Bujaki dla dzieci: jaki leżaczek bujaczek wybrać?

Leżaczek bujaczek to przedmiot, który znajduje się w większości domów, w których jest niemowlę. Spełnia wiele funkcji, jednak musimy pamiętać, aby dziecko nie spędzało w nim całego dnia. Jakie bujaki dla dzieci znajdziemy na rynku?

Bujaki dla dzieci to coś, co przydaje się np. gdy chcemy zabrać dziecko ze sobą do łazienki, gdy idziemy się kąpać. Możemy oczywiście ułożyć go na macie na podłodze, ale będzie mu o wiele wygodniej na bujaczku - przede wszystkim dlatego, że będzie mogło obserwować swoją mamę.

Leżaczek bujaczek: o czym pamiętać

Dziecko nie może przebywać w nim ciągle, ma to być bezpieczne miejsce do odłożenia dziecka, a nie sposób na ciągłe zajmowanie mu czasu w ciągu dnia. Należy też pamiętać, żeby zawsze przypinać dziecko pasami i nie zostawiać malucha bez nadzoru - nigdy nie wiemy, kiedy dziecku uda się tak odepchnąć, że przechyli się do przodu. Tu kolejna uwaga - pamiętajcie, aby do leżaczków nie wkładać dużych dzieci, stosujcie się do zaleceń producenta, zarówno jeśli chodzi o wagę, jak i wiek dziecka.

Leżaczki dla niemowląt

Leżaczki bujaczki dostępne są już dla najmłodszych dzieci - posiadają specjalną wkładkę (podobną do tej wykorzystywanej w fotelikach samochodowych), która pomaga utrzymać półleżącą pozycję. Najlepiej jednak, aby małe dziecko spędzało czas na płaskiej powierzchni, a w leżaczku przebywało tylko wtedy, gdy to konieczne.

Jaki leżaczek bujaczek wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo bujaków dla dzieci. Leżaczki bujaczki mogą mieć dołączone pałąki z zabawki, wibracje, mogą wygrywać różne melodyjki. Mogą być też całkiem proste, a najważniejsza ich funkcja to to, że dziecko, ruchem swojego ciała, może wprowadzić je w delikatne kołysanie. To, na jaki leżaczek się zdecydujemy, zależy tylko od nas.

Leżaczki bujaczki na lata

Niektóre modele bujaków "rosną" razem z dzieckiem. Z poruszającego się razem z dzieckiem leżaczka bujaczka możemy przekształcić go w pierwszy fotelik malucha. Wystarczy tylko zablokować płozy.

Inne leżaczki bujaczki mają także funkcję łóżeczka - małe dzieci mogą w nim leżeć na płask, stopniowo mogą zmieniać pozycję na siedzącą.

Leżaczki bujaczki są stosunkowo małe, bez problemu zabierzemy je ze sobą np. na wakacje czy na wizytę do rodziny.

Huśtawka dla niemowlaka a bujak

Leżaczek bujaczek to coś, co wprawiamy w ruch my albo nasze dziecko. Przypominająca leżaczek huśtawka dla niemowlaka, zazwyczaj porusza się automatycznie. Ma wiele różnych opcji: porusza się na różnych płaszczyznach, w różnym tempie. O huśtawkach dla dzieci przeczytacie tutaj .

Bujaki dla dzieci to nie tylko leżaczek bujaczek

Starszym dzieciom mogą spodobać się różne modyfikacje zabawek w stylu konia na biegunach. Często niższe i z dodatkowym oparciem, jednak wszystkie mają to, co najważniejsze: bieguny. Większość maluchów uwielbia zabawę na takich bujakach, mogłyby jeździć na nich przez długi czas.

W sklepach znajdziemy różne modele bujaków, zarówno takie, przypominające zwierzątka, jak i takie, którym bliżej do krzesła na biegunach. Bujak wybierzmy do wieku i wzrostu dziecka, maluch musi w nim stabilnie siedzieć, czuć się pewnie.

Leżaczek bujaczek: opinie

Co o leżaczku bujaczku sądzą użytkowniczki naszego forum? Zwracają uwagę na to, w jakiej pozycji przebywa w nim dziecko, przypominają, że maluch nie może przebywać w nim długo. Dodają także, że... wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko mądrze z tego korzystać.

Ja używam i jestem MEGA zadowolona czasami mówię na to niezbędnik młodej mamy - stwierdza goska23.

Wszystko co robimy w granicach rozsądku jest dobre. Oczywiście jeżeli trzymasz tam dziecko cały dzień to blokujesz jego rozwój fizyczny. Dla dziecka ważne jest leżenie na brzuszku i na plecach. Rozwija wtedy swoje umiejętności podporowe i mięśnie grzbietu oraz brzuszka. Nie ma do tego okazji leżąc w leżaczku, ale krótki czas na pewno mu nie zaszkodzi - przypomina osmag.

Korzystamy ze wszystkiego czym nasze dziecko dobrze się bawi i co da nam (starym) chwilę na siku lub obiad - dodaje dorota_ja.

Wypowiedzi pochodzą z tego wątku na forum

Bujaki dla dzieci to coś, co gości w waszym domu? Macie leżaczek bujaczek czy bujak na biegunach?

Więcej o: