Zabawki dla niemowląt to nie tylko grzechotki - wybór jest ogromny

Zabawki dla niemowląt: gdy o nich myślimy, w głowie mamy wszystkie te grzechoczące, szeleszczące... Jednak to nie tylko one. Wybierając zabawki dla niemowląt możemy spędzić godziny oglądając kolejne. Na co zwracać uwagę?

Zabawki dla niemowląt to coś, co często kupujemy zanim dziecko przyjdzie na świat. W sklepach pełno jest grzechotek, maskotek, różnego rodzaju piłek... Widząc je, nie sposób powstrzymać się przed zakupem. Noworodkowi zabawki nie są potrzebne, im dziecko starsze, tym chętniej będzie z nich korzystało. Najpierw maluch będzie się im uważnie przyglądał, później będzie próbował je chwytać, aby w końcu nimi potrząsać, rzucać, czy... przeżuwać je.

Przeczytaj także: Grzechotki dla dzieci to jedne z najpopularniejszych pierwszych zabawek, ale nie tylko! Grzechotki na chrzest to dobry pomysł?

Zabawki dla niemowląt: jakie wybrać?

 • - Zabawkę dopasujmy do wieku dziecka, maluchowi spodobają się wiszące rzeczy, na które będzie mógł spoglądać, kilkumiesięczne dziecko będzie wolało coś, co można chwycić
 • - Przed zakupem uważnie przyjrzyjmy się zabawce, czy żaden element nie wypada, czy nie można niczego przegryźć, łatwo wyjąć
 • - Chociaż korcą nas pluszaki, wybierajmy zabawki, które łatwo jest wyczyścić

Zabawki dla niemowląt to także maty edukacyjneZabawki dla niemowląt to także maty edukacyjne iStockPhoto iStockPhoto

O matach edukacyjnych więcej przeczytasz tutaj: Maty edukacyjne dla dzieci: od kiedy używać i którą wybrać?

  Popularne zabawki dla niemowląt

  Zabawki dla niemowląt Fisher Price

  • - W ofercie firmy znajdziemy wiele grzechotek, ale i gryzaki i inne zabawki
  • - Zabawki Fisher Price dla niemowląt to także pluszowe maskotki, z grzechoczącymi i szeleszczącymi wstawkami
  • - Znajdziemy tam także grające zabawki do łóżeczka: karuzele, pianinka

  Zabawki dla niemowląt Bright Starts

  • - To przede wszystkim pluszowe zawieszki, które możemy umocować np. na wózku
  • - Zabawki Bright Starts mają wiele różnych elementów, piszczących, grających, mają bezpieczne lusterka i gryzaki
  • - W ofercie firmy znajdziemy także plastikowe grzechotki i gryzaki

  Zabawki dla niemowląt Lamaze

  • - W ofercie firmy znajdziemy różne pluszowe zawieszki, które składają się z różnych elementów
  • - Lamaze to także grzechotki na rączki
  • - Zabawki dla niemowląt Lamaze to też np. Wyginający Robaczek czy grzechotka Motylek Freddie

  Zabawki dla niemowląt Chicco

  • - Wśród zabawek dla niemowląt Chicco znajdziemy np. Grającą Piłkę, Tęczowy Bączek, Układankę Wieżę i zestaw grzechotek

  Zabawki dla niemowląt Little Tikes

  • - Little Tikes to np. Interaktywne Centrum Zabaw czy Aktywny Trójkąt
  • - w ofercie firmy znajdziemy zarówno większe zabawki (różnego rodzaju centra aktywności), jak i mniejsze - do ciągnięcia, grzechotania

  A może interaktywne zabawki dla niemowląt?

  Edukacyjne zabawki dla niemowląt - takie właśnie często są te interaktywne , które trzeba nacisnąć, potrząsnąć... Uczą dziecko nie tylko zależności przyczynowo-skutkowej, ale i wierszyków, kolorów. Uwaga, melodie, które wygrywają interaktywne zabawki często zostają w głowie na długo, ciężko się ich pozbyć.

  Biało-czarne zabawki dla niemowląt

  Takie najlepiej wybierać na samym początku, gdy dziecko wyraźnie widzi właśnie te barwy. Często są to naprawdę proste zabawki, które dorosłym wydają się nieciekawe. Nic bardziej mylnego! Prosta forma, zdecydowane kolory to coś, co może zająć dziecko przez długi czas.

  Szeleszczące zabawki dla niemowląt

  Szeleszczące wkładki znajdują się w wielu zabawkach, np. w grzechotkach czy gryzakach. Różna struktura, różne rodzaje materiału to coś, dzięki czemu dziecko poznaje świat, wpływa korzystnie na rozwój malucha. Sprawdź, czy szeleszcząca część jest dobrze przyszyta, często "złapana" jest jedynie w kilku miejscach i po kilku chwilach intensywnego gniecenia zbija się w jeden kawałek i przestaje spełniać swoją funkcję.

  Świecące zabawki dla niemowląt

  Maluchom lepiej nie kupować zabawek, które wydają mnóstwo dźwięków, świecą różnymi kolorami, a w dodatku ruszają się na wszystkie strony. Zbyt duża ilość bodźców nie wpływa dobrze, chociaż często wydaje nam się, że takie zabawki bardziej interesują dzieci, często nie wiedzą one, co z nią zrobić. Jeśli chcemy kupić coś świecącego, poczekajmy, aż dziecko będzie starsze. Jeśli chcesz kupić świecącą zabawkę w prezencie, zapytaj najpierw o zdanie rodziców. To oni będą spędzać najwięcej czasu ze świecącymi i grającymi zabawkami, lepiej nie przyprawiać ich o zawrót głowy.

  Więcej o: