Te zabawki są dla dziecka bardziej rozwijające od fidget spinnera

Fidget spinner to zabawka, która szybko zdobyła popularność zarówno wśród dzieci, jak i niektórych dorosłych. Jednak opinie co do niej są podzielone. Dla osób, które nie są przekonane do fidget spinnera, proponujemy 4 niedrogie opcje, które pozytywnie stymulują rozwój malucha.

Zabawki manualne

Zabawki manualne, czyli wszelkiego rodzaju kredki, flamastry, plastelina, kolorowe papiery i krepiny znane są od dawna. Często zapominamy, że mają one bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, trenując koordynację oko-ręka (podobnie jak fidget spinner). Ćwicząc sprawność manualną dziecko dodatkowo rozwija swoją kreatywność, zachęcamy go również do wyrażanie swoich emocji poprzez twórczość.

Zabawki manualneZabawki manualne kolaż redakcja /materiały partnerów kolaż redakcja /materiały partnerów

Zabawki muzyczne

Instrumenty i wszystkie zabawki muzyczne pozwalają dziecku na rozwijanie rytmu oraz daje ujście emocjom. Co ciekawe, poprzez zabawy i gry muzyczne dziecko rozwija także zdolności matematyczne oraz logicznego myślenia. Powiązanie matematyki z muzyką znane jest od starożytności i omawiane było przez np. Platona. Poprzez muzykę i rytm można zrozumieć takie pojęcia jak wielokrotność liczby, działania mnożenia oraz dzielenia czy ułamki.

Zabawki muzyczneZabawki muzyczne kolaż redakcja /materiały partnerów kolaż redakcja /materiały partnerów

Zabawki do majsterkowania

Zarówno klocki, puzzle jak i wszelkiego typu układanki mają duży wpływ na rozwój wyobraźni przestrzennej u dziecka oraz logicznego myślenia. Co więcej mogą też wpływać pozytywnie na spostrzegawczość, uczyć cierpliwości oraz podejmowania decyzji. Tego typu zabawki głównie wybieramy dla chłopców, jednak również dziewczynki z dużą przyjemnością będą z nich korzystać.

Zabawki do odgrywania ról i maskotki

Wydawać by się mogło, że maskotki i lalki nie uczą dzieci zbyt wiele. Jednak rodzice często zapominają, że każda forma zabawy ma wpływ na rozwój dziecka. Czego uczy się maluch poprzez odgrywanie ról? Takie zabawy wspierają wyobraźnię oraz kreatywność. Dodatkowo dzięki lalkom czy maskotkom dziecko uczy się budować relacje -  nierzadko między maluchem a pluszakiem wytwarza się bardzo silna więź.

Zabawki do odgrywania rólZabawki do odgrywania ról kolaż redakcja /materiały partnerów kolaż redakcja /materiały partnerów

Warto pamiętać, że dziecko zawsze uczy się poprzez zabawę i nie potrzebuje ani modnych, ani drogich gadżetów, by świetnie się bawić. Na rozwój dziecka pozytywnie wpływają także aktywności fizyczne i sport, dlatego zwłaszcza teraz, latem, należy pozwolić dziecku na zabawę na świeżym powietrzu.

Więcej o: