Ojciec i syn - jak wspólnie spędzać czas z maluchem, łobuziakiem i nastolatkiem?

Dzień Ojca to świetna okazja, by spędzić czas z dzieckiem. Tym razem przyglądamy się aktywnościom uwielbianym przez chłopców - małych i nieco większych. W tych zabawach dorosły mężczyzna również świetnie się odnajdzie!

Postanowiliśmy skupić się na bardzo ważnej relacji ojca i syna, która nie musi się ograniczać do wspólnego oglądania meczów i gry na Playstation. Pokazujemy aktywności, które lepiej budują więzi i są dla chłopca bardziej rozwijające. Oczywiście wszystkie wymienione niżej zabawy można zaproponować także córce, a najlepiej - zaangażować w nie całą rodzinę.

Do 3 lat - nie tylko klocki i pluszaki

PiaskownicaPiaskownica iStock iStock

Zabawy z dzieckiem do 3 lat polegają głównie na rozwijaniu zmysłów i umiejętności manualnych. Trzeba mieć głowę pełną pomysłów, bo maluchy mają mnóstwo energii i szybko się nudzą kolejno podsuwanymi zabawkami. Co zaproponować synkowi, aby zabawa była pożyteczna i pozytywnie wpływała na budowanie relacji? Korzystając z uroków letniej pogody, warto wyjść na świeże powietrze i tam zorganizować "męski" plac zabaw. Rozrywki powinny bazować na aktywnościach, które wspomagają ruch, rozpoznawanie, budowanie, szukanie, wyrażanie emocji czy integrację.

Starym, dobrym sposobem na wspólną zabawę jest więc tworzenie budowli w piaskownicy. Przy okazji dziecko może nazywać albo sortować zabawki, na przykład rozpoznawać modele samochodów, albo układać foremki od najmniejszej do największej. Na dworze świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju tory przeszkód. Zabierz ze sobą linkę, zawiąż ją pomiędzy drzewami na różnych wysokościach i spróbujcie wspólnie przejść przeszkodę tak, aby nie dotknąć sznurka.

Zaraź chłopca swoją pasją TenisTenis iStock iStock

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wymagają nieco innego rodzaju zabawy. To moment, gdy zaczynają naśladować dorosłych w codziennych czynnościach: przymierzają ubrania, jedzą nożem i widelcem, powtarzają te same słowa. Warto wykorzystać u dziecka fascynację rodzicami przekładając ją na zabawę, która rozwija.

Zastanów się, jak ty lubisz spędzać wolny czas, jakie masz pasje i zainteresowania, a następnie "zaraź" nimi swoje dziecko. W tym wieku chłopcy wykazują duże zainteresowanie sportami - wspólna gra w tenisa, siatkówkę, piłkę nożną, badmintona czy cokolwiek innego może być świetną rozrywką, a jednocześnie sposobem na budowanie dobrych relacji. Oprócz tego, niewinna zabawa może przerodzić się w wielką pasję, a późniejszym okresie w regularny i zdrowy sposób spędzania czasu. Pamiętaj, że dziecko widzi w tobie bohatera, ale nie dlatego że zawsze wygrywasz. Postaraj się potraktować rozgrywkę na serio i z zaangażowaniem, ale daj też czasami zdobyć punkt swojemu małemu "przeciwnikowi".

Postaw wyzwanie nastolatkowi Wspinaczka ściankowaWspinaczka ściankowa iStock iStock

Wspólne spędzanie czasu z nastolatkiem, które byłoby ciekawe dla obu stron, to jeszcze trudniejsze wyzwanie. W tym wieku chłopcy zaczynają interesować się już rzeczami dla dorosłych, a rodzice najczęściej traktują ich jak zupełne dzieci. Najlepszym sposobem na zwrócenie uwagi nastolatka jest powierzenie mu zadania, które wiąże się z konkretnym wyzwaniem, ryzykiem i odrobiną adrenaliny. Zwykła gra w tenisa stała się nudna? Rozegrajcie turniej z nagrodami - kto przegra, ten przygotowuje drugiemu burgera. Niektóre aktywności takie jak wspinanie na ściance, park linowy czy gokarty same w sobie wiążą się z wielkimi emocjami.

Jeśli twoje dziecko nie przepada za sportem, możliwości jest dużo więcej: koncert, kino plenerowe, "escape room", odkryty basen. Najważniejsze, aby dana aktywność zgodna była z osobowością i zainteresowaniami dziecka, a nie tylko rodzica.

Więcej o:
Copyright © Agora SA