Rozszerzanie diety metodą BLW coraz popularniejsze. Te akcesoria i sprzęt przydadzą się, gdy zmieniasz dietę malucha

Metoda rozszerzania diety BLW, po polsku tłumaczona jako "bobas lubi wybór", zdobywa coraz większą popularność. Odchodzi się w niej od karmienia dziecka łyżeczką, na rzecz tego, by maluch swobodnie mógł próbować posiłków. Jak się przygotować do BLW i kiedy zacząć?

Na czym polega BLW?

W metodzie BLW odchodzi się często od tradycyjnych papek i ciekłych pokarmów, na rzecz miękkich kawałków, które dziecko może wziąć samodzielnie w rękę i spróbować. To duże ułatwienie dla rodziców, ponieważ nie muszą oni często przygotowywać specjalnych posiłków dla malucha, a jedynie zmodyfikować to, co zazwyczaj jedzą. Dziecko samo decyduje o tym ile zje, ale to rodzic decyduje, co podać i kiedy.

Dzięki samodzielnym próbom jedzenia, maluch może eksperymentować z zapachem, konsystencją i smakiem, a dodatkowo ma poczucie bezpieczeństwa i kontroli. WHO zaleca podejmować pierwsze próby, gdy maluch skończy pół roku, ale z zastrzeżeniem, że potrafi samodzielnie i stabilnie siedzieć. Dodatkowo dziecko powinno wykazywać zainteresowanie jedzeniem oraz umieć chwycić kawałek w rączkę i skierować go do buzi. 

Tutaj znajdziecie przykładowy jadłospis, który wykorzystuje metodę BLW >>>

Na czym polega BLW i kiedy zacząć?Na czym polega BLW i kiedy zacząć? Na czym polega BLW i kiedy zacząć? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. healthylittlefoodies.com) Na czym polega BLW i kiedy zacząć? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. healthylittlefoodies.com)

Pomocne sprzęty kuchenne

Kiedy planujemy rozpocząć rozszerzanie diety, warto zadbać o to, by dania, które przygotowujemy były odpowiednio dopasowane do potrzeb malucha. Unikajmy potraw smażonych, na rzecz tych gotowanych na parze i pieczonych. W tym celu warto zaopatrzyć się w parowar lub wkład do garnka do gotowania na parze. Niezbędne będzie też uzupełnienie wyposażenia kuchni o naczynia żaroodporne, przydać się może również blender i malakser. Ten ostatni może posłużyć do przygotowania drobno-krojonego farszu np. do pulpetów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też robot wielofunkcyjny, jednak jest to już większy wydatek. 

Pomocne sprzęty kuchennePomocne sprzęty kuchenne Pomocne sprzęty kuchenne (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. cafemom.com) Pomocne sprzęty kuchenne (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. cafemom.com)

Niezbędne sprzęty dla dziecka

Zanim dziecko opanuje sztukę samodzielnego jedzenia, nierzadko będziecie mieli do czynienia ze sporym bałaganem. Warto wyposażyć się w sprzęty, które będą funkcjonalne, bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. Przyda się krzesełko do karmienia z tacką, śliniaki, fartuszki, a nawet folia, która ochroni podłogę. Warto zakupić plastikowe, antypoślizgowe naczynia dla dziecka. Przy każdym posiłku proponujcie maluchowi wodę w specjalnym kubeczku.

Niezbędne sprzęty dla dzieckaNiezbędne sprzęty dla dziecka Niezbędne sprzęty dla dziecka (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. lynzyandco.com) Niezbędne sprzęty dla dziecka (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. lynzyandco.com)

Rodzice, którzy rozszerzają dietę malucha z pewnością docenią także zmywarkę i pralkę, które będą chodzić o wiele częściej niż do tej pory. Jednak pozwolenie dziecku na samodzielne decydowanie o tym, ile zje i co (oczywiście pod kontrolą!), pomaga kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe na całe życie i warte jest włożonego wysiłku. Poniżej przygotowaliśmy dla was więcej sprzętów kuchennych, które mogą wam ułatwić pierwsze próby z metodą BLW. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA