Dla noworodków ubrania powinny być wygodne i przyjemne w dotyku. Dla rodziców najwygodniejsze początkowo będą pajacyki rozpinane z przodu na całej długości. Kiedy się już wprawicie w ubieranie maluszka - doskonale sprawdzą się body wkładane przez głowę. Możecie też zaopatrzyć się w półśpiochy. Nie przesadzajcie z ilością! Wyposażcie się w ubranka w dwóch rozmiarach, ponieważ trudno przewidzieć jak duże urodzi się dziecko.
- 3 pary pajacyków cieńszych
- 3 pary pajacyków grubszych
- 3 pary body z długim rękawem
- 3 pary body z krótkim rękawem
- 2 czapeczki (grubsza i cieńsza)
- 5 par skarpetek bez ściągacza
Szukajcie kosmetyków antyalergicznych, które mają pozytywną opinie Instytutu Matki i Dziecka. Powinny być to delikatne produkty do stosowania od 1 dnia życia.
- wybrany produkty do mycia (np. żel 2w1 lub emulsja)
- maść przeciwodparzeniom
- oliwka lub balsam do ciała (nawet jeśli dziecko nie ma suchej skóry, to oliwka przyda się np. do masażu)
- chusteczki nawilżone dla niemowląt
- proszek do prania dla niemowląt
- wanienka
- miękki ręcznik z kapturkiem
- dosyć duża ilość pieluch w najmniejszym rozmiarze
- pieluszki tetrowe i flanelowe (np. do położenia na przewijaku lub osłonięcia twarzy malucha od wiatru czy słońca)
Nie wszystkie z nich są niezbędne, ale z pewnością ułatwiają życie młodych rodziców, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.
- łóżeczko z opuszczanym materacem (posłuży najdłużej, materac nie powinien być zbyt twardy, ani zbyt miękki) lub kołyska czy koszyk (czasem niemowlętom lepiej się w nich śpi i mogą być bliżej rodziców)
- chusta do noszenia
- pościel - kołderka i prześcieradło bądź śpiworek. Wystarczą dwa komplety na zmianę. Uwaga - układanie malucha na poduszce może być dla niego niebezpieczne!
- przewijak
- elektroniczna niania z monitorem oddechu - przyda się tylko wtedy, gdy mieszkacie w dużym domu, a dziecko śpi poza zasięgiem wzroku
- leżaczek - najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka, kiedy chce obserwować rodziców krzątających się po domu
Z zakupem akcesoriów do karmienia wstrzymaj się - najlepszy pokarm jest w piersiach matki, więc postaraj się utrzymać laktację jak najdłużej. Noworodkowi też zbędne są zabawki, jedyna która na prawdę może się przydać to karuzela nad łóżeczko z pozytywką.
Pierwszą podróż będziecie mieli w drodze ze szpitala do domu, dlatego warto się odpowiednio wcześnie przygotować do niej, zapewniając dziecku bezpieczeństwo i wygodę.
- fotelik samochodowy - jest absolutnie konieczny, powinien być dopasowany do wagi dziecka, dla noworodków przeznaczone są foteliki, które montujemy tyłem do kierunku jazdy (zazwyczaj dla dzieci do 9 lub 13 kg)
- wózek - najlepiej sprawdzi się głęboka, tradycyjna gondola z dużymi kołami i dobrą amortyzacją
- ubranka na wyjście dostosowane do pory roku (np. kombinezon lub śpiworek do wózka)