Czy wózek naprawdę musi być drogi? Czym się kierować przy wyborze?

Wózek to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla maluszka. Czym się kierować podczas zakupów i czy cena naprawdę ma znaczenie? Podpowiadamy!

Czym się kierować przy wyborze wózka?

Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka jest bardzo ważny i podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które wpłyną na jakość jazdy oraz komfort maluszka.

  Wykonanie - zwróć uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonany wózek. Powinien być na tyle solidny, by przetrwać jak najdłużej - nie chcesz przecież co 3 miesiące wymieniać całego wózka lub go naprawiać, bo jakaś część nie wytrzymała. Rączka powinna być wygodna, obłożona materiałem, który zwiększa komfort prowadzenia wózka. Zwróć też uwagę na ogólną jakość wykonania.

  Waga - im lżejszy jest wózek, tym łatwiej młodej mamie będzie nim operować i wnieść go np. po schodach. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy obciążenie w wózku się dobrze rozkłada, co ma bardzo duży wpływ na jego zwrotność. Średnia waga wózków z gondolą może wahać się od 10 do aż 25 kg!

  Koła - małe koła sprawdzają się na płaskich powierzchniach, z kolei te większe poradzą sobie lepiej w terenie. Większość rodziców poleca koła pompowane, zwłaszcza do gondoli. Takie koła nieco lepiej amortyzują wstrząsy, dzięki czemu lepiej się prowadzi wózek, a dziecko ma większy komfort podczas leżenia. Koła pełne co prawda mniej amortyzują, ale nie da się ich przebić, ani nie trzeba ich pompować.

  Jaki wózek wybrać?Jaki wózek wybrać? kolaż redakcja / fot. instagram.com/adamex_babystroller /materiał partnerów kolaż redakcja / fot. instagram.com/adamex_babystroller /materiał partnerów

   Sposób składania wózka i montowania gondoli, fotelika czy spacerówki - wszystkie zmiany funkcjonalności powinny przebiegać szybko i łatwo.

   Gondola, spacerówka czy wielofunkcyjny? To indywidualna decyzja, która często wynika z tego, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na pierwszy wózek dziecięcy. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, by gondola czy siedzisko było szerokie, wygodne i regulowane, dzięki czemu posłuży dziecku dłużej.

   Akcesoria dodatkowe - jest ich wiele w zależności od typu wózka, ale najbardziej użyteczne są: moskitiera, folia przeciwdeszczowa i parasolka. Sprawdź czy są w komplecie lub czy można je bez trudu dokupić i zamontować do wózka. Warto też zwrócić uwagę na kosz na dole wózka oraz torbę, które przydadzą się nie tylko podczas zakupów, ale też pomieszczą wszystkie potrzebne rzeczy dziecka.

   Wózek - tani czy drogi?

   Odpowiedź nie jest łatwa, ale warto wybrać najlepszy wózek, na jaki nas stać. Nie powinniśmy na siłę oszczędzać, ponieważ najtańsze wózki na rynku często są wykonane z gorszych materiałów lub są np. niewygodne do prowadzenia. Jednocześnie nie ma potrzeby kupowania najdroższego wózka, jaki uda nam się znaleźć, ponieważ często płacimy za markę lub nietuzinkowy design, który niekoniecznie wpływa na jakość czy wygodę wózka. Kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem! Pamiętajmy też, żeby sprawdzić cenę wybranego wózka w różnych miejscach - w zależności od sklepu może się znacznie różnić.

   Wózek - tani czy drogi?Wózek - tani czy drogi? kolaż redakcja /fot. instagram.com/babyzenstrollers /materiały partnerów kolaż redakcja /fot. instagram.com/babyzenstrollers /materiały partnerów

   Modele wielofunkcyjne są droższe, jednak posłużą dłużej. Jeżeli nie możesz przeznaczyć większej kwoty a zależy ci na dobrej jakości wózku, spróbuj znaleźć upatrzony model na aukcjach internetowych. Używane wózki często są w bardzo dobrej jakości, a możesz oszczędzić nawet ponad połowę kwoty, jaką byś musiał(a) zapłacić za nowy model.

   Więcej o: