Wyprawka dla noworodka: co warto kupić zanim urodzi się dziecko

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z najprzyjemniejszych momentów w życiu przyszłych rodziców. Jednak w szaleństwie zakupów można się zatracić. Podpowiadamy, co warto kupić, zanim urodzi się dziecko, a z czym możemy zaczekać.

Wyprawka dla noworodka to, przede wszystkim, ubranka dla maluszka. Kompletując rzeczy często gubimy się w gąszczu pojęć, mamy nadzieję, że dzięki nam już wiecie, czym się różni pajac od rampersa, bez problemu znajdziecie w sklepie "łapki".

Myśląc o wyprawce dla niemowlaka na pewno znaleźliście w internecie mnóstwo list zakupów, na których wypisane jest, co należy kupić dla dziecka. Jednak rzadko takie zestawienia zawierają pożyteczne informacje, które mówią, co warto kupić przed narodzinami maleństwa, a z czym spokojnie możemy poczekać, nawet kilka miesięcy. Oczywiście niezbędne są ubranka, a co jeszcze powinniśmy mieć na start? Podpowiadamy.

Wyprawka dla noworodka: wózek i fotelik

Wózek jest niezbędny, poszukiwaniami warto zająć się przed porodem. Dlaczego? Wybór jest olbrzymi, łatwo się w nim zagubić. Przyszli rodzice najczęściej wybierają tzw. wózki 3w1, czyli gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy montowane na jednym stelażu (niektóre modele wymagają dodatkowych adapterów). Szukając wózka idealnego kierujmy się nie tylko jego wyglądem (chociaż i to jest niezwykle ważny aspekt), ale przede wszystkim funkcjonalnością - jeśli dziecko ma się urodzić zimą, wybierzmy dużą gondolę - musi się do niej zmieścić maluszek w spiworku, otulony kocykiem... Zwróćmy uwagę na to, ile waży wózek, czy łatwo się go prowadzi, podbija na krawężniku, jak się składa, czy zmieści się do bagażnika. Warto pamiętać, że popularne wózki trójkołowe mogą nie sprawdzić się na mieście - wiele podjazdów jest przystosowanych do czterokółkowych pojazdów, trójkołowce bywają także szersze, może to być problematyczne podczas podrózy komunikacją miejską, przy wejściu do kawiarni itp.

Pamiętajmy także, że w gondoli dziecko jeździ stosunkowo krótko (gdy dziecko zaczyna siedzieć przestaje mu się już podobać jazda na plask), a spacerówki w wózkach typu 3 w 1 często są traktowane po macoszemu. Może lepiej zdecydować się na zakup wszystkich elementów oddzielnie?

Ma to także swoje plusy w przypadku fotelików samochodowych. Te w zestawach z wózkami często "po prostu są". Lepiej przejrzeć testy i wybrać fotelik, który rzeczywiście zapewni bezpieczeństwo dziecku. Warto także sprawdzić, czy fotelik jest montowany za pomocą pasów, ISOFIX, czy wymaga zakupu specjalnej bazy.

Wyprawka dla noworodka: spanie

Wybór łóżeczek dziecięcych jest ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie - czy to decydując się na tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami, kołyskę czy tzw. kosz Mojżesza. Jeśli zdecydujemy się na łózeczko ze szczebelkami, warto wybrać takie z wyjmowanymi szczebelkami (lub całym bokiem) - urośnie wraz z dzieckiem, przyda się dla malca, który nie będzie chciał czekać, aż rodzic je wyjmie.

Wybierając materac dla dziecka zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, by był odpowiednio twardy. Jeśli chodzi o to, z czego jest wykonany - tu zalecenia cały czas się zmieniają. Polecane były i materace gryka-kokos i takie z pianki termoelastycznej i siliknonowe. Najważniejsze, by był dobrze dopasowany do łóżeczka, a dziecko się w niego nie zapadało.

Na wielu listach wyprawkowych znajduje się także poduszka-klin. Moim zdaniem jest to jednak zbyteczny wydatek. Maluch może się z takiego podwyższenia łatwo zsunąć, u mnie o wiele lepiej sprawdziły się słowniki podłożone pod nogi łózeczka (u wezgłowia).

A co z pościelą i wszelkimi ozdobami? Spokojnie możemy zrezygnować z ich zakupu. Maluch i tak będzie spał w rożku, otulaczu lub śpiworku (tak jest najlepiej), kołderka i poduszka mogą poczekać. Ochraniacz, falbanka, baldachim to wszystko gadżety, które podobają się rodzicom, a dla malucha są zbyteczne. Dodatkowo są dobrymi łapaczami kurzu.

Co powinniśmy kupić? Przede wszystkim: łóżeczko i materac. Do tego ze dwa bawełniane prześcieradełka, najlepiej na gumce - zapobiegnie przesuwaniu. Nie jest niezbędna, ale może się przydać - nieprzemakalna mata na materac. Wybierając ją zwróćmy jednak uwagę, aby nie była "ceratkowa", przepuszczała powietrze. Co z przykryciem? Większość maluchów lubi być szczelnie otulona - tu sprawdzi się rożek lub otulacz. Jednak na początek wystarczy zwykła bawełniana pielucha, albo cienki kocyk - i nimi możemy omotać malucha tak jak korzystając z rożka. Na pewno możemy zrezygnować z karuzeli - może i ładnie wygląda doczepiona do łózeczka, ale noworodkowi i tak się nie przyda.

Wyprawka dla noworodka: pielęgnacja

Przewijak i wanienka - to rzeczy, które na pewno się przydadzą. Jeśli masz miejsce, wybierz wolnostojący przewijak, jeśli nie - zaopatrz się w taki nakładany na łóżeczko. Na przewijak warto dokupić na niego bawełniany pokrowiec, na który położymy jednorazowy podkład - łatwiej go wymienić na nowy w przypadku "awarii". Urzadzając kącik na malucha zadbajmy, aby wszystkie niezbędne rzeczy mieć pod ręką - jeśli nie mamy miejsca, skorzystajmy np. z kieszeni montowanych do boku łóżeczka. Schowajmy tam rzeczy (pieluchy, chusteczki, kosmetyki pielęgnacyjne) z których korzystamy podczas przewijania malca.

Wanienka - najlepiej wybrać... najprostszą i największą. Pamiętajcie, że dzieci bardzo szybko rosną - wyprofilowana, przytulna waninka przyda się przy noworodku, ale po kilku tygodniach może okazać się za ciasna.

Jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne, najlepiej ograniczyć się do minimum. Maluch naprawdę nie potrzebuje stosu kremów, w sytuacji kryzysowej sprawdzi sie oliwa z oliwek, mąka ziemniaczana. Warto zaopatrzyć się za to w kilka ampułek soli fizjologicznej (przyda się np. do przemywania oczu), małe gaziki (5x5 cm) i duże płatki kosmetyczne. Przydadzą się także ręczniki z kapturkiem. O pieluchach i chusteczkach nie musimy wspominać. Oczywiście możesz także wybrać pieluchy wielorazowe, a zamiast chusteczkami przemywać pupkę dziecka wacikiem nasączonym przegotowaną wodą.

Co jeszcze warto kupić przed narodzinami malucha? Szczotkę z miękkim, naturalnym włosiem, nożyczki lub ocinacz do paznokci, termometr do wody.

Co może poczekać? Laktator - spokojnie możesz kupić go później. W szpitalu najczęściej można taki sprzęt wypożyczyć, w domu może okazać się niepotrzebny. Po co wydawać majątek na elektryczny laktator, jeśli okaże się, że Twoje dziecko będzie chciało pić mleko jedynie z piersi, będzie gardzić wszelkimi butelkami, więc ściąganie i zamrażanie mleka nie będzie potrzebne. A z nawałem spokojnie poradzisz sobie odciągając mleko (nie za dużo, tylko do uczucia ulgi) ręką. Podobnie z poduszką do karmienia - być może wystarczy Ci kocyk zwinięty w rulon, albo najzwyklejszy "jasiek".

Z zakupem smoczka również możemy się wstrzymać - jeśli będzie on niezbędny dla malucha, można go nabyć w kazdej chwili. Butelki - jeśli będziesz ich potrzebować, ich zakup już po rozwiązaniu nie będzie problemem. Podobnie wszelkie sprzęty dla dziecka: nosidełko, chusta, leżaczek, mata edukacyjna... To wszystko możemy kupować stopniowo. A może uda Ci się wypożyczyć to od znajomych?

Niania elektroniczna, monitor oddechu - ile ludzi, tyle opinii. Jeśli uważasz, że te sprzęty są Ci niezbędne, lepiej jeszcze przed porodem sprawdź, jaki model będzie najlepszy dla Ciebie. To dość duży wydatek, lepiej kupić to, co najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom.

zakupy ciążazakupy ciąża fot. Shutterstock

Wyprawka dla noworodka: lista zakupów

Co sprawdziło się u mnie? Przedstawiam poniżej moją listę wyprawkową. Masz swoje hity? A może coś, co dla mnie było niezbędne, Ty pominęłaś - napisz w komentarzu, Twoja opinia na pewo będzie cenna dla przyszłych mam.

  • ubranka
  • wózek (z akcesoriami, folią przeciwdeszczową itp.)
  • fotelik samochodowy
  • bawełniane kocyki
  • pieluchy tetrowe i bawełniane
  • ręczniki z kapturkiem
  • wanienka
  • pieluchy, nawilżane chusteczki
  • przewijak
  • bawełniana nakładka na przewijak
  • jednorazowe podkłady do przewijania
  • łózeczko
  • materac
  • prześcieradło z gumką
  • płatki kosmetyczne, najlepiej te większe
  • małe gaziki
  • sól fizjologiczna w ampułkach
  • delikatny płyn do kąpieli lub zwykłe, szare mydło
  • szczotka do włosów z miękkim włosiem
  • gaziki nasączone spirytusem do przemywania pępka
  • płyn odkażający
  • maść na bazie lanoliny
  • nożyczki lub obcinacz do paznokci
  • termometr do wody
  • śpiworek do spania
  • sól morska
  • aspirator do noska

Warto pamiętać, że to, co znajdzie się w wyprawce zależy też od pory roku, w którym urodzi się maluch. Dzieci urodzone zimą będą potrzebować np. ciepłego śpiworka, który okaże się zbędny u letnich malców. Różnić się może też np. grubość rożka, czy ilość ubranek z krótkim i długim rękawkiem. Kompletowanie wyprawki to czysta przyjemność, warto jednak robić to z głową, aby nie wydać majątku na rzeczy, których nie będziemy później używać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA