Kojec dla dziecka - uczy samodzielności, ale ma też wielu przeciwników

Kojec dla dziecka to jeden z najbardziej kontrowersyjnych sprzętów dla najmłodszych. Ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Co to za sprzęt i co sądzą o nim rodzice?

Dla kogo jest kojec dla dziecka? Co to za sprzęt?

Kojec to sprzęt dla najmłodszych, który nie znajduje poparcia u wszystkich rodziców. Przeciwnicy kojców zarzucają rodzicom, którzy zdecydowali się na ich zakup, że chcą trzymać swoje dzieci w pewnego rodzaju więzieniu. Ich zdaniem ten sprzęt odbiera najmłodszym swobodę i daje poczucie izolacji od otoczenia.

Jednak wielu rodziców tego typu argumenty nie przekonują i decydują się na taki zakup. Kojec ma przede wszystkim ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to sprzęt dla najmniejszych dzieci. Mogą z nich korzystać maluchy, które poruszają się już samodzielnie - tzn. zaczęły pełzać, raczkować. Warto wspomnieć, że kojce mogą pomóc im w nauce wstawania i stawiania pierwszych, samodzielnych kroków.

Kojec dla dzieci - co mówią zwolennicy?

Kojec to miejsce, w którym zmieści się dużo zabawek dziecka. W otoczeniu swoich ulubionych sprzętów maluch będzie miał poczucie, że to jego prywatny kącik. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu dziecko zacznie przyzwyczajać się do samodzielnej zabawy. Poza tym nie umieszcza się tam żadnych niebezpiecznych przedmiotów, dlatego maluch jest w pełni bezpieczny bez stałego nadzoru rodziców, którzy w tym czasie są np. zajęci obowiązkami domowymi.

Jednak nie powinno się zostawiać dziecka w kojcu na zbyt długi czas. To zdecydowanie rozwiązanie na krótkie momenty. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy to dziecko ma poczucie, że zostało umieszczone w izolatce.

Jaki kojec wybrać? Drewniany czy z siatki?

Obecnie oferta kojców jest bardzo szeroka. Może np. zdecydować się na zakup takich, które da się powiększać i zmniejszać oraz ustawiać w dowolnym kształcie. To dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy wiedzą, że za jakiś czas przeprowadzą się do większego mieszkania.

Wielu rodziców zastanawia się, czy zdecydować się na kojec drewniany, czy z siatki. Na naszym forum pojawiają się różne opinie na ten temat:

"Ja używałam drewnianego, składał się z 8 elementów po 90cm, które można łączyć
w dowolną wielkość (max 180X180), pojedyncze elementy mogą być użyte również
jako zagrodzenie np. schodów. Byłam z niego bardzo zadowolona, dzieci
chętnie się w nim bawiły i nauczyły chodzić dzięki szczebelkom takim jak w
łóżeczku" - pisze blizniaczki5

"Ja mam siatkowany, przeszło metr na metr i mogę zabrać go ze sobą, jak
gdzieś jedziemy. Służy jako łóżeczko. Ja jestem bardzo zadowolona.  I w
przeciwieństwie do drewnianego ma swoją podłogę " - pisze justyna.bia

Zobacz także: Bujaki dla dzieci: jaki leżaczek bujaczek wybrać?

Więcej o: