Buty dla dziecka. Na wiosnę i na lato

Jakie będą najlepsze? Lekkie, miękkie, elastyczne, przewiewne, odpowiednio dopasowane, ale jak najmniej krępujące ruchy dziecięcych stóp.

Można zaoszczędzić na wielu akcesoriach dla dzieci, ale na butach oszczędzać nie warto - wszak dobre buty w dzieciństwie to jeden z ważniejszych warunków, dzięki którym w przyszłości dziecko będzie mogło cieszyć się dobrą postawą. A że buty dopasowują się do stóp i sposobu chodzenia właściciela, noszone wcześniej przez kogoś innego mogą powodować nienaturalne stawianie nóżek, a w konsekwencji rozmaite wady postawy. Dlatego lepiej wybrać się do sklepu po nowe. Wybierając buty, zwróć uwagę na to, czy:

Są elastyczne i sprężyste

Owszem, but musi dobrze trzymać stopę, ale w żadnym wypadku nie może jej więzić, krępować naturalnych ruchów. Podeszwa musi się łatwo zginać w miejscu, gdzie zginają się palce (nie w połowie!), ale nie łamać przy tym. Gdy włożysz place do środka buta i oprzesz je na podeszwie, wyściółka powinna sprężynować, uginać się w części środkowej, a nieco większy opór stawiać w części przedniej (tu, gdzie palce łączą się z resztą stopy). Równie sprężysty i elastyczny musi być zapiętek (im jest niższy tym lepiej). But musi umożliwić swobodne stawanie na palcach, kucanie, klękanie, a także... bezpieczne, miękkie upadanie, bez wykręcania kostki. W niewygodnych lub sztywnych butach trudno być aktywnym. A brak ruchu oznacza gorszy rozwój, słabsze mięśnie, a w konsekwencji przeciążenie stawów i kręgosłupa.

Cały but jest lekki

I nie przeszkadza w stawianiu pierwszych kroków ani bieganiu.

Są miłe w dotyku, przepuszczają powietrze

Sprawdź, czy we wnętrzu buta dłoń się nie ślizga, czy nie ma nigdzie zgrubień i ostrych krawędzi. Wybieraj buty wykonane ze skóry, płótna, ale także tworzyw, które zapewniają wentylację i nie przepuszczają wody. W ciepłe wiosenne dni najlepsze będą trampki, adidasy lub zakryte sandały. Pamiętaj, że to właśnie przez stopy organizm oddaje nadmiar ciepła. W za ciepłych, nieprzewiewnych butach jest nam gorąco, pocimy się i źle czujemy.

Podeszwa się nie ślizga

Antypoślizgowy bieżnik ułatwia poruszanie się. Powinien mieć niezbyt duże wyżłobienia, by nie wchodziły w nie kamyki.

Zapięcie jest wygodne i nie uwiera

Jeśli but jest zapinany na rzep, sprawdź, czy da się go dobrze regulować. W sandałach sprawdź, czy metalowe nity wewnątrz buta są odpowiednio zabezpieczone i nie będą uwierać. Jeśli wnętrze jest syntetyczne, upewnij się, że materiał nie jest zbyt szorstki. Stopy są ważnym organem czucia. Bosa stopa nieustannie bada podłoże, przesyła do mózgu informacje potrzebne, by złapać i zachować równowagę. Buty powinny jak najmniej zakłócać ten proces.

Więcej o: