Chodzik pchacz dla dziecka: od kiedy i na jaki pchacz się zdecydować?

Pchacz pomoże dziecku stawiać pierwsze kroki, dzięki niemu maluch coraz pewniej będzie przemieszczał się z miejsca na miejsce. Jaki pchacz dla dziecka wybrać?

Chodzik pchacz dla dziecka to po prostu przedmiot na kółkach, który pomaga dziecku utrzymać równowagę. Gdy maluch zaczyna się przemieszczać, podpiera się wszystkiego - czy to stolik kawowy, krzesło, pojemnik na zabawki. Wszystko, czego może się złapać, co pomoże mu się ruszyć, jest dla dziecka na wagę złota. Pchacze są poręczniejsze niż np. krzesło, większość z nich spełnia także inne funkcje: mają wbudowane sortery, są pojemnikami na klocki itp. Wybierając pchacz dla dziecka pamiętajmy, aby zdecydować się na taki stabilny, który nie będzie się przewracał. Dobrze, aby koła nie poruszały się zbyt szybko, aby pchacz nie odjeżdżał dziecku.

Popularne modele pchaczy dla dzieci

Pchacz Fisher Price

 • - Fisher Price ma w swojej ofercie interaktywny pchacz, który może służyć nie tylko do nauki chodzenia, ale i do "normalnej" zabawy
 • - Interaktywny Chodzik Zebra ma solidną podstawę na czterech kołach, umożliwia zabawę na stojąco i siedząco
 • - Zabawka posiada ruchome elementy, a także funkcje dźwiękowe

Pchacz Vtech

 • - W ofercie firmy znajdziemy Chodzik-pchacz gawędziarz
 • - Dzięki niemu dziecku będzie łatwiej stawiać pierwsze kroki, będzie mogło także bawić się na siedząco
 • - Panel edukacyjny można zdjąć, stanie się on wtedy osobną, niezależną od pchacza zabawką

Pchacz IKEA

 • - W sklepie IKEA znajdziemy wózek na klocki, który może także pełnić rolę pchacza
 • - Posiada regulację kół
 • - Wózek Mula jest zalecany dla dzieci, które ukończyły 1 rok życia

Pchacz Bright Starts

 • - W ofercie firmy znajdziemy model 3w1, który jest jeździkiem, pchaczem i "zwyczajną" zabawką
 • - Dziecko może na zabawce jeździć (podobnie jak na jeździkach-samochodach), może ją pchać, może też bawić się na siedząco, np. "karmiąc" lwa piłeczkami

Pchacz Little Tikes

 • - Pchacz Little Tikes również łączy w sobie zabawkę do nauki chodzenia z interaktywnym panelem, z którego dziecko może korzystać zarówno na siedząco, jak i na stojąco
 • - Pchacz można złożyć, staje się kompaktową, interaktywną zabawką

Drewniane pchacze dla dzieci

 • - Popularnością cieszą się drewniane pchacze dla dzieci, w swojej ofercie ma je np. firma Janod
 • - Mogą to być prawdziwe "centra zabawy" na kółkach, jak i proste elementy, które pomagają dziecku utrzymać równowagę
 • - Są dzieci, które po prostu muszą się czegoś trzymać, im spodobają się drewniane zwierzątka-pchacze na patyku, które poruszają łapkami podczas chodzenia

  Pchacze dla dzieci w swojej ofercie ma większość znanych firm dziecięcych, znajdziemy je także wśród "no name'ów". Markowy, czy nie, ważne, aby był solidnie wykonany, spełniał wszystkie atesty, a także, o czym wspomniałam już wcześniej, był stabilny, a koła nie kręciły się za szybko.

  Niech was też nie zmyli nazwa: często to, co w nazwie ma "chodzik" tak naprawdę okazuje się być pchaczem.

  Przychodzi moment, że wszystko, co znajduje się pod ręką, staje się pomocne przy wstawaniu i stawianiu pierwszych kroczków.Przychodzi moment, że wszystko, co znajduje się pod ręką, staje się pomocne przy wstawaniu i stawianiu pierwszych kroczków. iStockPhoto (zdjęcie ilustracyjne) iStockPhoto (zdjęcie ilustracyjne)

  Przychodzi moment, że wszystko, co znajduje się pod ręką, staje się pomocne przy wstawaniu i stawianiu pierwszych kroczków.

  Pchacz dla dziecka: od kiedy

  Obserwując dziecko sami zauważymy, kiedy pchacz mu się przyda. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, zazwyczaj chęć samodzielnego przemieszczania pojawia się między ósmym a dwunastym miesiącem życia. Maluch chwyta się wtedy wszystkiego, a pchacz może ułatwić mu samodzielne przemieszczanie się.

  Pchacz może pojawić się w domu, gdy dziecko zacznie stać samodzielnie, od tego już krótka droga do pierwszych kroków.

  Chodzik czy pchacz: co wybrać

  Specjaliści są zgodni: chodziki nie są dobre dla stawów dziecka. Wiadomo, nic nie dzieje się od razu, ale ciężko znaleźć złoty środek - chodzik może przypaść do gustu zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Maluchowi ciężko będzie wytłumaczyć, że może posiedzieć w zabawce (bo dla niego będzie to po prostu kolejna atrakcja) tylko chwileczkę.

  Jeśli chcemy, aby dziecko pobawiło się chwilę samo, lepszym wyborem będzie kojec . A do nauki chodzenia lepszym kompanem będzie pchacz.

  Chodzik: tak czy nie

  Jak już wspomniałam, chodziki dla dzieci nie są polecane. Przeczytajcie, co na ten temat mówi lekarz:

  Chodzik - pediatra radzi

  Chodzik - dobry czy zły?

  To także może cię zainteresować:

  Więcej o: