Wybieramy dobre buty na jesień

Jesienią jest jeszcze stosunkowo ciepło i nawet gdy nie ma słońca, chce się skakać, biegać, kopać piłkę. By to wszystko sprawiało frajdę, mały człowiek musi mieć energię i... wygodne buty.

Dobre buty w dzieciństwie to jeden z ważniejszych warunków, dzięki którym w przyszłości nasze dziecko będzie mogło cieszyć się dobrą postawą. Ludzki organizm bowiem to bardzo skomplikowana konstrukcja - jeden element wpływa na drugi. Nieprawidłowe ustawianie stóp niekorzystnie zmienia pracę kolejnych stawów: kolan, bioder, ustawienie miednicy, kręgosłupa. W niewygodnych lub sztywnych butach trudno być aktywnym. A brak ruchu to gorszy rozwój, to słabsze mięśnie, a w konsekwencji przeciążenie stawów i kręgosłupa. Trzeba też pamiętać, że stopy są ważnym organem czucia. Bosa stopa nieustannie bada podłoże, przesyła do mózgu informacje potrzebne, by złapać i zachować równowagę. No i jeszcze termoregulacja - właśnie przez stopy organizm oddaje nadmiar ciepła. W za ciepłych, nieprzewiewnych butach jest nam gorąco, pocimy się i źle czujemy. Dziecku potrzebne są więc dobre, elastyczne, lekkie, odpowiednio dobrane i koniecznie nowe buty. Buty dopasowują się do stóp i sposobu chodzenia właściciela. Noszone wcześniej przez kogoś innego mogą powodować nienaturalne stawianie nóżek.

Wybierając buty dla dziecka, zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy:

Są elastyczne i sprężyste

Owszem, but musi dobrze trzymać stopę, ale w żadnym wypadku nie może jej więzić, krępować naturalnych ruchów. Podeszwa musi się łatwo zginać w miejscu, gdzie zginają się palce (nie w połowie!), ale nie łamać przy tym. Gdy włożysz place do środka buta i oprzesz je na podeszwie, wyściółka powinna sprężynować, uginać się w części środkowej, a nieco większy opór stawiać w części przedniej (tu, gdzie palce łączą się z resztą stopy). Równie sprężysty i elastyczny musi być zapiętek (im jest niższy tym lepiej). But musi umożliwić swobodne stawanie na palcach, kucanie, klękanie, a także... bezpieczne, miękkie upadanie, bez wykręcania kostki.

Są miłe w dotyku, przepuszczają powietrze

Uważnie obmacaj wnętrze buta, sprawdź, czy dłoń się nie ślizga, czy nie ma nigdzie zgrubień i ostrych krawędzi. Wybieraj buty wykonane ze skóry, płótna, ale także tworzyw, które zapewniają wentylację i nie przepuszczają wody. Jesienią nie funduj dziecku od razu butów ocieplanych. W ciepłe dni najlepsze będą trampki lub adidasy.

Zapięcie jest wygodne i nie drapie nóg dziecka

Jeśli but jest zapinany na rzep, sprawdź, czy da się go dobrze regulować. W butach z cholewką upewnij się, czy suwak jest elastyczny i zgina się razem z butem. Język nie może uwierać wierzchu stopy.

Podeszwa się nie ślizga

Antypoślizgowy bieżnik ułatwia poruszanie się. Powinien mieć niezbyt duże wyżłobienia, by nie wchodziły w nie kamyki.

Cały but jest lekki

I nie przeszkadza w stawianiu pierwszych kroków ani bieganiu.

Zobacz wideo
Więcej o: