Przegląd huśtawek

Wiadomo, że noworodki i niemowlęta znacznie łatwiej się uspokajają, gdy są kołysane. Wcześniaki dzięki bujaniu i noszeniu lepiej się rozwijają, są spokojniejsze i szybciej rosną.

Przedszkolaki potrafią się huśtać całymi godzinami. Może więc czas kupić huśtawkę?

W naszym przeglądzie pokazujemy modele odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Jeśli decydujecie się na ten (często kosztowny) zakup, koniecznie wcześniej zabawkę wypróbujcie. Może znajomi mają taki model? Jeśli nie, może uda się wypróbować go w sklepie? Pomóżcie maluchowi się usadowić, pohuśtajcie go dłuższą chwilę. Dziecko sprawdzi, czy mu wygodnie, czy bujanie się naprawdę sprawia mu radość. Wy będziecie mogli ocenić, czy huśtawka jest bezpieczna, solidnie wykonana i łatwa do zamontowania.

Żeby zabawa źle się nie skończyła, i dorośli, i dzieci muszą przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Ty musisz pamiętać, o tym, że:

- huśtawkę trzeba zamontować dokładnie według wskazówek producenta,

- powinno się regularnie sprawdzać, czy wszystkie elementy są na miejscu i w dobrym stanie, czy aby nie obluzowały się haki,

- nie wolno zostawiać bujających się dzieci samopas.

Kilka pokazywanych w naszym teście modeli można też montować na dworze. W tym przypadku trzeba je zawieszać nad miękkim podłożem (trawą, rozdrobnioną korą czy sypkim piaskiem).

Jeśli masz wyjątkowo żywiołowe dzieci, warto także w domu zapewnić im miękkie lądowanie - na wszelki wypadek rozłożyć podłodze pod huśtawką gruby koc, materac lub choćby karimatę.

Więcej o: