Grzechotki dla dzieci to jedne z najpopularniejszych pierwszych zabawek, ale nie tylko! Grzechotki na chrzest to dobry pomysł?

Jeśli wybierasz zabawkę dla dziecka, zapewne prędzej czy później będziesz wybierać... grzechotki. To jedne z popularniejszych pierwszych zabawek, lubiane przez dzieci. Grzechotki dla dzieci nie kosztują dużo, a dają wiele radości.

Grzechotki dla dzieci są bardzo popularne, znajdują się chyba w każdym domu, w którym jest maluszek. Ich wybór jest ogromny, każdy znajdzie coś, co zaspokoi jego gusta estetyczne i nie zrujnuje portfela. Grzechotka to coś co - jak już sama nazwa wskazuje - grzechocze. Jedne są głośniejsze, inne cichsze, ale potrząsanie nimi daje wielką frajdę.

Grzechotki dla niemowlaka: jakie wybrać?

Najważniejsze, aby grzechotka miała wszystkie niezbędne atesty, była starannie wykonana. Wszelkie ostre części (czasem zostają jakieś pozostałości po źle odlanym plastiku), dziurki, przez które może wypaść drobna zawartość są dyskwalifikujące. Grzechotek lepiej nie kupujmy na bazarach, ze źródeł niewiadomego pochodzenia. Nie zaoszczędzimy dużo, a możemy kupić coś niebezpiecznego. Oczywiście grzechotkę, którą kupujemy w sklepie także trzeba dokładnie obejrzeć przed zakupem - może być uszkodzona w transporcie, mieć wadę fabryczną itp.

Najlepiej, aby grzechotka dla niemowlaka nie wydawała zbyt głośnych dźwięków, była lekka i kolorowa - im żywsze kolory, tym lepiej.

Grzechotki do wózka

Na pewno wiecie, jak wyglądają grzechotki do wózka. To kilka ruchomych elementów, w środku których znajdują się grzechoczące elementy, zamocowanych na gumce zakończonej uchwytami, które doczepiamy (najczęściej) do budki w wózku. Dziecko może na nie po prostu patrzeć, może nimi poruszać. Grzechotki do wózka są często jedną z pierwszych rzeczy, do których dziecko wyciąga rączki, którą chce uchwycić. Chociaż niektórym wydaje się, że to relikt przeszłości, tego typu grzechotki są czymś, co ma pozytywny wpływ na rozwój niemowlęcia.

Muzyczne grzechotki

Pisząc o grzechotkach dla dzieci, nie mogę nie wspomnieć o przedmiotach, z którymi się (słusznie) kojarzą. Muzyczne grzechotki czyli marakasy (ale i kastaniety) to coś, co może być doskonałą zabawką dla starszego dziecka. Można wystukiwać rytm, łączyć z innymi instrumentami... Muzyczne grzechotki to także grzechotki wielkanocne - jednym z dawnych zwyczajów było budzenie przyrody przy ich pomocy. Hałas miał sprawić, że wszystko się zazieleni. Drewniane grzechotki, które wykorzystywano, nie przypominają tych, które kojarzą nam się ze słowa "grzechotka". To połączone ze sobą elementy, z których jeden jest ruchomy - gdy wprawia się go w ruch, wydaje specyficzny, grzechoczący odgłos.

Popularne grzechotki dla dzieci

Grzechotki Fisher Price

  • - Fisher Price ma w swojej ofercie wiele grzechotek. Są tam m.in. grzechotki - marakasy, grzechotki w kształcie instrumentów muzycznych, czy tez grzechotki w kształcie postaci, które znamy z innych produktów firmy.
  • - Niektóre grzechotki zawierają także inne elementy aktywizujące, szeleszczące fragmenty, kółka o różnej strukturze itp.
  • - Najtańsze kupimy za około 15 zł.

Grzechotki Canpol

  • - Duży wybór grzechotek w swojej ofercie ma także firma Canpol. Znajdziemy tam "zwykłe" grzechotki, ale też grzechotki na wózek.
  • - Grzechotki Canpol są w różnych kształtach, wiele z nich zawiera dodatkowe elementy aktywizujące, niektóre z nich mają pluszowe części itp.
  • - Za niektóre modele grzechotek zapłacimy mniej niż 10 zł.

Lamaze grzechotki na rączki i nóżki

Popularne grzechotki to także te, które możemy zakładać na rączki lub nóżki malucha. Najczęściej jest to pluszowy element (np. główka zwierzątka) z grzechoczącym wypełnieniem, zamocowana na elastycznej opasce, którą zakładamy na rączkę lub nóżkę. Zwróćcie uwagę, aby ta opaska nie była zbyt ścisła. Na rynku dostępne są także grzechotki na rączki i nóżki zapinane na rzep, ich obwód można (delikatnie) regulować.

Większość dzieci uwielbia zabawę tego typu grzechotkami, machają rękami i/lub nogami, aby usłyszeć ich dźwięk. Są jednak dzieci, które denerwuje coś, co mają doczepionego, chcą się tego jak najszybciej pozbyć.

Grzechotki na rączki i nóżki Lamaze występują w wielu wzorach. Oprócz standardowych, mocowanych na opasce grzechotkach, znajdziemy także takie, które przypominają pacynkę - grzechotkę nakładamy na całą rączką (lub nóżkę). Nie ściska ona tak dziecka, a jeśli znudzi mu się zabawa, bez problemów może się jej pozbyć.

Pluszowe grzechotki

Popularnością cieszą się nie tylko grzechotki wykonane z tworzywa (chociaż je łatwiej utrzymać w czystości). Chętnie sięgamy także po pluszowe grzechotki - są one milsze, występują także w wielu przyjaznych kształtach. Grzechotka-miś czy grzechotka-lala może być pierwszą ukochaną zabawką. Pluszowe grzechotki znajdziemy w wielu ofercie wielu firm, które kojarzą się z produktami dla najmłodszych, a także np. w ofercie popularnych ostatnio skandynawskich marek.

Gryzaki grzechotki

Gryzak i grzechotka to połączenie idealne! Można się tym pobawić, ale i... pogryźć. Gryzaki grzechotki mają miękkie elementy, które doskonale masują dziąsła, niektóre modele to po prostu wodne gryzaki z dołączonym grzechoczącym elementem.

Kupując gryzaki grzechotki sprawdźcie, czy grzechoczące elementy są dobrze zabezpieczone, czy gryząc miękką część, dziecko nie dostanie się do wypełnienia.

Tego typu zabawki znajdziecie w ofercie większości firm, m.in. Fisher Price, Canpol czy Bright Starts.

Grzechotki drewniane

Pod tym pojęciem najczęściej kryją się po prostu marakasy. Nadadzą się dla starszych dzieci, maluchom może być ciężko je utrzymać. Również "zwykłe" drewniane grzechotki polecamy raczej starszakom. Dla najmłodszych problemem stwarza nie tylko ich waga, ale i kształt - mogą mieć wystające elementy, które mogą przypadkowo ranić.

Skarpetki grzechotki

To jedna z odmian grzechotek na rączki i nóżki, wygodniejsza, bo tak nie uciska i można jej się szybko pozbyć. Skarpetki grzechotki są często wybierane jako wierzchnie skarpetki, zakładane na zwykłe skarpetki zamiast butów. Są ciepłe, a to, że grzechoczą jest dodatkowym atutem. Takie grzechoczące skarpetki w swojej ofercie ma m.in. firma Soxo.

Srebrne grzechotki na chrzest

Nie możemy o tym nie wspomnieć, srebrne grzechotki to jeden z popularniejszych prezentów na chrzest. Z grzechotką do zabawy ma wspólny jedynie kształt - dziecku raczej ciężko będzie się bawić wykonaną np. ze srebra grzechotką. Jest to doskonała pamiątka, ale raczej z gatunku tych chowanych do puzderka i oglądanych co jakiś czas. O prezentach na chrzest przeczytasz tutaj: Chrzciny - jak je zorganizować? Formalności, zwyczaje, prezenty

Więcej o: