Huśtawki dla dzieci sprawdzą się w domu i poza nim. Huśtawki ogrodowe dla dzieci to coś na teraz

Coś, w co jedne maluchy uwielbiają, inne - wręcz przeciwnie: huśtawki dla dzieci. Zanim zdecydujesz się zainwestować w taką z mnóstwem funkcji, wypróbuj, czy twoje dziecko będzie chciało w niej leżeć. Co innego huśtawki ogrodowe - je kochają chyba wszyscy.

Huśtawka dla dzieci to coś, co wielu kojarzy często z (w uproszczeniu) siedziskiem zamontowanym na linkach np. w futrynie drzwiowej. Nowoczesne huśtawki dla niemowląt przypominają bardziej z leżaczki bujaczki , chociaż i takie, wiszące w drzwiach cieszą się popularnością.

Huśtawki dla niemowląt: bujają, wydają dźwięki i nie tylko

Przede wszystkim: nie kupuj jej, zanim pojawi się dziecko. Niektóre maluchy huśtawek (i innych tego typu akcesoriów) w ogóle nie tolerują, a - nie ukrywajmy - to duży wydatek. Możesz spróbować od leżaczka bujaczka, a jeśli okaże się, że twoje dziecko chętnie w nim przebywa, możesz zdecydować się na huśtawkę. To często zakup zbiorczy, prezent, który dziecku kupuje kilka osób.

Huśtawka porusza się w przód i w tył? Nic bardziej mylnego! Huśtawki dla niemowląt poruszają się w różnych płaszczyznach, możesz też regulować intensywność ruchów. Większość modeli zawiera także dodatkowe opcje, takie jak wibracje, melodyjki, pałąk z zabawkami czy projektor. Poruszają się one automatycznie, nie musimy ich bujać.

Kołysanie jest ważne dla dzieci

O tym, że dzieci uwielbiają być kołysane, nie musimy przypominać. Są takie, które akceptują jedynie bujanie w ramionach rodziców, innym podoba się po prostu sam ruch. Kołysanie jest także ważne dla rozwoju dziecka, wielu specjalistów poleca montowanie w domu huśtawek, które pomagają ćwiczyć zachowywanie równowagi. Popularne są huśtawki-koła, na których dziecko może leżeć.

Przeczytaj także: Integracja sensoryczna - jakie są objawy zaburzeń?

Huśtawka domowa: jaką wybrać?

Do wyboru mamy wiele modeli: wspomniane już huśtawki przypominające bujaki, okrągłe, przypominające worki czy takie montowane w futrynie. W sklepach znajdziemy też huśtawki wolnostojące - przypominają klasyczne huśtawki ogrodowe, które możemy szybko złożyć i rozłożyć. Takich huśtawek z powodzeniem możemy używać w domu, jak i poza nim.

Wybór huśtawki dla dzieci do domu nie jest łatwy, jeśli zdecydujemy się już na konkretny rodzaj, np. huśtawkę montowaną w futrynie, mamy do wyboru wiele opcji: siedzisko może być plastikowe, drewniane, zabudowane lub nie... Ważne, aby zdecydować się na takie, w którym nasze dziecko będzie bezpieczne - aby liny mocujące siedzisko przechodziły w dobrym miejscu, aby maluch miał podparcie z tyłu i z przodu. Najlepiej także, aby dodatkowe zabezpieczenie przechodziło między nóżkami, aby dziecko nie wyślizgnęło się z huśtawki.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci

Zabawki ogrodowe to dla wielu przede wszystkim piaskownica, zjeżdżalnia i huśtawka. Sprzęty kupimy w sklepach budowlanych, na dziale z wyposażeniem ogrodu, w serwisach aukcyjnych czy bezpośrednio od producenta - wiele firm specjalizuje się w zabawkach ogrodowych, możemy kupić całe zestawy, dopasowane do naszych potrzeb.

Huśtawki dla dzieci do ogrodu? Możemy wykorzystać i te, które montujemy w domu i zawiesić je na grubej gałęzi czy na specjalnym stelażu (elementy do samodzielnego montażu kupicie w większości sklepów). Dla młodszych dzieci wybieraj stabilne siedzisko, z zabezpieczeniem z przodu i z tyłu. Starsze dzieci mogą już korzystać z "deski".

Huśtawka drewniana dla dzieci jest chyba jedną z popularniejszych. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio ją zabezpieczyć, aby móc ją używać przez długi czas.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci: jak zrobić?

Najprostsza to po prostu siedzisko na linach zamontowane na najgrubszej gałęzi. Bardziej skomplikowaną huśtawkę do ogrodu zrobimy z części dostępnych w marketach budowlanych - z bali, które musimy odpowiednio połączyć. Na koniec zostaje przymocowanie siedziska. Oczywiście możemy też spawać rury i z nich zrobić konstrukcje, ale polecamy raczej te drewniane.

Więcej o: