Zabawa w odgrywanie ról rozwija wyobraźnię dziecka. Oto zabawki, które zainspirują malucha

Zabawa w odgrywanie ról to świetna okazja do pobudzenia wyobraźni malucha. Lubią to już najmłodsze dzieci. Dzieci mogą sobie w ten sposób organizować czas samodzielnie lub z udziałem dorosłych. Jakie zabawki im w tym pomogą?

Domowy teatrzyk

Ta zabawa wymaga nieco więcej zaangażowania i większej ilości uczestników. Jednak dzieci uwielbiają teatr i warto je zachęcać do przebieranek i próby wczuwania się w inne postacie, role. To nie tylko pobudza wyobraźnię i inspiruje, ale także wpływa pozytywnie na rozwój empatii i kreatywności dziecka oraz umiejętność pracy w grupie. Sztuki dzieci mogą wymyślać same, albo odgrywać ulubione sceny z książek, kostiumy można zrobić niemal ze wszystkiego - wystarczy odrobina wyobraźni. Jednak jeżeli maluchom na prawdę spodoba się ten typ zabawy, warto zainwestować w akcesoria, które ubarwią domowe przedstawienie.

Domowy teatrzykDomowy teatrzyk kolaż redakcja /materiały partnerów kolaż redakcja /materiały partnerów

Kuchnia dla dzieci

Coraz większą popularnością cieszą się dziecięce kuchenki. Już bardzo malutkie dzieci uwielbiają bawić się garnkami, pokrywkami i łyżkami - przekładając różne rzeczy z garnuszka do garnuszka. Nieco większe maluchy mogą mieć swoją mini kuchenkę, która wygląda jak ta "dla dorosłych", będąc jednocześnie bezpieczną dla dziecka. Wspólne gotowanie to wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu i dzieci chętnie pomagają rodzicom lub naśladują wykonywane przez nich czynności na swoich zabawkowych sprzętach.

Kuchnia dla dzieciKuchnia dla dzieci kolaż redakcja /materiały partnerów kolaż redakcja /materiały partnerów

Pluszaki, lalki, figurki

Pliszki, lalki i figurki zdawać się mogą niezbyt rozwijającymi zabawkami, jednak to one świetnie wpływają na rozwój wyobraźni i kreatywności malucha. To doskonałe zabawki, kiedy dziecko musi samo zorganizować sobie zajęcie. Mniejsze dzieci będą organizować sobie prostsze zabawy, ale starsze mogę zorganizować np podwieczorek dla maskotek albo przedstawienie teatralne! Pluszaki i lalki mogą być świetną widownią podczas próby generalnej, nim pokaże się spektakl dorosłym.

fot. pexels.com

Warto zachęcać dzieci do zabawy w odgrywanie ról i próbowania nowych rzeczy. Dzieci mają niezwykła kreatywność, a rozwój wyobraźni ma bardzo pozytywne skutki w dorosłym życiu, ponieważ uczy np. kreatywnego podejścia do problemów i szukania rozwiązań.

Więcej o: