Wyprawka szkolna 2016/2017 - robimy zakupy last minute

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 zbliża się wielkimi krokami. Jeśli jeszcze nie zadbaliście o artykuły, które są niezbędne uczniom, to ostatni dzwonek. Wyprawka szkolna może stać się powodem wielu sprzeczek: dzieci wybierają akcesoria z ulubionymi bohaterami (które zazwyczaj są droższe), rodzice woleliby coś bardziej stonowanego (i tańszego).

Wyprawka szkolna to zbiór rzeczy, z których dzieci korzystają podczas lekcji. W pierwszych klasach szkoły podstawowej uczniowie dostają listę przedmiotów, które muszą dostarczyć w pierwszych dniach września. To, co powinno znaleźć się w wyprawce do szkoły, może różnić się w zależności od placówki, ale zazwyczaj są to drobne różnice.

W skład wyprawki szkolnej wchodzi zazwyczaj:

 • zeszyty (w kratkę i linię)
 • blok rysunkowy w formacie A4
 • blok techniczny w formacie A4
 • blok papierów kolorowych
 • blok z kolorowymi kartkami w formacie A4
 • kredki szkolne (ołówkowe)
 • kredki pastelowe
 • flamastry
 • farby (plakatowe, akwarelowe) i zestaw pędzli
 • plastelina - w niektórych szkołach zamiast niej (albo dodatkowo) wymagana jest także modelina
 • ołówki
 • długopisy (ścieralne)
 • gumka do ścierania, temperówka, nożyczki, klej w sztyfcie, linijka
 • teczka z gumką


Oprócz tego niezbędne są podręczniki (w pierwszych klasach szkoły podstawowej podręczniki są darmowe), plecak, piórnik, worki (na buty, na strój na WF), a także ubranie (odpowiedni strój na WF, obuwie na zmianę).

Wyprawka szkolna - gdzie kupować?

To już ostatni dzwonek, aby wyprawkę szkolną skompletować przez internet. Wciąż jest szansa, że dotrze ona przed rozpoczęciem roku szkolnego, bądź na początku pierwszego tygodnia szkoły. Zakupy przez internet poleca większość forumowiczów - produkty tam oferowane są zazwyczaj tańsze niż te dostępne w sklepach. Są też inne zalety: wybór jest zazwyczaj o wiele większy (nie ma też problemu z dostępnością, jeśli interesującego nas produktu nie znajdziemy u jednego sprzedawcy, najpewniej będzie on dostępny u innego), unikniemy stania w kolejkach i poszukiwania interesującej nas rzeczy w rozwalonych stosach. Warto także polować na promocje - jeśli macie czas, możecie zrobić zakupy w różnych sklepach, kupując w nich to, co ma najatrakcyjniejszą cenę. Wiele osób czeka z kupnem wyprawki na wrzesień. Pod koniec tego miesiąca w większości sklepów już wszystkie szkolne produkty objęte są promocjami, możemy więc naprawdę dużo zaoszczędzić. Często jednak jest to niemożliwe, w większości szkół wymagane jest, aby wszystkie akcesoria dostarczyć już w pierwszych dniach września.

Wyprawka szkolna - trendy

Co roku na zeszytach, blokach, plecakach i innych niezbędnych rzeczach pojawiają się wzory, które są pożądane bardziej niż inne. Obecnie wśród chłopców królują gadżety z Robertem Lewandowskim (i innymi piłkarzami, wciąż pamiętamy EURO), dziewczynki sięgają po te z "Krainą Lodu", "Equestria Girls", "Violettą" - tu trendy nie zmieniają się od pewnego czasu. Na szkolnych akcesoriach znajdziemy także bohaterów animacji "Sekretne życie zwierzaków domowych" i "Barbie: Gwiezdna przygoda" - związane jest to z premierami tych produkcji. Starsze dzieci wybierają gadżety z motywacyjnymi napisami czy też popularną frazą "Keep calm and...". Coraz więcej jest także minimalistycznych wzorów, takich jak delikatne kropki, azteckie wzorki, pastelowe zdobienia, jednak - nie ma co ukrywać - większość dzieci chętniej sięgnie po zeszyt z ulubionym bohaterem niż po ten ozdobiony kropkami różnej wielkości.

Plecak - zakup na lata

O ile elementy szkolnej wyprawki takiej jak zeszyty, bloki rysunkowe czy akcesoria piśmiennicze musimy kupować co roku, tak większe rzeczy, jak plecak, piórnik, zestaw worków czy śniadaniówka, spokojnie wystarczą na kilka lat. W związku z wagą szkolnych plecaków w ostatnich latach popularnością cieszą się te z kółkami, które można ciągnąć za sobą. Zanim zdecydujemy się na zakup tego typu plecaka, warto wziąć pod uwagę fakt, że sam w sobie całkiem sporo waży - należy pomyśleć, czy dziecko często będzie musiało go nosić, czy w każdej sytuacji będzie możliwe użycie kółek.

Plecak warto przed zakupem przymierzyć, sprawdzić, czy nie jest za duży (bądź zbyt mały), jak leży na plecach dziecka. To najważniejszy element wyposażenia, warto poświecić chwilę na jego wybór. Nie powinniśmy również na nim oszczędzać. Plecak często jest zakupem na kilka lat, warto wybierać wzory, które nie znudzą się za kilka chwil. Warto wytłumaczyć dziecku, że akurat w tym przypadku warto sięgnąć po neutralne zdobienia, a nie po postacie, które niebawem mogą być dla dziecka obciachowe.

Jaki piórnik wybrać?

Uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej wygodniej będzie korzystać z piórnika na suwak, z przegródkami, gdzie długopisy, kredki itp. będą przytrzymywane gumkami. Wadą tego typu produktów jest to, że są one duże, aby zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy potrzebny jest piórnik z kilkoma poziomami. Rozwiązaniem może być tu kupno mniejszego piórnika, który pomieści rzeczy regularnie używane, a te, które są używane sporadycznie (np. zakreślacze, kolorowe długopisy) można umieścić w piórnikach-tubach. Po tego typu piórniki chętniej sięgają też starsze dzieci.

Kompletując wyprawkę do szkoły, najlepiej konsultować się z dzieckiem. W końcu to ono będzie na co dzień z niej korzystać. Na pewno uda wam się wypracować kompromis i znajdziecie rzeczy, które spodobają się obu stronom. Należy się jednak spieszyć, 1 września i rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 już za kilka chwil.

To także może cię zainteresować:

Rewolucja w edukacji. W jakim systemie będzie się uczyć twoje dziecko? Wyjaśniamy na grafikach

Dni wolne od szkoły - rok szkolny 2016/2017

Więcej o:
Copyright © Agora SA