Kluczowe pierwsze lata w życiu dziecka - jak je najlepiej wykorzystać?

Młodzi rodzice mają wiele radości, ale także wiele wątpliwości i stresu. Pierwsze dwa lata są bardzo ważne dla całego rozwoju dziecka, dlatego warto się na nie przygotować.

fot. pexels.com

Pierwsze dwa lata życia dziecka to zarówno kształtowanie podstawowych umiejętności, jak i rozwój jego osobowości. To czas, kiedy pojawiają się pierwsze zainteresowania i preferencje. Dla rodziców to świetny czas, by zapoznać się z maluszkiem. Zarówno niemowlak, jak i rodzice uczą się swoich charakterów i reakcji na nie. Warto więc zadbać nie tylko o prawidłowe odżywianie, ale także o wspólnie spędzany czas, tak by najlepiej go wykorzystać.

O ile karmienie piersią jest najzdrowsze dla  malucha i to nie podlega wątpliwości, to rozszerzanie diety bywa już nieco bardziej kłopotliwe. Niezależnie od sposobu podawania mleka, pierwsze stałe posiłki, maluch powinien zacząć próbować mniej więcej po skończeniu 6 miesięcy. Sposób i zaleceń jest wiele, a wśród popularnych metod warto wspomnieć BLW. Najprościej je przetłumaczyć, jako "bobas lub wybór" - podajemy maluszkowi różnorodne posiłki, które sam może chwycić w rączkę i smakować. Ta metoda wpływa nie tylko na rozwój upodobań smakowych, ale także poprawia jego zdolności sensoryczne i manualne. 

Oczywiście karmienie i pielęgnacja to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jak zorganizować swój czas z maluchem? Przede wszystkim największą trudnością dla rodziców może być "wyluzowanie się", by swobodnie bawić się z dzieckiem. Każda chwila, którą spędzamy razem jest ważna i warto doceniać codzienne momenty. Również wybierając zabawki dla malucha, nie musimy szukać drogich gadżetów. Czasami najprostsze rzeczy sprawiają dziecku największą przyjemność. Dzieci lubią chociażby bawić się plastikowymi miskami, do których mogą wkładać różne rzeczy (np. mniejsze pojemniczki albo orzechy włoskie). Rodzice muszą czasem wykazać się kreatywnością, w innych sytuacjach muszą pozwolić maluchowi przejąć inicjatywę, a nawet pozwolić mu na nudę i moment na własne rozmyślenia.  

Na szczęście większość młodych rodziców doskonale radzi sobie korzystając ze swojej intuicji. Warto pamiętać, że nikt poza nami nie zna najlepiej naszego malucha i często bardzo dobrze radzimy sobie z odczytywaniem jego potrzeb. To, czego dziecko najwięcej potrzebuje w tym okresie to czułość i miłość.