Gry dla przedszkolaków - po jakie planszówki sięgnąć?

Chociaż pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, gry dla przedszkolaków to coś, co nigdy się nie nudzi. Planszówki umilą nie tylko deszczowe popołudnie, doskonale sprawdzą się też w podróży.

Gry dla przedszkolaków to coś, co znajdziemy w wielu domach. Wszyscy znamy ich zalety, wiemy, że m.in. uczą planowania, tego, że nie zawsze trzeba być zwycięzcą. Ciągle wielką popularnością cieszą się różnego rodzaju zabawy ruchowe (takie jak chowanego, podchody), jednak dziś skupię się na grach planszowych (i innych, które pozwoliłam sobie wrzucić do tej kategorii), którymi od pewnego czasu zafascynowana jest moja pięciolatka.

Jakie gry dla przedszkolaków wybierać?

"Przedszkolak" to dość szerokie pojęcie - to zarówno trzylatki, jak i dzieci pięcio-, sześcioletnie. Są gry, które sprawdzą się w różnych kategoriach wiekowych, jednak reguły mogą się od siebie różnić. Moja córka od kilku lat zafascynowana jest podróżną wersją popularnego Chińczyka, jednak dopiero od niedawna można z nią zagrać według zasad, wcześniej bawiła się po swojemu. Gry planszowe dla przedszkolaków są naprawdę fajne i mogą wciągnąć całą rodzinę.

Gry planszowe - nasi aktualni ulubieńcy

Zacznę od klasyki, czyli wspomnianego wcześniej Chińczyka. Do tego popularne Grzybobranie, Pędzące żółwie i Pułapka na myszy. Córce spodobała się także znaleziona u dziadków gra Nie obudź taty, w którą kiedyś ja grałam. Polega na tym, aby... nie obudzić śpiącego ojca. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy mamy szczęście. Kolejne gry dla przedszkolaków, po które lubimy sięgać (a które nie są typowymi planszówkami) to np. Jenga albo Zgadnij, kto to. Budowanie wysokich wież i wyciąganie poszczególnych elementów na początku było zbyt frustrujące, córka chciała jak najszybciej wyjąć element, teraz już wie, że nie liczy się jedynie prędkość, ważna jest także precyzja i skupienie. Co jeszcze się sprawdza? To gry, które na pewno znacie:

  • memo,
  • domino,
  • bierki,
  • gry karciane (przede wszystkim Piotruś).

Lubimy także bawić się w różnego rodzaju wariacje na temat gry w kółko i krzyżyk - w podróży sprawdzą się magnetyczne wersje, a gdy już dojedziemy na miejsce, możemy uzbierać płaskie kamyki i narysować na nich wzory, wykorzystamy je później do gry.

Chętnie razem tworzycie? Może wyczarujecie Układ Słoneczny?

Głodne hipcie to głośna gra, szczególnie wtedy, gdy graczom naprawdę zależy na przechwyceniu jak największej liczby kulek (dorośli zazwyczaj delikatniej otwierają paszcze hipopotamów), jednak daje ona tak wielką frajdę, że muszę umieścić ją na tej liście. Od pewnego czasu moja córka lubi grać także w Dobble, czyli w grę, w której liczy się spostrzegawczość i szybkość. Początkowo graliśmy na własnych zasadach, aby się rozkręcić i lepiej poznać karty, teraz bez problemu działamy według wyznaczonych reguł. Młodszym dzieciom, które poznały już kolory, spodoba się gra Muffinki (a dorośli z pewnością zapragną upiec smakowite babeczki).

Gry dla przedszkolaków: wymyśl to sam

W sklepach znajdziemy mnóstwo gier, pamiętajmy jednak, że często najfajniejsze są te, które stworzymy sami. Fajne są np. wspomniane wcześniej zrobione własnoręcznie pionki z kamieni, ale tego typu gadżety nie zawsze są potrzebne. Moja córka uwielbia zabawy we wszelkiego rodzaju zgadywanki - począwszy od uproszczonej wersji kalamburów (możemy rysować hasło albo wykorzystywać słowne skojarzenia), przez popularne w chwilach nudy wyliczanki-wypatrywanki: ile czerwonych samochodów widzisz, ile osób w poczekalni ma okulary itp. Przy takich grach dla przedszkolaków czas mija naprawdę szybko. Warto pamiętać, aby zmieniać rolę -  nie zawsze musi być tak, że dorosły zadaje pytania, a dziecko zgaduje.

A jakie są wasze ulubione gry? Napiszcie w komentarzu!

To także może cię zainteresować: Zabawy naszego dzieciństwa. Które wspominamy z nostalgią?

Więcej o: