Torba do szpitala: co zabrać do porodu?

Pakowanie torby do szpitala to jedno z wyzwań, jakie czeka kobiety w ciąży. Warto mieć listę rzeczy, które musimy zabrać do porodu.

Torba do szpitala powinna być pakowana w sposób przemyślany. Co zabrać do porodu? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Zanim zaczniesz pakować torbę na porodówkę, dowiedz się, jakie rzeczy są dostępne w szpitalu, w którym planujesz rodzić. Cześć placówek zapewnia nie tylko akcesoria dla dzieci i ich mam (takie jak pieluszki, podpaski pooporodowe, kosmetyki), ale i ubranka, z których maluchy korzystają w trakcie pobytu w szpitalu. Są i takie miejsca, w których o wszystko musimy zadbać sami. Dowiesz się tego np. podczas zajęć w szkole rodzenia.

Torba do szpitala: dla dziecka

Pakując torbę do porodu, postaraj się, aby rzeczy dla dziecka były oddzielone od twoich, wtedy łatwiej będzie ci się w tym wszystkim odnaleźć. Jeśli masz taką możliwość, zapakuj rzeczy w walizkę (po otwarciu wszystko będzie dobrze widoczne, łatwiej też ułożyć w niej przedmioty), albo w dwie oddzielne torby: jedną dla ciebie, a drugą dla maleństwa. Pamiętaj jednak, że w większości szpitali na salach poporodowych nie ma dużo miejsca, najlepiej więc ograniczyć się do niezbędnego minimum.

Co powinno się znaleźć w torbie dla dziecka? Przede wszystkim - ubranka. Do szpitala polecam zabrać głównie body (najlepiej te zapinane kopertowo, albo z zakładkami przy dekolcie), półśpiochy i pajacyki. Te ubranka można też zakładać warstwowo (np. na body i półspiochy możesz założyć pajacyk), są też najwygodniejsze do zakładania, nie sprawią kłopotów przy przewijaniu. Ile ubranek zabrać na porodówkę? Najlepiej przygotować zestaw ciuszków na trzy dni, z założeniem, że będziemy przebierać dziecko dwa razy dziennie. Czyli np. sześć bodziaków, sześć półśpiochów i sześć pajacyków. Zapakuj także cienkie czapeczki i skarpetki. Przydadzą się także niedrapki (chociaż je z powodzeniem możesz zastąpić skarpetkami). Co z ubraniem na wyjście? Spokojnie ktoś może je dowieźć później. Pamiętaj, że zawartość torby będzie różniła się w zależności od tego, czy maluch urodzi się latem czy zimą.

Sprawdź też najlepsze pakiety opieki okołoporodowej!

Co jeszcze powinno znaleźć się w szpitalnej torbie noworodka? Na pewno pieluszki i mokre chusteczki (wystarczy, jeśli zabierzesz małe opakowanie pieluch). Przydadzą się też pieluszki tetrowe (lub bawełniane), kocyk lub rożek. A co z kosmetykami? W wielu szpitalach przez pierwsze dni malucha się nie myje, pierwsza kąpiel czeka was w domu. Jeśli wiesz, że w miejscu, w którym planujesz rodzić, noworodek będzie myty, zabierz także ręcznik z kapturem i środek do mycia, którego planujesz używać w domu. Kosmetyki najlepiej ograniczyć do minimum, raczej nie przydadzą ci się kremy i smarowidła do pupy. A jeśli zdarzy się, że maluszkowi odparzy się pupa, w szpitalu na pewno znajdzie się środek, który okaże się pomocny.

Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?

Torba do szpitala: dla mamy

Co zabrać do porodu? W szpitalnej torbie przyszłej mamy na pewno powinna znaleźć się koszula, albo dłuższa bluzka do porodu (najlepiej taka, która umożliwi łatwy dostęp do piersi) i ciepłe skarpetki (naprawdę się przydają). Spakuj także:

 • szlafrok lub bluzę,
 • wygodne koszule nocne (po jednej na każdy dzień pobytu),
 • klapki (w których będziesz mogła wejść pod prysznic),
 • jednorazowe majtki poporodowe (najlepiej mieć dwie sztuki na każdy dzień pobytu),
 • podkłady poporodowe (czyli podpaski w rozmiarze xxl),
 • miękki stanik do karmienia,
 • wkładki laktacyjne,
 • kosmetyki (staraj się wybierać te bezzapachowe), warto mieć także środki do dezynfekcji ran i pielęgnacji krocza po porodzie,
 • dwa ręczniki - kąpielowy i mniejszy (najlepiej w ciemnym kolorze),
 • ręczniki papierowe,
 • podkłady na łóżko.

Nie zapomnij o zabraniu dokumentów (dowód osobisty, wyniki badań z ciąży) - szczegółowy spis zazwyczaj jest dostępny na stronie szpitala. Przyda ci się też ładowarka do telefonu (lub power bank).

Możesz zapakować także drobne przekąski (np. sucharki) i napoje (chociaż podczas samego porodu picie nie jest wskazane) dla siebie i partnera. Na czas pobytu w szpitalu przyda się woda w małych butelkach, z tzw. dzióbkiem. Jeśli znajdziesz miejsce, możesz także zapakować sztućce i kubek.

A co z gadżetami typu butelki, laktator i smoczek? Raczej nie są one potrzebne na start - jeśli okaże się, że jednak są ci niezbędne, spokojnie możesz skorzystać z tych dostępnych w szpitalu, dopóki ktoś ich ci nie dowiezie.

torba do szpitalatorba do szpitala fot. Shutterstock

Ubranie na wyjście ze szpitala ktoś może dostarczyć w dniu wypisu. Ważne, aby były to luźne, niekrępujące ruchów rzeczy. Pamiętaj też o foteliku (tzw. nosidełku). Jest on niezbędny, jeśli planujesz jechać z dzieckiem do domu samochodem.

Najważniejsze, aby zapakować... spokój i opanowanie. Wszystko inne to rzeczy, bez których jakoś sobie można poradzić. Całe szczęście w dzisiejszych czasach większość z nich jest dostępna od ręki, gdy czegoś nie spakujesz, ktoś może ci w kilka chwil to dostarczyć.

Jeśli interesuje Cię pełna lista wyprawki szpitalnej dla Ciebie i dziecka, zapraszamy Cię do pobrania naszego darmowego poradnika

Więcej o: