Termometr bezdotykowy - jaki wybrać? [OPINIE]

Termometr bezdotykowy to nowoczesny i bezpieczny sprzęt, który opiera się na technologii podczerwieni. Jednak nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni z jego działania. Jak wybrać dobry termometr bezdotykowy? Na co musimy uważać?

Termometr bezdotykowy - bezpieczna alternatywa

Urządzenie do pomiaru temperatury to obowiązkowy element każdej domowej apteczki. Przydaje się zwłaszcza, gdy w naszym życiu pojawia się małe dziecko. Podwyższona temperatura może być objawem chorób i zakażeń, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.

Jeszcze kilka lat temu powszechnie korzystano z tradycyjnych termometrów rtęciowych. Jednak w 2009 roku zostały one wycofane z oferty aptek ze względu na szkodliwość zawartej w nich substancji. Kontakt z rtęcią po rozbiciu sprzętu jest bardzo groźny, zwłaszcza dla małych dzieci.

Nowoczesne urządzenia do pomiaru temperatury są bardzo bezpieczne. Nie musimy być już tak ostrożni, jak w trakcie użytkowania modeli rtęciowych. Jesteśmy w końcu wolni od strachu, że sprzęt się stłucze i wyrządzi komuś krzywdę. Przy zakupie mamy do wyboru dwie opcje - zwykły termometr elektroniczny lub bezdotykowy. Pierwsza wyraźna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami sprzętu to cena. Za pierwszy zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Z kolei koszt dobrego termometru bezdotykowego może wynosić nawet kilkaset złotych.

Gorączka u dziecka - jak reagować?

Termometr bezdotykowy: co to za sprzęt?

O ile zwykły termometr elektroniczny cieszy się dużą popularnością, o tyle do modeli bezdotykowych użytkownicy podchodzą z rezerwą. To ze względu na wiele niekorzystnych opinii, jakie możemy znaleźć na temat tego sprzętu w sieci. O czym warto wiedzieć przed zakupem takiego termometru?

  • To rodzaj sprzętu, który wykorzystuje technikę podczerwieni.
  • Jest znacznie szybszy od zwykłych termometrów elektronicznych i tradycyjnych rtęciowych. Wysokość temperatury poznajemy po zaledwie kilku sekundach, a nie kilku minutach.
  • Jego zastosowanie nie wywołuje żadnego dyskomfortu.
  • Jest bardzo prosty w obsłudze i cichy. Nie ma więc ryzyka, że w trakcie pomiaru dziecko obudzi się ze snu.
  • Cechuje go duża uniwersalność - za jego pomocą sprawdzimy temperaturę powietrza, wody, mleka oraz wody do kąpieli.
  • Jest bardziej higieniczny niż inne modele. Zbliżamy sprzęt na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów od ciała - to zależy już od konkretnego sprzętu. 

Termometr bezdotykowy: opinie użytkowników. Czy opłaca się zakup takiego sprzętu?

Termometr bezdotykowy to sprzęt, który wzbudza dosyć spore kontrowersje. Wiele osób nie ufa tej technologii i uważa, że nie jest ona warta swojej wysokiej ceny.

Często użytkownicy skarżą się na forach na nieprecyzyjne wyniki. To bardzo poważny zarzut wobec tego rodzaju sprzętu. Jednak w tej sytuacji sprawdza się zasada - im droższy model, tym dokładniejszy wynik. Opłaca się więc zainwestować w termometr renomowanej marki.

Ceny precyzyjnych i cieszących się dobrymi opiniami modeli zaczynają się od 150 zł. Zwykłe elektroniczne termometry są znacznie tańsze. Jeśli nie chcemy podejmować ryzyka, lepiej nie kupować drogiego, niepewnego sprzętu.

Zobacz także:

Przydatny w każdym domu - wybieramy termometr

Kąpiel noworodka i inne zabiegi

8 największych mitów na temat dziecka

Kiedy dziecko mówi? A kiedy gaworzy?

Niekonwencjonalne metody na ząbkowane

Więcej o: