużo a równie efektownie przystroją choinkę. 

Prezenty

Jeżeli macie możliwość, to skonsultujcie z bliskimi wybór prezentów dla dziecka. Nie ma sensu, by dziecko dostało kilka grzechotek czy maskotek. Być może są rzeczy, które przydadzą się dziecku, a niekoniecznie będą to zabawki. Nowe ubranka, kocyk, akcesoria kąpielowe czy kosmetyki to równie dobry prezent, który wspomoże rodziców w opiece nad maluszkiem. Jeżeli kupujecie zabawkę dla niemowlaka, zwróćcie uwagę na to, czy posiada wymagane atesty i czy jest bezpieczna oraz przeznaczona dla wieku dziecka. 

Codzienny rytm

W ramach możliwości zachowajcie codzienny rytm dziecka i nie rezygnujcie ze spaceru czy kąpieli o określonej porze. W dużej mierze to, jak dziecko zniesie Święta, zależy również od jego temperamentu. Niektóre niemowlaki dobrze czują się w nowych sytuacjach i są otwarte na odwiedziny większej ilości gości. Jednak dla innych będzie to przykre doświadczenie i musimy uszanować gorsze samopoczucie dziecka. Następne Święta na pewno przebiegną spokojniej. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA